Zdravotně postižení mohou žádat o řadu příspěvků

Nemoc nebo úraz přinese kromě velkých fyzických a psychických problémů většinou také finanční potíže. Člověk začne vydělávat jen část peněz, které dostával dřív nebo dokonce musí se zaměstnáním či podnikáním přestat úplně. Řešením těžké situace bývají vedle invalidního důchodu také zákonné sociální dávky a příspěvky, na které ze zákona přímo nárok není a vyplácejí se na základě žádosti - například na telefon, bydlení, dopravu, oblečení, rekreaci či topení.

Podle Jarmily Jansové z pražského Střediska pro poradentsví a sociální rehabilitaci však o nich lidé často vůbec nevědí.

"Troufám si říct, že ti, kteří přicházejí o radu k nám, nemají z devadesáti procent o některých typech finanční pomoci ani tušení. Lékař jim totiž často pouze vystaví potvrzení pro vydání průkazu zdravotně postiženého a tím to končí. Další informace si musejí shánět sami," říká Jarmila Jansová.

Dodává, že hlavně starší lidé na tento postup nejsou vinou minulých dob zvyklí. "Nevěděla jsem, že mohu požádat o měsíční příspěvek ve výši dvě stě korun na oblečení. Používám totiž francouzské hole, které oděv ničí. Upozornily mě na to samy úřednice," říká Soňa Dostálová z Vamberka.

"Jezdíme osobním autem. Využíváme proto i příspěvek na benzín a povinné ručení, což je více než pět tisíc korun," dodává.

Dřív byla tato částka ještě o něco vyšší. Lidem se zdravotním postižením se proplácelo patnáct nebo třicet litrů benzínu měsíčně plus povinné ručení a dálniční známka.

Dnes je to jednorázově 5624 nebo 9124 korun podle stupně postižení. Od 1. července se také už zdravotně postiženým nevydávají známky na dálnici, mohou tu totiž jezdit zadarmo.

V autě ale však musí sedět zdravotně postižený nebo je třeba doložit, že pro něj auto jede například do nemocnice. "Což může být složité," konstatuje Jarmila Jansová. Těžce postižení lidé, kteří jsou odkázáni na individuální dopravu, mohou dále získat až sto tisíc korun na pořízení vozidla.

"Naštěstí dnes už neplatí věkové omezení 62 let, kterým se posuzování žádostí řídilo ještě v roce 1998. To byla zjevná diskriminace starších osob," míní Jansová.

Od 1. července lze navíc požádat na finančním úřadě o vrácení daně z přidané hodnoty odpovídající vyplacenému příspěvku. Musí to ale udělat sám kupující.

Mnoho lidí také neví, že někteří prodejci poskytují invalidům až sedmiprocentní slevu při nákupu nového vozu.

Získání podobných příspěvků však není automatické. Záleží na posouzení lékařské komise či obecního úřadu.

"Z praxe znám případ pána na vozíku s amputovaným chodidlem. I přes postižení příspěvek na vůz nedostal. Je to smutné, ale jeho amputace byla "příliš malá", nevešla se do tabulek. Nepomohlo ani odvolání. Někdy své udělá byrokracie," uzavírá Jarmila Jansová.

Další infomace naleznete v úterní příloze Peníze