Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zátěžové testy byly mírné, banky potřebují kapitálu víc, míní analytik

  • 1
Zátěžové testy, podle jejichž výsledků potřebují evropské banky dolít kapitál ve výši 2,5 miliardy eur, byly podle předního analytika investiční banky JPMorgan & Co Kiana Abouhosseina nastaveny velmi mírně. Banky podle něj potřebují ve skutečnosti mnohem více peněz, a to zhruba 80 miliard eur, v přepočtu zhruba dva biliony korun.

Evropský úřad pro bankovnictví (EBA) v pátek oznámil, že testy neprošlo jen osm bank z devadesáti zkoumaných. Dalších 16 je zvládlo jen těsně. Cílem testů bylo věrohodně odhalit, v jaké kondici se banky nacházejí a zda by byly schopny přestát dvouletou recesi a propad cen akcií a realitního trhu.

Výsledky měly dát investorům přehlednou mapu skutečného stavu současného evropského bankovnictví a pomoci jim v jejich dalších rozhodováních. Problém je v tom, že investoři prováděným testům příliš nevěří. "Druhá zátěžová zkouška, kterou provedl úřad EBA, je další promeškanou příležitostí," řekl Abouhossein.

Zátěžové testy

Jsou to virtuální testy, které mají zjistit odolnost bank vůči různým ekonomickým rizikům. Letošní nasimulované scénáře počítaly například s propadem akcií bank na trhu o 15 %, s poklesem HDP v eurozóně o 0,5 % v letošním roce a o 0,2 % v roce příštím a růstem vlastních nákladů bank o 1,25 procenta. Někteří experti však testům nevěří a označují je za nedůvěryhodné. Nasimulované "problémy" jsou podle nich mírné.

Letošní testy například požadovaly, aby podíl kvalitního kapitálu na celkových aktivech banky činil alespoň pět procent. To je sice z dnešního pohledu dostatečné, chystané zpřísnění pravidel ale předpokládá, aby tento podíl činil alespoň sedm procent.

Abouhossein spočítal, že kdyby byly testy přísnější, jen banky ve Velké Británii by musely posílit kapitál zhruba o 25 miliard eur. Francouzské banky by si musely obstarat kolem 20 miliard eur, německé asi 14 miliard a italské kolem devíti miliard eur. Naproti tomu některé banky v Maďarsku či Polsku v testech uspěly na výbornou.

Řada jiných analytiků zátěžové testy kritizuje i proto, že úřad EBA nevzal v úvahu variantu, kdy by banky byly nuceny odepsat část státních dluhopisů. To je přitom reálná varianta, protože některé banky drží řecké státní dluhopisy. Politici neradi připouštějí, že část řeckého dluhu možná bude třeba odepsat, banky na to ale spoléhat nemohou.

Agentura Reuters vypočítala, že kdyby se v testech pracovalo s variantou sedmiprocentního minima jako podílu kvalitního kapitálu na celkových aktivech, pak by evropským bankám chybělo asi 41 miliard eur (asi bilion Kč). Podle Abouhosseina oficiální výsledky ukazují, že testy nemají valnou hodnotu, a to i přesto, že byly lepší než loni.

,