Zaručené peníze, nebo akciová loterie?

K tomu, aby člověk žil jen z úroků a jiných výnosů, zkrátka aby mu "peníze dělaly peníze", nestačí jen kufr plný bankovek. Stejně důležité je vědět, co s takovým bohatstvím udělat. Univerzální návod neexistuje. Někdo sází na jistotu a chce všechny peníze investovat především bezpečně. Tak, aby měl téměř jistotu, že o ně nepřijde a že se mu pravidelně v dostatečné míře rozhojní. Ano, i to je teoreticky možné. Ale podle základních pravidel investování se za nízké riziko platí nízkým výnosem. Proto částka, kterou bude muset mít opatrný rentiér, vysoce přesáhne částku, jež postačí finančnickému hazardérovi.

Ten zase nebude mít nikdy jistotu, že o své peníze nepřijde a nebude se muset vrátit k práci.

Bezpečný vklad s nízkým úrokem

Kolik tedy musí šťastný rentiér vyhrát, aby mohl mít každý měsíc k dispozici dvacet tisíc korun bez vysokého rizika? Mohlo by k tomu stačit zhruba šest a půl milionu korun.

To za podmínky, že je majitel vloží na bezpečný termínovaný účet s čistým ročním úrokem alespoň 3,75 procenta - to je přibližně 4,4 procenta hrubého nezdaněného úroku.

To je v současné době v domácích bankách celkem reálné. Podobné výnosy i bezpečnost nabízejí investice do kvalitních dluhopisů, fondů peněžního trhu a podobně. Je však otázkou, jaké úroky budou k dispozici za několik let.

"Lze předpokládat, že inflace bude mít v dlouhodobém horizontu mírně klesající trend. Pak budou zároveň klesat i úrokové sazby bank," upozorňuje Luděk Maar ze společnosti TriMan.

Risk je zisk?

A kolik potřebuje ke stejné rentě člověk, který se nebojí rizika? Výše potřebné investice dosahuje něco přes dva miliony korun. Ty je potřeba investovat do co nejvýnosnějších fondů či cenných papírů. A těmi jsou v zásadě akciové fondy a akcie.

Kolísání kursů těchto cenných papírů umožňuje dlouhodobě zhruba deseti i víceprocentní roční zisky. Nebo ztráty. Dva výše uvedené extrémy však nejsou pro praxi příliš vhodné.

Pravděpodobnost, že by každý měsíc rostly kursy těchto akcií o "předpisové" zhruba jedno procento, je totiž dost nízká. Oněch přibližně deset procent ročně je průměrným orientačním výnosem za několik let.

Věčná penze, nebo peníze na dožití

Při úvaze, kolik člověk potřebuje na to, aby do smrti nemusel pracovat, je rozhodující ještě jedna věc: zda chce žít jen z výnosů, nebo zda bude peníze čerpat i ze základního vkladu.

Tomu, kdo nebude myslet na své potomky a bude chtít svůj vklad včetně výnosů spotřebovat sám, může stačit podstatně menší částka.

I když - záleží samozřejmě na výnosech, na tom, jak dobře nebo špatně své peníze investuje.

Například čtyřicetiletý muž, který chce dvacet tisíc korun měsíčně zvyšovaných kvůli inflaci každý rok o čtyři procenta, potřebuje při ročním výnosu šest procent podle finančního poradce Radima Dohnala necelých třináct milionů korun vkladu pro věčný důchod.

Tato částka umožňuje, aby člověk dostával svou rentu neomezeně dlouho, takže po smrti rentiéra jsou zabezpečeni i jeho dědicové.

Jestliže člověk hodlá žít nejenom z výnosů, ale i ze samotného vkladu, nelze mluvit o žádném věčném důchodu. Částka se totiž po určité době vyčerpá.

Lze počítat s vyplácením pravidelné renty zhruba šestatřicet let - tedy do šestasedmdesáti let věku. "V takovém případě by za jinak stejných podmínek stačil základní vklad ve výši přes šest milionů tři sta tisíc korun," říká Radim Dohnal.

Orientační rozložení vkladu pro oba případy:

18 % balancované podíl. fondy
18 % evropské akcie a podílové fondy evropských akcií
18 % americké akcie
10 % termínované vklady, pokladniční poukázky, podílové fondy peněžního trhu z České republiky
9 % dluhopisy a dluhopisové fondy z České republiky
9 % zahraniční dluhopisy a dluhopisové fondy

* Rodina s životními náklady 20 000 korun měsíčně, které se vlivem inflace každý rok zvyšují o čtyři procenta (Vypočítáno pro věčný důchod, tedy základní vklad zůstává prakticky "nastálo" a rodina žije jen z výnosů; uvažovaný vklad a výnos je počítán pro relativně bezpečné rozložení investic) Celková potřebná výše vkladu při ročním výnosu pět procent: 24,11 milionu korun

