Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdeněk Tůma prodá OECD model testující vývoj veřejných rozpočtů

  10:23aktualizováno  10:23
Bývalý guvernér České národní banky a kandidát TOP 09 na pražského primátora Zdeněk Tůma brzy završí první byznys, do kterého se pustil po předčasném odchodu z čela centrální banky. Spolu s bývalými kolegy z ČNB dal dohromady model, podle kterého půjde testovat vývoj veřejných rozpočtů v delším období.

Zdeněk Tůma. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Program a studii od bývalých pracovníků centrální banky koupí OECD, Organizace pro evropskou spolupráci a rozvoj, sdružující 34 rozvinutých států včetně Česka.

Podpora generálního tajemníka

Organizace by měla zaplatit po přepočtu zhruba 1,7 milionu korun (sedmdesát tisíc euro), ale půlku z toho jí vrátí české ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09). "Jedná se o iniciativu OECD, která se na ministerstvo financí obrátila, zda se nechce spolupodílet na projektu Posouzení udržitelnosti vývoje veřejných financí při aplikaci na Českou republiku," říká za český úřad mluvčí Ondřej Jakob.

Česko se má stát první zemí, na které bude "Tůmův" model vyzkoušen, další země budou následovat. Podle Jakoba projekt podpořil osobně i generální tajemník OECD Angel Gurría. Organizace však na otázky MF DNES neodpověděla.

"Modeláři" z ČNB

Bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma vytvořil ekonomický model simulující vývoj českých veřejných financí s bývalými prognostiky z centrální banky. Jedním z nich je jeho bývalý poradce v ČNB David Vávra. Ten společně s bývalými kolegy z ČNB – Jaromírem Benešem, Martinem Cincibuchem a Ondřejem Kameníkem – rozjíždí společnost OGResearch, která nabízí vývoj různých finančních modelů.

"Projekt byl můj nápad. Když jsem končil v bance, přemýšlel jsem, co nekonfliktního dělat v druhé půlce roku," říká Tůma s tím, že smlouva ještě nebyla podepsána. Mělo by se tak stát do Vánoc.

Z čela České národní banky odešel Zdeněk Tůma ke konci června letošního roku, půl roku před skončením mandátu. Poté se nečekaně pustil do politiky, když kandidoval za TOP 09 na pražského primátora. Hlasů získal nejvíce ze všech, ale v následných jednáních neuspěl a koalici vytvořila druhá ODS s třetí ČSSD.

Bývalý guvernér se začal věnovat veřejným financím hned po svém odchodu z ČNB. Pracoval jako poradce Kalouska pro správu státních dluhů. Jak sám říkal, jen na částečný úvazek.

Spolu s Tůmou se na vývoji modelu podílel například i jeho bývalý poradce v České národní bance David Vávra. Ten ještě dříve vedl v ČNB oddělení makroekonomických modelů a předpovědí.

Nyní je Vávra kromě jiných aktivit s dalšími třemi "modeláři" z ČNB spolumajitelem rozjíždějící se společnosti OGResearch, která se specializuje právě na tvorbu finančních modelů. Na otázky MF DNES David Vávra nereagoval.

MF: Starší modely selhávají

Kalouskovo ministerstvo si od zakoupeného projektu slibuje, že bude moci pravidelně vyhodnocovat střednědobou udržitelnost veřejných financí. Jinými slovy, co se stane za daných podmínek růstu ekonomiky, úroků, vývoje daní či úspor a jak moc vysoko (či nízko) to české dluhy vrhne.

Na otázku, zda nyní žádný podobný rozpočtový model na ministerstvu financí neexistoval, mluvčí Jakob odpověděl: "Vzhledem k turbulentnímu makroekonomickému vývoji v posledních letech, kdy začaly selhávat standardní prognostické modely (například při predikci vývoje HDP), je potřeba tyto analytické nástroje výrazně modernizovat, případně zcela obměnit." Tomuto tématu se podle něj dosud příliš nevěnovali.

Ministerstvo financí má svoje vlastní analytické oddělení, které mu připravuje prognózy podle svých propočtů. Podle informací MF DNES nejsou jeho zaměstnanci koupí modelu zvenčí nadšeni.

Neobvyklé však pořízení studií od mezinárodních institucí není a částka je podle lidí z oboru odpovídající. Obdobně si nechal úřad například zpracovat studii na dlouhodobě odkládaný projekt sloučení daňových úředníků s celníky, a to od Světové banky.

Výborná reference

Pokud jde o Zdeňka Tůmu, budou peníze, i když nejde podle lidí z oboru o nijak přehnanou sumu, vítaným příspěvkem. Z České národní banky odešel sice před půl rokem, ale do konce roku zůstává v takzvané karanténě. Nesmí se kvůli možnému konfliktu zájmů a využití neveřejných informací věnovat čemukoliv, co souvisí s měnovou politikou.

Projekt koupený organizací OECD, která funguje jako zásobárna ekonomických nápadů pro členské státy, může být skvělou referencí i pro Tůmovy kolegy a jejich rozjíždějící se byznys.

Společnost OGResearch, jíž je David Vávra spolumajitel, se totiž specializuje právě na vytváření modelů. Všichni čtyři společníci prošli analytickými a prognostickými pozicemi v České národní bance. Vlastní byznys nastartovali zhruba před rokem. Vytvořili model pro fond TCX, který analyzuje měnová a úroková rizika v rozvojových zemích. A nyní spolupracují na makroekonomickém modelu pro 25 afrických států.

Co umí "Tůmův" model

Rozpočtový projekt, který spolufinancuje ministerstvo financí, má dvě části. První je zpráva hodnotící současný vývoj veřejných financí v ČR a střednědobé záměry vlády. Druhou část tvoří model, který je kalibrovaný na data o české ekonomice.

Podle financí umí například analyzovat dopady krátkodobého versus dlouhodobého financování dluhu, dopady očekávání vysokého růstu nominálního HDP a rizika vysokých reálných sazeb, vzájemný vliv rozpočtové a měnové politiky či možnost inflačního snížení veřejného zadlužení v domácí měně.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz