(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Pojišťovny vymáhají peníze od viníků nehod i rváčů, někdy až miliony

  • 82
Zhruba 600 milionů korun loni požadovaly zdravotní pojišťovny po lidech, kteří někomu poškodili zdraví. Nejčastěji musí platit viníci dopravních nehod a firmy, kde se stal pracovní úraz, zjistila MF DNES z informací od pojišťoven. Část případů tvoří i hospodské bitky a domácí násilí.

Před několika lety pan A. zapálil bezdomovce. Nejenže za to šel do vězení, ale loni na něm navíc Revírní bratrská pokladna vysoudila náklady za léčení ve výši 3,9 milionu korun.

Jiná zdravotní pojišťovna v minulém roce vyčíslila rekordní náklady za léčení svého pojištěnce, celkem 4,5 milionu korun, které bude žádat od jedné firmy. Její pracovník byl totiž zasažen elektrickým proudem a přišel o obě ruce.

Pokud poškození zdraví způsobí někdo druhý, mohou pojišťovnypo viníkovi vymáhat náhradu škody, takzvané regresní nároky. Loni požadovalo sedm tuzemských veřejných zdravotních pojišťoven celkem 600 ­milionů korun v ­23,5 tisících případů, z toho více než polovina připadala na největší Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP).

„Jde nejčastěji o případy dopravních nehod, při nichž dojde ke zranění spolujezdce nebo chodce. Dále o pracovní úrazy, kdy zaměstnavatel nezajistí bezpečnost při práci, a v menšině o fyzická napadení, například hospodské potyčky a­ domácí násilí,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Dotyčný pak musí pojišťovně proplatit ošetření poškozeného, přepravu, dlouhodobé léčení, léky, zdravotnické pomůcky či případnou rehabilitaci nebo lázně. Náklady se mohou kupit po celý zbytek života poškozeného a záleží pouze na pečlivosti úředníků pojišťovny, jestli vše budou i­ v ­dalších letech po události důsledně vymáhat.

Ne vždy musí jít náhrada z vlastní kapsy viníka. Při dopravní nehodě hradí náklady pojišťovna z povinného ručení. Příkladem je rekordní regres za dopravní nehodu, která se stala v roce 2006.

„Poškozený se stal plně imobilním, odkázaným na celodenní ošetřovatelskou péči, náklady na jeho léčení se budou počítat po celý zbytek jeho života. K­ dnešnímu dni pojišťovna uhradila za jeho léčbu deset milionů korun, které proplácí komerční pojišťovna,“ uvedl výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.

U rodinných tragédií mohou pojišťovny udělat výjimku

Komerční pojišťovny se snaží pojistné plnění různými výjimkami krátit - například kvůli přítomnosti alkoholu v krvi řidiče nebo za nepřipoutání spolujezdce. Co nedostane od nich, je pak zdravotní pojišťovna podle pravidla řádného hospodáře nucena vymáhat po viníkovi.

Pokud viník nezaplatí dobrovolně, pojišťovny se soudí. Často jde o­ pracovní úrazy, kdy se firmy placení regresních nároků brání. Soudy probíhají ale i s jednotlivci, kteří byli pokutováni za přestupek, při kterém někomu ublížili. „Řádově je podáváno každoročně okolo tisíce žalob v celkové výši kolem 40 milionů korun,“ uvádí mluvčí VZP.

Ostatní zdravotní pojišťovny vyčíslily počet žalob na polovinu. „Vymáhané částky se pohybují od několika desítek či stovek tisíc korun až po jednotky milionů korun v některých jednotlivých případech,“ dodává Balada.

Jako příklad uvádí Tichý loňskou fyzickou potyčku. Útočník nevydržel dlouhodobé slovní napadání a ­vyhrožování svého známého, dal dotyčnému pěstí, ten upadl, udeřil se hlavou o zem a na následné poškození lebky a mozku po několikaměsíčním pobytu v nemocnici zemřel. VZP teď po útočníkovi vymáhá více než milion korun.

Způsobů, jak se zdravotní pojišťovna dozví o tom, že za úraz či nemoc může někdo jiný, je několik. Nejčastěji ji o tom informuje policie (dopravní nehoda) či státní zástupce (trestný čin). Povinnost nahlásit cizí zavinění mají také lékaři, ke kterým poškozený přijde.

Nevymáhá se ale všechno. „Zdravotní pojišťovny pro to mají interní pravidla. Odložit případ mohou pouze z důvodu, že by náklady na vymáhání přesáhly vymoženou částku. Pojišťovna ale může na základě zákonné výjimky od vymáhání upustit,“ vysvětluje Martin Balada.

Jde třeba o případy, kdy je viníkem dítě, mladistvý, anebo je naopak příliš starý, je v tíživé sociální či majetkové situaci. Pojišťovny také mohou udělat výjimku u rodinných tragédií. To aby člen rodiny, který zavinil nehodu a nechtěně ublížil svým blízkým, nemusel kromě psychické újmy řešit ještě problémy s ­dluhem vůči zdravotní pojišťovně.

Zdravotní pojišťovny rovněž peníze nevymáhají, jde-li o sebepoškození. Týká se to jak zranění způsobená při adrenalinové zábavě, tak sebevražd. To vše se hradí ze zdravotního pojištění stejně jako léčba nemocí způsobených kouřením či přejídáním se.