Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Korunové dluhopisy zdaníme, shodla se vláda. Prosadit to zřejmě nestihne

  • 70
Ministři jednohlasně podpořili na středečním jednání vlády návrh vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) na zdanění korunových dluhopisů. Učinili tak přes velmi malou šanci, že ho stihne schválit i Sněmovna. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před jednáním vlády uvedl, že chce, aby se dluhopisy zabývala odpoledne i koaliční rada.

O schválení novely zákona o investičních pobídkách, do nějž Babiš návrh na zdanění výnosů z korunových dluhopisů vložil, informoval v průběhu jednání vlády její mluvčí Martin Ayrer na Twitteru. „Nikdo nebyl proti,“ uvedl.

19.dubna 2017 v 11:37, příspěvek archivován: 19.dubna 2017 v 11:46

Vláda schválila návrh novely zákona o investičních pobídkách, který od 1.1.2018 počítá se zdaněním korunových dluhopisů.Nikdo nebyl proti.

„My ten návrh dnes na vládě podpoříme, pokládáme za rozumné, aby korunové dluhopisy byly zdaněny, ale je velká chyba, že ministr financí ten návrh nepředložil už v roce 2014,“ řekl před jednáním Sobotka s tím, že od téhož roku Babiš resort financí vede. Babiš čelí kritice kvůli tomu, že nakoupil obligace své tehdejší firmy Agrofert a z jejich výnosů nemusí platit daně.

„Podle mého názoru ten návrh měl předložit už před třemi roky. Myslím si, že teď už je skutečně pozdě z hlediska toho, co leží v Poslanecké sněmovně. Obávám se, že ten materiál už se nestihne projednat a schválit do konce volebního období,“ uvedl dále Sobotka.

„Já k tomu mám názor, že pozdě, ale přece,“ řekl k Babišovu návrhu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Tato situace neměla nikdy nastat, ministerstvo financí si mělo pohlídat tuto záležitost a nemělo nikdy dopustit, aby korunové dluhopisy byly pro firmy a jejich majitele možnost, jak optimalizovat svoji daňovou povinnost vůči státu,“ doplnil.

Jurečka však upozornil na to, že podle jeho legislativních poradců vykazuje Babišův návrh zákona chyby, které je třeba napravit.

Sobotka chce, aby se korunovými dluhopisy zabývala i koaliční rada, která zasedne po jednání vlády. „Bude nás zajímat, jakým způsobem postupuje daňová správa, pokud jde o vydávané korunové dluhopisy,“ řekl. V této souvislosti požádal Babiše, aby na příští jednání vlády předložil informaci o tom, jak finanční správa prověřuje firemní emise korunových dluhopisů vydaných v roce 2012. V té době je vydal i Agrofert, který do letošního února patřil Babišovi.

Sobotka chce znát především postup daňové správy v případech, kdy korunové dluhopisy firmy nakoupil její majitel. Podobný požadavek mají lidovci.

Zmínil v této souvislosti případ Babiše a Agrofertu a podnikatele Radima Jančury a jeho společnosti Student Agency holding. V politice začalo téma korunových dluhopisů vřít v souvislosti s Andrejem Babišem, který nakoupil dluhopisy svého Agrofertu a je podezříván, že z firmy vyvedl nezdaněné 1,5 miliardy korun ve svůj prospěch. Přišel si tak na 90 milionů korun ročně.

Dalším miliardářem, který si pomohl k nezdaněným příjmům je podnikatel Radim Jančura. Ten nakoupil dluhopisy své firmy za 900 milionů korun s 12procentním úrokem, tvrdí však, že smlouvy jsou ošetřeny tak, že z nich nemá žádný zisk. Do firmy však zároveň žádné peníze nepřitekly. (čtěte Jančura vyměnil firmu za korunové dluhopisy)

Jančura loni uspořádal plakátovou kampaň, v níž se vymezoval proti některým politikům ČSSD.

Schválený materiál kritizoval předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Návrh zákona není nic jiného, než snaha ministra financí vyvinit se z vlastního daňového deliktu legislativní úpravou. Je hanbou ČSSD a KDU-ČSL, že tento návrh na vládě podpořily,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů se zavedla v první polovině 90. let. Miroslav Kalousek ji v době, kdy byl ministrem financí, využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Později začaly stejným způsobem emitovat obligace i firmy. Možnost vydávat nedaněné korunové dluhopisy skončila změnou zákona s rokem 2013. Ze základu daně korunových dluhopisů se odváděla srážková 15procentní daň, ale zaokrouhlovala se na celé koruny dolů. Fakticky tak dotyčný z výnosů nic neodváděl.

Finanční správa musí prověřit Babišovy dluhopisy, řekl Sobotka:

20. února 2017

,