Ministryně Karla Šlechtová

Ministryně Karla Šlechtová | foto: ČTK

Pod Šlechtovou zavládl v dotacích chaos. Zateplování paneláků vázne

  • 141
Stavební firmy i majitelé domů se těšili, jak budou díky evropským dotacím snižovat energetickou náročnost bytů. Na slíbené miliardy, které spravuje ministerstvo pro místní rozvoj v programu IROP, si však zatím nesáhli. Ministerstvo totiž nastavilo podmínky příliš složitě a miliardy tak leží ladem.

Podmínky programu IROP jsou oproti jiným dotacím na zateplování či instalaci obnovitelných zdrojů rozdělovaných ostatními úřady příliš komplikované a zájemce spíše odrazují. Firmy v oboru tak žádají, aby rozdělování dotací přešlo z resortu ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové pod ministerstvo životního prostředí.

„Meziroční propad trhu je o 15 až 20 procent. Čekali jsme přitom, že naopak trh poroste,“ tvrdí Jan Loukotka, místopředseda Cechu pro zateplování budov.

Cech tento týden poslal ministryni Šlechtové dopis, v němž si na komplikace s dotacemi stěžuje. Nejde o první takový dopis, podobně si stěžoval například Svaz českomoravských bytových družstev.

Chaos v dotacích

V zateplovacích dotacích zavládl od loňského roku chaos. Zatímco peníze na domky či veřejné budovy rozděluje Státní fond životního prostředí (SFŽP), bytové domy (s výjimkou Prahy) musí žádat o prostředky ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Jenže MMR nastavilo podmínky příliš složitě a řadu žadatelů administrativní náročnost odrazuje. „Je to Olymp byrokracie,“ říká o podmínkách jeden z odborníků, který se kolem zateplovacích dotací dlouhodobě pohybuje.

Špatné čerpání kritizuje aliance Šance pro budovy. „Administrativní požadavky zvládnou města s investičními odbory či právníky, nikoliv výbory společenství vlastníků,“ vysvětluje Petr Holub ze Šance pro budovy. Podle Holuba je požadavky potřeba přizpůsobit reálným možnostem žadatelů.

Ředitel metodického odboru Svazu českých a moravských bytových družstev Martin Hanák zase vidí velký problém v systému zadávání projektů MS2014+. „V rámci prezentací, kterých jsem se zúčastnil, byl tento systém vychvalován jako jednoduchý, uživatelsky vstřícný nástroj. Jsem přesvědčen, že opak je pravdou,“ říká Hanák, jehož svaz sdružuje vlastníky či správce zhruba 650 tisíc bytových a nebytových jednotek v Česku.

Ne tak velký, jak se čekalo

Nedostatečné čerpání může znamenat problém nejen v tom, že se některé domy nezateplí a nesníží se jejich energetická náročnost. Česko se zavázalo ke snižování spotřeby energií a právě dotace tomu měly pomoci. Teď je plnění závazků ohroženo.

Zpráva o stavu dosahování národních cílů v oblasti energetické účinnosti z dílny ministerstva průmyslu a obchodu čerpání peněz z IROP kritizuje. Podle ministerské zprávy bylo podáno 287 žádostí, v nichž žadatelé chtěli dotaci ve výši 551 milionů korun. K dispozici je přitom 8,5 ̈miliardy korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že představy a požadavky ministerstva průmyslu z hlediska neuznávání typů některých výdajů, které s rekonstrukcemi domů při zateplování souvisí, jdou proti snaze o vstřícnější podmínky pro žadatele. Zpochybnilo i čísla, která ministerstvo průmyslu uvádí.

Podle mluvčí MMR Veroniky Vároši je v aktuální výzvě 3,5 miliardy korun a žádosti byly podány v objemu 827 milionů, cílí tak na necelou čtvrtinu celkového objemu peněz.

MMR přesto připustilo, že zájem není tak velký, jak čekalo. Připravuje totiž opatření pro zrychlení čerpání. „Jednáme o možnostech zjednodušení, která vyplývají z povinnosti výběru dodavatele ve výběrovém řízení. Dále připravujeme některá administrativní zjednodušení,“ dodala Vároši. Jenže ke změnám dojde nejdříve v červnu. Nově by mohly také o peníze žádat i bytová družstva jako správci bytových domů, nikoliv jen jako vlastníci.

Lákavé prostředky

Aliance Šance pro budovy proto tlačí na stát, aby se program přesunul pod ministerstvo životního prostředí, které má s těmito dotacemi hlavně díky programu Zelená úsporám dlouhodobé zkušenosti. Ministr Richard Brabec se netají tím, že by rád pod svůj resort získal prostředky na rozdělování.

„Když si dnes lidé chodí na SFŽP pro dotace na zateplování rodinných domů, všech veřejných budov a bytových domů v Praze, je docela logické, že by fond rozděloval prostředky i pro majitele všech bytových domů po celé zemi,“ míní Brabec. MMR ale i přes neúspěch s dotacemi nehodlá program převést na jiný resort.