Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Garantovaný příjem? Katastrofa v Británii, šance v Itálii, míní OECD

  • 202
Takzvaný zaručený příjem, o kterém uvažuje řada zemí jako o nástroji, který může snížit chudobu, by fungoval jen někde. K tomuto závěru došla organizace OECD, jež oblíbené téma salónních debat analyzovala. Ideálním prostředím pro zavedení tohoto příjmu je Itálie, katastrofou by byla pro Británii, míní.

Garantovaný příjem má lidem zaručit rovnou hranici základního příjmu bez ohledu na zaměstnání. Mnohdy nepřehledný a zneužívaný systém sociálních dávek by se tím zjednodušil. Myšlenka na jeho zavedení zaměstnává už mnoho let řadu ekonomů i filozofů a teď už i Organizaci zemí pro hsopodářskou spolupráci (OECD).

Zaručený příjem

Systém v různých obměnách testují některé státy světa, například Kanada a Finsko. Projekt si chce vyzkoušet i Nizozemsko, které se zřejmě přidá v září. V poslední době se o tomto instrumentu mluví čím dál více jako o možnosti, jak napravit nerovnosti a odstranit chudobu. Mezi odborníky i veřejností však často naráží na odpor s odůvodněním, že systém bude drahý.

Právě tento argument se však snaží OECD částečně vyvrátit, upozornila agentura Bloomberg. Organizace má za to, že zavedení nezásluhového univerzálního příjmu může v některých zemích přinést rozpočtové úspory.

OECD dospěla k závěru, že v řadě rozvinutých zemí je sociální systém nešťastně nastaven tak, že více sociálních transferů směřuje k nejbohatší pětině obyvatel než ke stejnému množství těch nejchudších. Je to zejména případ zemí na jihu Evropy - Itálie, Řecka, Portugalska a Španělska.

V analýze OECD vycházela z několika předpokladů. Garantovaný příjem by se měl danit, čímž by se zaručila solidarita v příjmové nerovnosti - bohatí by dostávali méně než chudí. Výše po zdanění by měla odpovídat životnímu minimu dané země. Zachovány by měly být stávající podpory bydlení a podpora v hmotné nouzi. Výhody by zůstaly seniorům. Všechny další daňové úlevy by se však seškrtaly a celý systém by se z nich financoval.

Takové schéma ekonomové organizace teoreticky aplikovali na situaci ve čtyřech zemích: Finsku, Francii, Itálii a Británii. Vyšlo najevo, že zavedení garantovaného příjmu je ekonomicky možné jen ve třech z nich.

Řešení pro Itálii?

Tam, kde jsou chudí postižení nejvíce, by mohl základní příjem odstranit nerovnosti a dokonce ušetřit peníze z veřejných rozpočtů. Je to případ především Itálie. V této zemi by podle analýzy vytěžilo z univerzálního příjmu 80 procent obyvatel s nízkými příjmy. Financování systému by zároveň stálo méně než stávající sociální systém.

Méně by systém ušetřil ve Finsku. Ve Francii by bylo nutné k jeho zafinancování o dvě procenta zvýšit daň z příjmu, i tak by se však zvýšila míra chudoby. Ve Velké Británii, která má podle OECD poměrně dobře navržený a velkorysý sociální systém, by zaručený příjem vůbec nefungoval: daň by se musela zvýšit o 25 procent a míra chudoby by vzrostla o padesát procent.