Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zázračné prostředky neexistují

  8:21aktualizováno  8:21
Přestože už bylo popsáno mnoho stránek o tom, jak zázračné prostředky na hubnutí nefungují, lidé je stále kupují. Výrobci dokážou šikovně a snadno zmást nezasvěcené laiky. Tvrzení v reklamách i příbalových letácích vypadají na první pohled velice logicky.

Prostředky většinou obsahují látky, které mají skutečně nějaký vztah k funkci organismu mohou potlačit pocit hladu, nebo naopak vyvolat pocit sytosti, některé mají močopudný či projímavý účinek. Ale úbytek váhy zajistit nemohou „Nikdy nebylo prokázáno, že u nás tolik oblíbený chrom by nějakým způsobem zvyšoval úbytek tukové hmoty,“ říká šéf Centra pro diagnostiku a léčbu obezity Vojtěch Hainer.

Stejně tak neúčinné jsou redukční čaje. Koncentrace látek, které by mohly podporovat redukci tělesného tuku, je většinou velmi nízká. Tomu odpovídá i výsledný 'hubnoucí' efekt. Většina přípravků, které nabízí trh v podobě pilulek, obsahuje rostlinnou vlákninu. Ta se používá jako doplněk redukční diety. Vláknina po zapití v těle nabobtná, vytvoří pocit sytosti a usnadňuje tak kontrolu nad množstvím přijímané stravy.

„Pokud ale není cíleně dodržována redukční dieta, nelze očekávat žádné účinky,“ uvádí jeho kolegyně Marie Kunešová. Rada lékařů těm, kteří chtějí zhubnout, proto zůstává stejná. Opírá se o tři základní pravidla: Rozumná redukční dieta, jejíž obsah energie by měl být stanoven individuálně, pohybová aktivita a celková změna životosprávy. „Bez těchto změn v životním stylu žádný z přípravků snížení váhy nezpůsobí,“ říká Kunešová.

Jak fungují jednotlivé látky

Chrom (bez rizika)
Tvrzení: příjem chromu reguluje chuť a snižuje únavu při fyzické námaze.
Skutečnost? Klinické studie jsou protichůdné. Některé potvrzují příznivý účinek diety obohacené chromem, jiné to naopak vyvracejí. Podle odborné literatury pravidelný příjem chromu má příznivé účinky pro osoby trpící nedostatkem chromu, což se týká jen malé části lidí, kteří nemusí být obézní.

Chitosan (bez rizika)
Tvrzení: je to látka získávaná z krunýřů korýšů. Váže tuky ze stravy ve střevech, tím snižuje jejich vstřebávání a umožní jejich přirozené vyloučení z těla.
Skutečnost? Studie jsou protichůdné. Jedna, realizovaná na myších, dokazuje vliv na úbytek váhy. Jiná, uskutečněná na lidech, zjistila, že není žádný významný rozdíl mezi lidmi, kteří chitosan přijímali, a těmi, kteří užívali placebo.

Karnitin (s rizikem)
Tvrzení: karnitin snižuje hladinu cholesterolu a spálí tuky a přemění je v energii. Zároveň zvyšuje fyzickou výkonnost.
Skutečnost? Karnitin je látka, která usnadňuje transport mastných kyselin přes membrány a tím umožňuje jejich spalování. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by se polykáním karnitinových pilulek snižoval tělesný tuk.
Rizika: vyšší dávky mohou vyvolat zvracení, mdloby, průjmy a žaludeční křeče.

Jod (s rizikem)
Tvrzení: Jod podporuje vylučování tuku a vstřebávání cukrů a snižuje chuť k jídlu.
Skutečnost? Dostatečný přívod jodu v potravě je nutný pro správnou funkci štítné žlázy a snížená funkce štítné žlázy může vést k malému zvýšení váhy. Na druhé straně snížená funkce štítné žlázy obvykle není příčinou obezity a podávání jodu není v léčbě obezity vhodné ani účinné.
Rizika: Dlouhodobější nadměrný příjem jodu může naopak vyvolat přecitlivělost a nepříznivě ovlivnit i funkci štítné žlázy.

Podivná kúra putuje Evropou

Po Rakousku, Německu, Švýcarsku a Nizozemsku dorazil zázračný Neunerův balíček pro štíhlou postavu i do Česka. Inzeráty s palcovými titulky Zhubněte ve spánku!, které tvrdí, že na rozdíl od ostatních nenabízejí žádný zázračný prostředek, ale lékaři potvrzenou a schválenou zeštíhlovací kúru, se nedávno objevily i v českých novinách.