* Mladý člověk s životními náklady 30 000 korun měsíčně, které se vlivem inflace každý rok zvyšují o čtyři procenta (Vypočítáno pro věčný důchod, tedy základní vklad zůstává prakticky "nastálo" a člověk žije jen z výnosů; uvažovaný vklad a výnos je počítán pro relativně rizikové ale zároveň výnosné rozložení investic) Celková potřebná výše vkladu při ročním výnosu dvanáct procent: 4,67 milionu korun

Pramen: Sophia Finance

Rozložení vkladu s rizikem i vysokým možným ziskem:

15 % termínované vklady, podílové fondy peněžního trhu, životní pojištění, penzijní fond, stavební spoření...
20 % dluhopisy, dluhopisové podílové fondy
65 % akcie, akciové podílové fondy

Bezpečné rozložení vkladu:

35 % termínované vklady, podílové fondy peněžního trhu, životního pojištění, penzijní fond, stavební spoření
35 % dluhopisy, dluhopisové podílové fondy
30 % akcie, akciové podílové fondy

* Rodina s životními náklady 20 000 korun měsíčně, které se vlivem inflace každý rok zvyšují. Příklad je vypočten pro modelovou situaci, kdy inflace dosahuje nejdříve čtyři procenta, ale postupně se snižuje a od jedenáctého roku je stabilně dvě a půl procenta (Vypočítáno pro věčný důchod, tedy základní vklad zůstává prakticky "nastálo" a rodina žije jen z výnosů) Celková potřebná výše vkladu při ročním výnosu přesahujícím o pět procent inflaci: 4,8 milionu korun

* Mladý člověk s životními náklady 30 000 korun měsíčně, které se vlivem inflace každý rok zvyšují. Příklad je vypočten pro modelovou situaci, kdy inflace dosahuje nejdříve čtyři procenta, ale postupně se snižuje a od jedenáctého roku je stabilně dvě a půl procenta (Vypočítáno pro věčný důchod, tedy základní vklad zůstává prakticky "nastálo" a člověk žije jen z výnosů) Celková potřebná výše vkladu při ročním výnosu přesahujícím o pět procent inflaci: 7,2 milionu korun

Pramen: Společnost pro finanční plánování SLON

Orientační rozložení vkladu pro oba případy:

60 % smíšené podílové fondy
30 % akciové podílové fondy
10 % podílové fondy peněžního trhu

* Rodina s životními náklady 20 000 korun měsíčně, které se vlivem inflace každý rok zvyšují. Výše inflace i uvažované výnosy v příkladu zohledňují zkušenosti ze zahraničí (Vypočítáno pro věčný důchod, tedy základní vklad zůstává prakticky "nastálo" a rodina žije jen z výnosů) Celková orientační výše vkladu nutného pro věčný důchod: 2,4 milionu korun

* Mladý člověk s životními náklady 30 000 korun měsíčně, které se vlivem inflace každý rok zvyšují. Výše inflace i uvažované výnosy v příkladu zohledňují zkušenosti ze zahraničí (Vypočítáno pro věčný důchod, tedy základní vklad zůstává prakticky "nastálo" a člověk žije jen z výnosů) Celková orientační výše vkladu nutného pro věčný důchod: 3,6 milionu korun

Pramen: TriMan

Rozložení vkladu:

7,9 % penzijní fond nebo životní pojišťovna
23,6 % hypoteční zástavní listy, státní dluhopisy, depozitní směnky
55 % smíšené otevřené podílové fondy
13,5 % termínované vklady, podílové fondy peněžního trhu

Rozložení vkladu:

15,7 % penzijní fond nebo životní pojišťovna
26,2 % hypoteční zástavní listy, státní dluhopisy, depozitní směnky
31,4 % smíšené otevřené podílové fondy
21 % obchody s cennými papíry na pražské burze, RM-Systému, nebo na zahraničních burzách
5,7 % termínované vklady, podílové fondy peněžního trhu

* Rodina s životními náklady 20 000 korun měsíčně, které se vlivem inflace každý rok zvyšují o čtyři procenta (Vypočítáno pro věčný důchod, tedy základní vklad zůstává prakticky "nastálo" a rodina žije jen z výnosů) Celková potřebná výše vkladu při ročním výnosu šest procent: 12,72 milionu korun

* Mladý člověk s životními náklady 30 000 korun měsíčně, které se vlivem inflace každý rok zvyšují o čtyři procenta (Vypočítáno pro věčný důchod, tedy základní vklad zůstává prakticky "nastálo" a člověk žije jen z výnosů) Celková potřebná výše vkladu při ročním výnosu šest procent: 19,08 milionu korun

Pramen: finanční poradce Radim Dohnal