Macintosh z roku 1984

Macintosh z roku 1984 | foto: Apple Muzeum, Metro.cz

Zastaralá technika brzdí výkon zaměstnanců, okrade je i o 35 minut denně

  • 345
Zastaralé „železo“, neaktuální operační systémy a padající aplikace spolu s výpadky připojení k internetu snižují pracovní výkon zaměstnanců po celém světě. A to včetně vyspělých zemí. Studie přitom ukazují, že zaměstnavatel takto může přijít i o víc než půlhodinu aktivního času u každého zaměstnance. Přicházejí tak o mnoho peněz.

Sedíte v práci u počítače nad důležitým úkolem, už máte skoro hotovo a v tu chvíli spuštěný program zamrzne a přestane odpovídat. Nebo vypadne síť a vy se ke svým souborům ani nedostanete, protože jsou uložené v cloudu na vzdáleném počítači. Nejste sami.

Třeba studie výrobce elektroniky Sharp mezi šesti tisícovkami evropských zaměstnanců ukázala, že každý z nich denně kvůli nevýkonným technologiím ztratí více než 35 minut ze své pracovní doby. Víc než 65 procent dotázaných považuje technologie, které má v kanceláři k dispozici, za zastaralé. A 53 procent zaměstnanců se domnívá, že by pracovali lépe, pokud by měli k dispozici lepší „stroje“.

Řada firem navíc v poslední době využívá k ukládání dat externí servery, k nimž se lze připojit pouze prostřednictvím internetu. Zaměstnancům to sice usnadňuje práci z domova, ale za cenu pomalejší odezvy při běžných úkonech. Pokud navíc vypadne připojení, nedá se dělat prakticky nic.

„Zaměstnavatelé vynakládají spousty peněz na mzdy, ale když odmítají pořídit novější technologie, část z těch peněz vyletí komínem. Nad spoustou věcí stráví zaměstnanci mnohem víc času jen proto, že jejich zařízení je příliš pomalé,“ řekl agentuře Bloomberg šéf londýnské firmy Pacific Infotech Mohammad Ali Khan.

Software také stárne

Nejde přitom pouze o staré počítače a tiskárny. Řada firem stále využívá operační systém Windows XP, který Microsoft představil poprvé v roce 2001 a před třemi lety ukončil jeho podporu. Ačkoli průzkum společnosti Spiceworks ukazuje, že firemním počítačům dominují Windows 7, jimž bude ukončena rozšířená podpora začátkem roku 2020, na Windows XP stále běží 14 procent podnikových počítačů.

Výjimkou nejsou podle technologického serveru Motherboard ani britské veřejné nemocnice, kde tento systém funguje na tisícovkách počítačů, což může ohrožovat uložená osobní data pacientů.

Výrobce antivirů Avast uvádí, že „ikspéčka“ jsou nyní nainstalována na šesti procentech všech počítačů. To mimo jiné znamená, že lidé mají doma zhusta novější vybavení než v práci. Zpráva Avastu nicméně uvádí, že víc než polovina nejrozšířenějších počítačových aplikací včetně flashe a javy, tedy rozhraní sloužících pro zobrazování dynamických prvků na některých webových stránkách, je v počítačích zastaralá.

Jejich používání přitom zvyšuje riziko napadení počítačů, na nichž jsou nainstalovány. „Zkušení hackeři umějí přesně zacílit na slabiny a právě používáním neaktualizovaných programů jim lidé útok usnadňují,“ říká technický ředitel Avastu Ondřej Vlček.

Na druhou stranu, mnohým firmám brání v přechodu na novější operační systém či v koupi nových počítačů „závislost“ na specializovaném softwaru, který jeho tvůrci pro modernější konfigurace neupravili.