Zbytek z bývalé IPB má šanci pokračovat

Náklady nucené správy od prodeje Investiční a Poštovní banky do konce srpna činily 3,8 milionu korun. Výnosy ve stejném období představovaly 925 tisíc korun. Tyto údaje uvádí zpráva nuceného správce banky Petra Staňka, která zazněla na mimořádné valné hromadě a. s. IP Banka, dřívější Investiční a Poštovní banky. Staněk, do jehož působnosti nyní patří i pravomoci valné hromady, se setkání akcionářů nezúčastnil, a valná hromada tak nemohla o ničem rozhodovat.

Další období přinese podle Staňka především náklady na právní, znalecké a další poradenské služby. "Tyto náklady však budou bance refundovány na základě smlouvy o prodeji podniku, a
neovlivní tak celkový výsledek banky," uvádí nucený správce.

Odměny členům statutárních orgánů budou v následujícím období činit přibližně 80 tisíc korun měsíčně a běžné provozní náklady dosáhnou zhruba 300 až 400 tisíc korun. Do nákladů budou patřit i náklady na tisk výroční zprávy ve výši 150 tisíc a zhruba půlmiliónové náklady na pořádání valné hromady.

Pokud by nucená správa pokračovala, byla by ohrožena stabilita bankovního systému a taková varianta nebyla podle Staňka v dané situaci možná.

"Prodej podniku zabránil okamžitému bankrotu banky a vyřešil problém kapitálové přiměřenosti," uvádí s tím, že po prodeji požádal Českou národní banku o zastavení správního řízení o odebrání licence.

Předpokladem zachování bankovní licence v budoucím období by podle něj mělo být obnovení provozu a dalších technických požadavků, stanovených ČNB. "V současné době stále existuje šance na obnovení bankovního provozu," dodává ve zprávě Staněk.

Podle smluv uzavřených mezi nuceným správcem a ČSOB musí být banka do určité doby přejmenována, protože ČSOB koupila název a logo IPB. Následnice IPB tak od 27. září nese název IP Banka.