Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zázračné investice ožívají, tisíce lidí marně čekají na peníze

  8:29aktualizováno  8:29
Na začátku to vypadalo jako snadný výdělek. Vložíte tisíc eur a po šesti letech z nich máte dvojnásobek. Dnes to připomíná černou díru. Tisíce klientů programu Tourex skoro rok marně čekají na pravidelnou splátku. Lidé mají v systému až milionové částky.
investice, investování, peníze, ruka

investice, investování, peníze, ruka

Systém zčásti připomíná pyramidové hry označované jako letadlo, které byly populární hlavně v 90. letech. Jejich podstatou bylo slibovat výdělek za získávání dalších účastníků hry. V jednu chvíli však peníze došly a letadlo spadlo. Podle policie nyní takových případů opět přibývá.

Majitelé programu Tourex vyvinuli propracovanější systém. Zájemce složil na šest let minimálně tisíc eur. Za ně dostal poukázky zhruba v dvojnásobné hodnotě. Takže za tisíc eur (dnes asi 26 tisíc korun) obdržel jedenáct šeků na 145 eur a poslední poukázku na pět set eur. Celkem tedy na 2 095 eur. Každého půl roku mohl uplatnit jeden šek. Musel však ve stejné hodnotě poslat i účtenky.

"Člověk mohl přiložit téměř jakoukoli účtenku, například za oslavu narozenin, nákup zahradního nábytku nebo bot. Neproplácela se například zdravotní péče či základní potraviny," popisuje klient Tourexu Lubomír Hrdlička z Velešína.

Peníze nechodí
Lidé posílali účtenky na adresu servisní kanceláře a za několik dnů jim přišly peníze. Až do loňského června. "Peníze nám jako všem nechodí. Servisní kanceláři jsem poslala několik e-mailů. Na první odpověděli, na ostatní už ne," říká klientka Jaroslava Kolíková z Třeboně.

. Návrat zázraků

O co jde?  V 90. letech populární pyramidové hry ve své čisté formě -"sežeň lidi s penězi, dostaneš za ně provizi“ - vymizely. Jsou trestné a lehce prokazatelné. Vracejí se proto v obměnách - "sežeň lidi s penězi, dostaneš školení a provizi“.

Proč se to děje? Složitá postižitelnost, slabé povědomí o financích, nízké výnosy v bankách.

Jak je poznat? Základní poučka: když jakákoliv investice vypadá příliš výhodně, určitě taková není.

Nábor klientů do programu Tourex v Česku prováděly společnosti SAF České Budějovice a TourexService. Ty tvrdily, že za nimi stojí Tourex International ze Švýcarska a posledních pár let Tourex Middle East se sídlem v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.

Majiteli firmy SAF, založené v roce 1997, jsou dnes Jaromír Chvastek a Jaroslava Vodrážková. Tourex-Service, který podle klientů posílal peníze, patří z větší části Jaroslavu Strachoňovi a z menší Josefu Hruškovi. Ten až do roku 2005 spoluvlastnil firmy SAF. Strachoně se nepodařilo ani po několika pokusech sehnat. Někteří klienti už na něj podali trestní oznámení, ale vyšetřování se ještě nerozběhlo.

"Pokud někdo podá trestní oznámení, tak policie zahájí prověřování. Trestní řízení nastupuje až poté, když se ukáže, že skutečně došlo k trestné činnosti," říká mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Podle policie může nyní prověřování případu trvat rok nebo i rok a půl. Žádné lhůty neexistují.

Tisícům lidí proto hrozí, že minimálně část svých peněz už neuvidí. Zhodnocování peněz tímto netradičním způsobem totiž není na rozdíl od těch ostatních, jako je uložení peněz v bance či investičním fondu, nijak pojištěno. Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky se proto od Tourexu distancovala už před dvěma lety.

"V té době jsme mohli pouze upozornit na skutečnost, že jde o aktivity, které nejsou žádným způsobem regulovány a dozorovány státem, tudíž je naši členové nebudou zprostředkovávat.

Více jsme si dovolit nemohli, neboť dotyčná firma by nás jistě žalovala," říká za asociaci Marta Gellová s tím, že jim byl krajně podezřelý princip vyplácení peněz na základě zasílaných účtenek. To totiž nedává žádný ekonomický smysl. Firma si cizí účtenky nemůže dát ani do nákladů a snížit si o ně daně.

Riskantní je také lákat na zhodnocení dvě stě procent. "Slibovat podobné zhodnocení, byť v horizontu šesti let, je nesmyslné. Zhodnotit takto investice je dosažitelné, nicméně tak rizikové, že podobné výnosy nelze zaručit ani slibovat jako reálné nebo vysoce pravděpodobné," říká Karel Potměšil, analytik společnosti Cyrrus zabývající se investicemi.

Pokusy vylákat na důvěřivých lidech peníze slibováním vysokých "zaručených“ výnosů nejsou podle něj ničím novým, ale "zajímavá“ je vazba výplaty na účtenky. "S tím jsem se opravdu ještě nesetkal," říká.

I tento nový prvek zřejmě nalákal tisíce lidí, nepoučitelných ani po krachu řady bank, kampeliček či spadlých letadel a pyramidových her. Takové sliby navíc znějí obzvláště lákavě v době, kdy banky nabízejí minimální zhodnocení úspor a akciemi cloumá krize.

Pyramidových podvodů přibývá
"Trestná činnost pyramidových podvodů oproti předchozím letům obecně stoupá. Teď se objevují dopisy s výhrou na určitou částku, a to stále více," potvrzuje policejní mluvčí Kopecká. Podle ní jde přitom o stále sofistikovanější praktiky, protože podvodníci si zjišťují konkrétnější informace o potenciálních "obětech“.

Dokud letí, nikoho nezajímá

 Tourex přitom není žádným nováčkem. Hodně lidí si s ním dokonce mohlo přijít na pěkné peníze.

Dříve přinejmenším podezřelý způsob jejich podnikání úřady nezajímal. Když se MF DNES o Tourex zajímala před dvěma lety, policie uvedla, že nemůže konat, dokud se nic nestalo. Firmu prověřovala i Česká národní banka, ale tu přestala zajímat ve chvíli, kdy došla k závěru, že nejde o banku a výběr vkladů.

Pyramidovou hru Tourex připomíná tím, že i u něj fungoval princip zásluhovosti. Zhruba tři stovky klientů se staly takzvanými reprezentanty a mohly za provizi uzavírat smlouvy s dalšími lidmi. Za školení přitom platily společnosti peníze.

Těmto reprezentantům firma zhruba před měsícem zakázala uzavírat nové smlouvy. Na dotazy klientů reprezentanti dál tvrdí, že peníze přijdou. Někteří říkají, že se zdržely na cestě z Dubaje, jiní, že je ve firmě audit a po tu dobu banka peníze zadržuje. "Já tomu už přestávám věřit," říká klient Lubomír Hrdlička.

"Trestná činnost pyramidových podvodů oproti předchozím letům obecně stoupá," uvedla Pavla Kopecká, mluvčí kriminální policie.

Autoři: , ,Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Slevy a otevírání trhu zahltí české koleje, obávají se nákladní dopravci

V železniční výhybně Praha-Vyšehrad vyjel posunovaný vlak proti osobnímu vlaku...

Na českých kolejích houstne doprava. Zvyšující se počty osobních vlaků – zejména v příměstských aglomeracích – sledují...

Sezona mraženého špenátu vrcholí. Do mrazíren ho denně míří 50 tun

V květnu vrcholí sklizeň a zpracování špenátu na mražení. Společnost Agrimex,...

Listová zelenina, která při utrhnutí na poli pěkně křoupe, zažívá v posledních letech růst obliby. A to i přesto, že už...

Lid není nikdy spokojen. Mzdy rostou moc rychle, říká šéf komory Dlouhý

Ekonom Vladimír Dlouhý

Ekonomice se daří a odbory se toho snaží využít – chtějí vybojovat kratší pracovní týden a prudký vzestup mezd. Šéf...

Najdete na iDNES.cz