Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zástupce ECB: Klíčovým výsledkem summitu je náš vliv na záchranné fondy

  7:46aktualizováno  7:46
Evropská centrální banka hodnotí výsledek summitu EU pozitivně. Člen její výkonné rady Ignazio Visco považuje za nejdůležitější, že se evropští lídři rozhodli dát Evropské centrální bance kontrolu nad záchrannými fondy EFSF a ESM.

Člen výkonné rady ECB a guvernér italské centrální banky Ignazio Visco. | foto: Profimedia.cz

Vliv ECB na oba mechanismy by podle něj měl přispět ke snížení úroků státních dluhopisů, jejichž růst v poslední době krizi hodně prohloubil.

Visco, který je zároveň guvernérem italské centrální banky, před členy italského parlamentu v pátek řekl, že pokud úroky dluhopisů klesnou tak, jak se předpokládá, pak nebude mít Evropský bankovní úřad (EBA) problém snížit požadavky na kapitálovou přiměřenost bank. O nutnosti zpřísnit kapitálovou přiměřenost přitom úřad EBA informoval teprve ve čtvrtek.

"Záchranný fond bude moci intervenovat a obstarávat prostředky"

Evropský fond finanční stability (EFSF) má zajistit půjčky zemím eura, které mají problémy s likviditou. Na záchranu velkých ekonomik jako je Itálie nebo Španělsko, by ale nestačil.

Místo něj měl v roce 2013 vzniknout Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který by existoval trvale. Summit v Bruselu ale dohodl, že mechanismus začne fungovat už od června 2012, což je o rok dříve. Visco řekl, že dát ECB kontrolu nad těmito mechanismy je z celého summitu to nejzásadnější pro boj s dluhovou krizí.

"Už to nebude nástroj, o němž nikdo nebude vědět, kdo je za něj zodpovědný. Bude mít možnost intervenovat, aby obstaral prostředky," uvedl Visco.

"Němci se bojí hyperinflace, která je dohnala k válce"

"Pokud bude toto fungovat, ceny státních dluhopisů, které byly nyní terčem útoku, začnou znovu růst. Pak bude možné revidovat rozhodnutí úřadu EBA a jeho požadavky (na kapitálovou přiměřenost) snížit," dodal.

Na otázku, zda je ECB ochotna stát se v eurozóně věřitelem poslední instance, Visco odpověděl, že je třeba chápat důvody, proč se proti takové změně staví největší evropská ekonomika, tedy Německo.

"Těmi důvody, proč jsou Němci tak posedlí monetizací dluhu, je to, že oni to přirovnávají k Výmaru, k nacizmu, k druhé světové válce a destrukci jejich země," vysvětlil Visco neblahou zkušenost Němců s Výmarskou republikou a s hyperinflací, která tehdejší dobu provázela. "Je to důvod, který je třeba respektovat. Pokud nebudeme rozumět jeden druhému, nemůžeme ani diskutovat," dodal.

Visco se ale vyjádřil ke čtvrteční kroku ECB. Centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na jedno procento a oznámila několik dalších změn, které podle Visca pomohou zabránit rozvoji úvěrové krize. V minulých dnech se objevily informace, že některé banky již omezují úvěry podnikům, což by mělo neblahé dopady na reálnou ekonomiku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Brusel vyšetřuje, zda německé automobilky uzavíraly tajné dohody o emisích

Ilustrační snímek

Evropská komise zahájila rozsáhlé vyšetřování, které má posoudit, zda automobilky BMW, Daimler a Volkswagen v rozporu s...

Řecko vystupuje ze záchranného programu a krize končí. Ale jen oficiálně

Drama o budoucnost Řecka pokračuje. Hra je ve finále.

Řecko v pondělí vystupuje ze třetího záchranného programu evropských věřitelů. Spoléhá už jen na sebe a musí si peníze...

Britští výrobci sladkostí vrší hromady cukru. Děsí je brexit

Firma Kraft kupuje britského výrobce cukrovinek Cadbury.

Výrobce cukrovinek firma Cadbury se začala chystat na to, že by Velká Británie mohla opustit Evropskou unii bez dohody....

Najdete na iDNES.cz