Doprovází je dojemná historka o údajném otci této kúry, „nejslavnějším rakouském přírodním léčiteli Hansi Neunerovi“, který domácími prostředky vyléčil tisíce pacientů a byl za to vyznamenán papežem i rakouským státem. K tomu obvyklé chvalozpěvy nadšených zákazníků, snímky Předtím a Poté, ale také pochvalné vyjádření vědců a lékařů. A tvrzení, že tato kúra byla úspěšně prověřena v pořadech televizních stanic ORF a ARD.

Neunerův balíček pro Vaši postavu (cena 4200 Kč, dovozce AF Czech Brno)

Složení: ovocné šťávy (obsahuje jablečný koncentrát, fíkový koncentrát se zeleninovými výtažky, extrakty z fazolových lusek, řasu spirulinu, citronovou šťávu, švestkovou dřeň, tamarind a guar), bylinný čaj (kopřivy, bříza, třezalka, přeslička, řebříček atd.), čaj maté a kapsle s karnitinem.

V balíčku nejsou látky, které by prokazatelně působily úbytek hmotnosti kromě malého množství vlákniny.

Všechno to má malý háček. Doktory a vědce na jmenovaných institutech nikdo nezná, případně není známa ani sama klinika. Citovaní odborníci nejsou k nalezení a Apoštolská nunciatura ve Vídni o vyznamenání nic neví. Obě televizní stanice popírají, že by se kdy pozitivně vyjádřily o tomto prostředku. To vše zjistila spotřebitelská sdružení v Rakousku a Německu, když pátrala po důkazech o účincích inzerované metody. Nedopátrala se. Žádné důkazy totiž neexistují.

Balíček za 4200 korun obsahuje pouze rostlinný extrakt, který nanejvýš podporuje trávení, močopudné čaje, chromový preparát, kapsle se sójovou bílkovinou, dvě aminokyseliny, vitamin B6 a karnitin. To znamená, že nová „Neunerova zeštíhlovací kúra“ může v nejlepším případě způsobit úbytek vody.

S firmou, která tyto šarlatánské prostředky distribuuje, se již několik let soudí spotřebitelský svaz v Rakousku, nedávno byla podána žaloba kvůli klamavé reklamě i v Německu. Soudní spory se však táhnou, obchodní sídlo firmy se totiž nachází v zahraničí. Než budou u konce, ztratí ještě mnoho důvěřivých lidí spoustu peněz, zato ani jedno kilo. Nyní jsou na řadě i čeští zákazníci. Co je čeká?

Operátorka Jana na telefonním čísle brněnské distribuční firmy AF CZECH, které uvádí inzerát, trpělivě vysvětluje, jak budete ve spánku hubnout. Čaje, které jsou v balíčku za čtyři tisícovky, budete pít třicet dní ráno a večer („Ty vám nejprve vyčistí organismus od škodlivin“) a v poledne a večer před spaním budete užívat karnitinové kapsle („budou štěpit tuky v buňkách“).

Pokud by vám to nestačilo a chtěli byste hubnout ještě víc, můžete získat vylepšenou Intenzivní Originální Neunerovu kúru za 5985 korun. Ta má údajně navíc kalcium-­pyruvátové (!?) kapsle, které zesilují spalování tuků až o 50 % a zároveň zpevňují svalovou tkáň. Na otázku po důkazech odvětí: „Vyzkoušelo to už půl milionu lidí, snížili váhu od 6 do 15 kilogramů, a navíc si váhu dokázali udržet. Celý organismus se komplet vyčistí.“

Autoři:Nejčtenější

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

S bylinkami ku zdraví? Testy zjistily v třetině čajových směsí pesticidy

Čajová konvice s bylinkami

Zimní období viróz a chřipek přímo vybízí k pití vylouhovaných bylin a čajových směsí ve snaze preventivně přispívat k...

Vlhčený toaletní papír ucpe odpad, ukázal test. Nerozložil se ani jeden

Testovali jsme dvanáct značek vlhčených toaletních papírů.

Až stovky milionů korun navíc stojí každý rok čištění či opravy kanalizace a čistíren odpadních vod. Kromě zbytků jídla...

Kanadská vesnice sní o tom, že bude konkurovat dijonské hořčici

Kanadská hořčice z vesnice Gravelbourg

Asi málokdo by hledal hlavní oblast produkce hořčičných zrnek na světě uprostřed kanadských prérií v malé vesnici...

Najdete na iDNES.cz