Zbrojaři: Vetchý nás poškodil

Bezdůvodný půlroční odklad prodeje raketometné munice na Srí Lanku a z toho plynoucí poškození dobrého jména a zmařené exportní příležitosti za miliardu korun. To jsou skutky, ze kterých české zbrojařské firmy viní ministra obrany Vladimíra Vetchého. Cítí se poškozeny tím, že Vetchý si v červenu loňského roku vyhradil právo schvalovat odprodej munice a ten potom blokoval. Podle mluvčího ministerstva obrany Milana Řepky se obě firmy, pokud se cítí poškozeny, mají obrátit na soud.

Řepka se k námitkám generálního ředitele firmy MPI Trading Michala Smrže a generálního ředitele Poličských strojíren Pavla Jeřábka odmítl vyjádřit s odůvodněním, že se jedná o informace důvěrného charakteru.

Podle Smrže a Jeřábka nebyly poškozeny jen jejich firmy, ale mnoho dalších zbrojních podniků v České republice (Aero Vodochody, vojenské opravárenské podniky ve Šternberku a Novém Jičíně, ZVI). Z pohledu státního rozpočtu tak o své příjmy přišel i stát.

Poličské strojírny ve spolupráci s MPI Trading loni dodaly na Srí Lanku raketomety RM-70 a tanky T-55. Dodávky se uskutečnily v kritické době pro srílanskou armádu, která v dubnu na poloostrově Jápané čelila ofenzívě povstalců z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE).

Ozbrojený konflikt mezi vládními silami a Tygry osvobození tamilského Ílamu trvá na Srí Lance od roku 1983. Tygři usilují o vytvoření samostatného státu menšinových Tamilů, kteří obývají zejména sever a východ ostrova a tvoří necelou pětinu  z 19 miliónů obyvatel Srí Lanky. V konfliktu bylo již zabito na 64 tisíc lidí.

Strojírny se v květnu a červnu 1999 chystaly dodat srílanským vládním silám i další vojenský materiál, včetně raketometné munice. Kvůli blokování ze strany Vetchého však materiál za miliardu korun nakonec dodaly se značným zpožděním.

V červenci si Vetchý vyhradil rozhodování o prodeji raketometné munice a vydal příkaz Akvizičnímu úřadu ministerstva obrany ČR, aby neuzavíral smlouvu o odprodeji této munice.

Ta byla přitom v potřebném množství uvolněna generálním štábem české armády jako nadbytečný materiál a její část byla písemně potvrzena akvizičním úřadem k odprodeji, jakmile vývozní organizace předloží vývozní licenci.

Poličské strojírny licenci za téměř milion korun předložily ve stanovené lhůtě. S ministrem Vetchým ale prý nebylo možné navázat dialog a zjistit důvody zmrazení odprodeje.

Neprodané zbraně za miliardy
Výhrady k vývozu materiálu na Srí Lanku neměly resorty zahraničí, průmyslu a obchodu ani obrany, které vydalo dokument nezbytný k licenčnímu řízení.

Kvůli neplnění časového harmonogramu dodávek původně objednaného materiálu byly podle Smrže a Jeřábka zmařeny exportní možnosti zhruba za miliardu korun. Dodávky sice nebyly nasmlouvány, ale byly reálné, míní ředitelé.

Šlo především o možnost vyvézt jedenáct bojových vozidel pěchoty BVP-1 z vojenského opravárenského podniku ve Šternberku, třináct letounů L-39ZA z Aera Vodochody a další raketometnou a tankovou techniku.

Vetchý byl minulý týden na návštěvě Indie a Srí Lanky. Jeho mluvčí řekl, že cílem jeho cesty byly mimo jiné podpora českého obranného průmyslu a diskuse o možnostech vojenské a obchodní spolupráce mezi ČR a Srí Lankou.

Srílanská armáda nyní jedná se slovenskou firmou Willing Industry, která by měla dodat stejný objem raketometné techniky jako loni Poličské strojírny.