Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdeněk Tůma prodá OECD model testující vývoj veřejných rozpočtů

  10:23aktualizováno  10:23
Bývalý guvernér České národní banky a kandidát TOP 09 na pražského primátora Zdeněk Tůma brzy završí první byznys, do kterého se pustil po předčasném odchodu z čela centrální banky. Spolu s bývalými kolegy z ČNB dal dohromady model, podle kterého půjde testovat vývoj veřejných rozpočtů v delším období.

Zdeněk Tůma. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Program a studii od bývalých pracovníků centrální banky koupí OECD, Organizace pro evropskou spolupráci a rozvoj, sdružující 34 rozvinutých států včetně Česka.

Podpora generálního tajemníka

Organizace by měla zaplatit po přepočtu zhruba 1,7 milionu korun (sedmdesát tisíc euro), ale půlku z toho jí vrátí české ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09). "Jedná se o iniciativu OECD, která se na ministerstvo financí obrátila, zda se nechce spolupodílet na projektu Posouzení udržitelnosti vývoje veřejných financí při aplikaci na Českou republiku," říká za český úřad mluvčí Ondřej Jakob.

Česko se má stát první zemí, na které bude "Tůmův" model vyzkoušen, další země budou následovat. Podle Jakoba projekt podpořil osobně i generální tajemník OECD Angel Gurría. Organizace však na otázky MF DNES neodpověděla.

"Modeláři" z ČNB

Bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma vytvořil ekonomický model simulující vývoj českých veřejných financí s bývalými prognostiky z centrální banky. Jedním z nich je jeho bývalý poradce v ČNB David Vávra. Ten společně s bývalými kolegy z ČNB – Jaromírem Benešem, Martinem Cincibuchem a Ondřejem Kameníkem – rozjíždí společnost OGResearch, která nabízí vývoj různých finančních modelů.

"Projekt byl můj nápad. Když jsem končil v bance, přemýšlel jsem, co nekonfliktního dělat v druhé půlce roku," říká Tůma s tím, že smlouva ještě nebyla podepsána. Mělo by se tak stát do Vánoc.

Z čela České národní banky odešel Zdeněk Tůma ke konci června letošního roku, půl roku před skončením mandátu. Poté se nečekaně pustil do politiky, když kandidoval za TOP 09 na pražského primátora. Hlasů získal nejvíce ze všech, ale v následných jednáních neuspěl a koalici vytvořila druhá ODS s třetí ČSSD.

Bývalý guvernér se začal věnovat veřejným financím hned po svém odchodu z ČNB. Pracoval jako poradce Kalouska pro správu státních dluhů. Jak sám říkal, jen na částečný úvazek.

Spolu s Tůmou se na vývoji modelu podílel například i jeho bývalý poradce v České národní bance David Vávra. Ten ještě dříve vedl v ČNB oddělení makroekonomických modelů a předpovědí.

Nyní je Vávra kromě jiných aktivit s dalšími třemi "modeláři" z ČNB spolumajitelem rozjíždějící se společnosti OGResearch, která se specializuje právě na tvorbu finančních modelů. Na otázky MF DNES David Vávra nereagoval.

MF: Starší modely selhávají

Kalouskovo ministerstvo si od zakoupeného projektu slibuje, že bude moci pravidelně vyhodnocovat střednědobou udržitelnost veřejných financí. Jinými slovy, co se stane za daných podmínek růstu ekonomiky, úroků, vývoje daní či úspor a jak moc vysoko (či nízko) to české dluhy vrhne.

Na otázku, zda nyní žádný podobný rozpočtový model na ministerstvu financí neexistoval, mluvčí Jakob odpověděl: "Vzhledem k turbulentnímu makroekonomickému vývoji v posledních letech, kdy začaly selhávat standardní prognostické modely (například při predikci vývoje HDP), je potřeba tyto analytické nástroje výrazně modernizovat, případně zcela obměnit." Tomuto tématu se podle něj dosud příliš nevěnovali.

Ministerstvo financí má svoje vlastní analytické oddělení, které mu připravuje prognózy podle svých propočtů. Podle informací MF DNES nejsou jeho zaměstnanci koupí modelu zvenčí nadšeni.

Neobvyklé však pořízení studií od mezinárodních institucí není a částka je podle lidí z oboru odpovídající. Obdobně si nechal úřad například zpracovat studii na dlouhodobě odkládaný projekt sloučení daňových úředníků s celníky, a to od Světové banky.

Výborná reference

Pokud jde o Zdeňka Tůmu, budou peníze, i když nejde podle lidí z oboru o nijak přehnanou sumu, vítaným příspěvkem. Z České národní banky odešel sice před půl rokem, ale do konce roku zůstává v takzvané karanténě. Nesmí se kvůli možnému konfliktu zájmů a využití neveřejných informací věnovat čemukoliv, co souvisí s měnovou politikou.

Projekt koupený organizací OECD, která funguje jako zásobárna ekonomických nápadů pro členské státy, může být skvělou referencí i pro Tůmovy kolegy a jejich rozjíždějící se byznys.

Společnost OGResearch, jíž je David Vávra spolumajitel, se totiž specializuje právě na vytváření modelů. Všichni čtyři společníci prošli analytickými a prognostickými pozicemi v České národní bance. Vlastní byznys nastartovali zhruba před rokem. Vytvořili model pro fond TCX, který analyzuje měnová a úroková rizika v rozvojových zemích. A nyní spolupracují na makroekonomickém modelu pro 25 afrických států.

Co umí "Tůmův" model

Rozpočtový projekt, který spolufinancuje ministerstvo financí, má dvě části. První je zpráva hodnotící současný vývoj veřejných financí v ČR a střednědobé záměry vlády. Druhou část tvoří model, který je kalibrovaný na data o české ekonomice.

Podle financí umí například analyzovat dopady krátkodobého versus dlouhodobého financování dluhu, dopady očekávání vysokého růstu nominálního HDP a rizika vysokých reálných sazeb, vzájemný vliv rozpočtové a měnové politiky či možnost inflačního snížení veřejného zadlužení v domácí měně.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

OBRAZEM: Aktivisté ve slepičích maskách zaplnili tramvaje

Happening Obránců zvířat na podporu kampaně proti chovu slepic v klecích.

Několik desítek aktivistů ve škraboškách a kostýmech slepic ze spolku Obraz - Obránci zvířat se v pondělí snažilo při...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz