Záruční doba na opravu může být krátká

-
Josef Kolář z Kladna potřeboval opravit boty, a tak zašel do nejbližší opravny. Velice jej udivilo, když zde viděl oznámení, že na provedené opravy je poskytována záruka pouze dva měsíce. Do té doby byl pan Kolář přesvědčen, že v případě oprav je záruční doba tříměsíční a chtěl vědět, která doba je správná.

Podle Občanského zákoníku je v případě opravy věci záruční doba tři měsíce, není-li sjednána nebo zvláštními předpisy stanovena jinak. Smluvní strany tedy mají možnost dohodnout si záruční dobu odlišnou, delší, ale i kratší. V případě, že Josef Kolář přistoupí na podmínku opravny, bude mít záruku na provedenou opravu pouze dva měsíce. V opačném případě bude muset zajít do jiné opravny, kde poskytují záruku delší.

Občanský zákoník, §654:

1) Záruční doba je tři měsíce, není-li sjednána nebo zvláštními předpisy stanovena jinak; u stavebních prací je záruční doba nejméně osmnáct měsíců.

2) Jestliže účelem opravy nebo úpravy je, aby věc mohla být i nadále po delší dobu užívána, stanoví zvláštní předpisy pro opravu nebo úpravu věci záruční dobu delší než tři měsíce, nebylo-li sjednáno jinak. Záruční doba přesahující tři měsíce se může týkat i jen některé součástky. Zhotovitel je povinen vydat objednateli záruční list s vyznačením záruční doby.

3) Prohlášením v záručním listě vydaném objednateli může zhotovitel poskytnout záruku přesahující rozsah záruky stanovené v tomto zákoně. V záručním listě určí zhotovitel podmínky a rozsah této záruky.

Témata: Test iDNES.cz, Věci