Zavřené Palladium připravuje obchodníky o statisíce

Doporučujeme   14:07aktualizováno  14:07
Požár, který v druhé polovině února vyklidil a na tři týdny uzavřel pražské obchodní centrum Palladium, byl prý relativně malý. Přesto způsobil obrovské škody, a to zejména obchodníkům, kteří každým dnem přicházejí o tržby. Navíc není ani jasné, zda nebudou muset Palladiu i za tyto dny zaplatit nájem.

Palladium loni s velkou pompou otevřelo. Po pár měsících provozu ale muselo kvůli požáru na dlouhé týdny zavřít. | foto: ČTK

Kouř se v podzemních garážích pražského obchodního domu objevil 20. února odpoledne. Palladium bylo následně evakuováno a do dnešního dne zůstalo zavřeno. Kdy znovu otevře, zatím není jasné. Podle mluvčí Palladia Veroniky Kozové to ale s největší pravděpodobností bude před Velikonocemi.

Každý den, kdy jsou dveře obchodního domu zavřené, znamená pro nájemce centra obrovské ztráty. Nejenže přicházejí o tržby, ale mají i určitá vydání, kterým se jen těžko mohou vyhnout. Musí vyplácet mzdy zaměstnancům a zatím není jisté, jak to dopadne s platbou nájmů Palladiu. Za dobu, kdy je zavřeno, je totiž možná budou muset uhradit.

Palladium: je to na pojišťovně
Kozová říká, že Palladium se ve věci zatím nijak nevyjádřilo, a nemůže tedy potvrdit ani vyvrátit, že by po nájemnících chtělo platit i za dny, kdy je zavřeno. Celá věc je podle ní především záležitostí pojišťoven, u nichž mají být obchodníci pojištěni.

"My jsme určitě neformulovali vyjádření tak, že bychom po nich nájemné vyžadovali. O situaci nyní jednáme s pojišťovnou. Podmínky, za kterých je a není splatné nájemné, upravuje nájemní smlouva. Ta hovoří o tom, že v případě takové události nájemce nemusí platit nájemné, ale je to za jistých podmínek, jejichž interpretace jsou různé. Proto v současné době probíhá jednání s pojišťovnou i právními zástupci pojišťovny, abychom vyjasnili, jaká interpretace je správná," uvedla pro iDNES.cz.

Není škoda, nebudou peníze
Podle společnosti Claims Adjusters, která se specializuje na vyřizování velkých pojistných událostí a zastupuje i některé nájemníky z Palladia, je ale šance na peníze od pojišťovny mizivá. Obchodníci se sice pojistili i proti tzv. "požárnímu přerušení provozu", požár ovšem nezpůsobil žádnou větší věcnou škodu. A v tom je celý problém.

"Kdyby při požáru shořela výrobní linka, byla by to úplně jiná záležitost. Tím by byla splněna základní podmínka, a sice ta, že by došlo k věcné škodě. To není případ Palladia. Ve většině případů se tam nestalo vůbec nic. Možná se v některých restauracích zkazily ryby, protože nešly mrazáky," vysvětluje jednatel společnosti Tomáš Kratochvíl, proč hrozí, že obchodníci od pojišťovny nedostanou ani korunu.

Vždy záleží na konkrétních pojistných podmínkách sjednaného pojištění, které má uzavřené nájemce s pojišťovnou (ty my bohužel neznáme). Současně bychom  předpokládali, že zde bude velmi důležitou roli hrát i nájemní smlouva, která bude dále specifikovat podmínky smluvního vztahu pronajímatel - nájemce. Nicméně pokud by se prokázalo, že pronajímatel porušil nějakou právní povinnost, mohl by na něm nájemce nárokovat vzniklou škodu.

To potvrzuje i mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová. Záleží podle ní na konkrétním ujednání mezi klientem a pojišťovnou."Aby mohla být proplacena nárokovaná škoda z tohoto typu pojištění, musí být pojištěnému požárem způsobená majetková újma," dodává.

Škody, které mohly obchodníkům měsíčním uzavřením provozoven vzniknout, přitom nejsou malé. "Pokud předpokládáme, že bude zavřeno těch třicet dnů, jedná se o částku zhruba 150 až 200 milionů korun," odhaduje Kratochvíl.

V Palladiu má prostor pronajatý na 170 obchodů, třicet restaurací a nacházejí se tu i kancelářské prostory. Průměrná škoda tak na provozovnu vychází zhruba na milion. Záleží samozřejmě na velikosti obchodu.

Dokud se neotevře, jasno nebude
Obchodníci, které Claims Adjusters na problém upozornila, se do médií nechtějí vyjadřovat. Ostatní zpravidla o riziku, že pojištění nemusí jejich škody pokrýt, nic nevědí.

Mluvčí společnosti Ahold, která v Palladiu provozuje supermarket Albert, Libor Kytýr pro iDNES.cz potvrdil, že s Palladiem firma jedná. I Albert je proti přerušení provozu pojištěn. O tom, že by mohl být s pojistkou problém, společnost podle mluvčího žádné zprávy nemá. "Zatím není ani možné vyčíslit škody, protože v tuto chvíli není jasné, kdy Palladium znovu otevře," dodal.

Kratochvíl upozorňuje ještě na jednu věc. Pokud se nájemníkům nepodaří peníze od pojišťovny získat, obrátí se přímo na Palladium jako na provozovatele objektu. Ten je totiž podle něj jako provozovatel budovy za škody ze zákona odpovědný.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Zmrzlina, nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama na zmrzlinu v soutěži Sexistické prasátečko 2018.

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...Najdete na iDNES.cz