Zapomenuté akcie: bezcenné papíry i slušný majetek

Sedm let po skončení kuponové privatizace mají téměř tři miliony lidí akcie na účtu ve Středisku cenných papírů s tisícovou, ale i nulovou hodnotou. Mnozí, kteří zasunuli výpis z účtu hluboko do zásuvky a o své investované body z kuponové knížky se nezajímali, dnes vůbec netuší, kolik peněz v akciích vlastně mají. Některé společnosti, na jejichž cenných papírech se dalo v první polovině devadesátých let slušně vydělat, například zkrachovaly, sloučily se s jinou firmou či odešly z veřejného trhu a podíly na nich jsou bezcenné. Cena jiných několikanásobně poklesla.

Zatímco například akcie Živnostenské banky se těsně po privatizaci nabízely i za osm tisíc korun, dnes je lze prostřednictvím RM-Systému prodat zhruba za 1600 korun, s akciemi Harvardského průmyslového holdingu, za které se platilo i osm set korun, se dnes vzhledem k tahanicím s Viktorem Koženým vůbec neobchoduje.

A naopak: v roce 1995 bylo možné prodat či nakoupit akcie hotelu InterContinental za necelých 650 korun, dnes se za jeho akcii platí 5300 korun, podobně stoupla cena Karlovarských minerálních vod - z 760 z roku 1996 na současných 5000 korun.

Mnout ruce si mohou i majitelé cenných papírů Moravských naftových dolů, jejichž hodnota je v porovnání s minimem z poloviny devadesátých let šestinásobná.

"Lidé by se měli o svůj majetek pravidelně starat, informovat se alespoň jednou za rok přímo ve společnosti na to, kdy má valnou hromadu, zda bude vyplácet dividendy nebo se nechystá od svých akcionářů cenné papíry vykoupit. Pokud to nedělají, nemohou se divit, že o vložené peníze přijdou," říká Karel Staněk z Ochranného sdružení malých akcionářů.

Jak zjistit, zda vůbec a jakou hodnotu mají akcie z kuponové privatizace? Pátrání je třeba začít nad výpisem z účtu ze Střediska cenných papírů - pokud ho člověk doma nenajde, ve Středisku mu zhotoví nový, zaplatí za něj nejméně 61 korun.

Z něj se člověk dozví mimo jiné, jaké cenné papíry vlastní a kolik. Nemusí tu však vyčíst, zda se s nimi ještě na burze či RM-Systému obchoduje, nebo už na veřejném trhu nejsou. Tuto informaci lze ověřit mimo jiné v novinách v přehledu kursů akcií.

"Pro jistotu doporučuji zeptat se na pobočce RMSystému. Cenný papír totiž může být stále veřejně obchodovatelný i přesto, že se v kursovním lístku neobjeví, protože se třeba v konkrétní den neprodával," radí Kryštof Horymír Junek ze Střediska cenných papírů.

Jestliže se s akcií obchoduje, lze ji nabídnout prostřednictvím RM-Systému, případně přes obchodníka na Burze cenných papírů. Pokud ne, má její majitel daleko menší šanci, že se akcií zbaví - nezbývá mu než si sehnat kupce sám nebo s pomocí obchodníka s cennými papíry.

"Vlastník akcií se rovněž může obrátit na společnost, zda by od něj cenné papíry nevykoupila," podotýká Karel Staněk.

Může se také stát, že jméno společnosti nebude RM-Systém vůbec registrovat - mohla se totiž změnit či sloučit s jinou nebo byla zlikvidována. Těchto údajů se majitel dopátrá ve Středisku cenných papírů.