Lepší strava, rovnátka, nadstandardy. Češi si připlácí 5 tisíc ročně - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lepší strava, rovnátka, nadstandardy. Češi si připlácí 5 tisíc ročně

  1:00
Šetrná metoda odstranění křečových žil, speciální genetické testy v těhotenství, lepší strava v nemocnici. Čeští pacienti jsou ochotni si připlatit čím dál víc peněz na to, co pojišťovny nehradí. Někteří pacienti ale dnes sami hradí i to, co by podle lékařů mělo být „na pojišťovnu“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Na tématu nadstandardů si politici letos postavili své volební programy ve zdravotnictví. Ale raději bez konkrétních příkladů, možná proto, aby si předem nenazlobili voliče. Výkonů, které si pacienti hradí ze svého, přitom v tichosti přibývá.

MF DNES prošla ceníky fakultních i soukromých nemocnic. Špitály jsou totiž nově povinny zveřejňovat výkony, které pojišťovny nehradí. Ukazuje se, že nejvíce si lidé připlatí nejen u zubaře, ale také v gynekologii, očním lékařství, za genetické testy nebo moderní metody v chirurgii.

Desítky tisíc za rozštěp patra

Zatímco příplatky za nadstandardní metody jsou pochopitelné, v některých oblastech ale platí pacienti za to, co by podle lékařů správně měla hradit pojišťovna.

Životní pojištění má špatnou pověst. Lidé si raději pojistí byt či auto

Nejlépe je to vidět v doplatcích za rovnátka. „Postiženým dětem, které mají vrozený rozštěp patra, pojišťovny hradí jen zastaralý typ snímacích rovnátek, které vyřeší maximálně 30 procent zdravotních problémů těchto dětí,“ říká šéfka České ortodontické společnosti Eva Šrámková.

Rodiče dětí s rozštěpem, které chtějí účinnější rovnátka (fixní aparát), musí připlácet desítky tisíc korun ze svého. Když se k tomu připočítají i ostatní náklady – například na protetiku (můstky a implantáty), vyjdou výdaje na léčbu dítěte kolem 200 tisíc korun.

Přitom zdravý dospělý člověk, který chce fixní aparát z estetických důvodů, dostane od pojišťovny stejnou částku jako postižený dětský pacient s vrozeným handicapem. U fixního ortodontického aparátu totiž pojišťovny hradí veškeré související výkony lékaře bez omezení věku pacienta.

To se lékařům vůbec nelíbí. „Je nemravné platit estetickou léčbu dospělým a nehradit léčbu těžkých vad dětí. Je ostuda, že jsme jediná země, ve které tento systém funguje,“ říká lékařka Šrámková.

Jednodenní chirurgie

Desítky tisíc ze svého platí dnes i pacienti, kteří nechtějí zůstat v nemocnici déle, než je třeba. Například při operaci křečových žil.

U klasické operace, kterou hradí pojišťovna, si pacient pobude v nemocnici nejméně čtyři dny a rekonvalescence mu trvá většinou až čtyři týdny.

Pokud si zvolí moderní, šetrnou léčbu, vrací se do práce maximálně za týden.

Za těžkou práci dříve do důchodu. Firmám se ale nechce lidem přispívat

Takzvané radiofrekvenční odstranění křečových žil si ale člověk platí ze svého a cena se pohybuje kolem 15 tisíc korun za operaci jedné končetiny. „Do žíly zavádíme speciální katetr, který postiženou žílu tepelně poškodí a ta se během několika týdnů vstřebá. Na rozdíl od klasické operace se žíla z těla neodstraňuje,“ vysvětluje chirurg Martin Grussman ze Slezské nemocnice Opava.

„Je absurdní, když stát hradí bolestivější, komplikovanější a nákladnější operaci, místo toho, aby podpořil méně invazivní metody, díky kterým člověk opustí mnohem dříve nemocnici a také se mnohem dříve vrátí do práce,“ říká majitel soukromé kliniky Roman Šmucler.

Za pravdu mu dávají i statistiky. Zatímco v zemích Evropské unie a v USA se provádí 60 procent plánovaných operací v režimu jednodenní chirurgie, kdy je pacient ještě téhož dne po zákroku propuštěn do domácího ošetření, v České republice je to pouze pět až deset procent výkonů.

Nárok na moderní léčbu

Nejsmutnější případy plateb „ze svého“ jsou příběhy pacientů s nevyléčitelnými chorobami.

Ačkoliv na trhu jsou moderní léky, které výrazně zvyšují jejich šanci na zdárný boj s nemocí, pacienti k nim častokrát nemají přístup. Ledaže by si je hradili ze svého. Česko totiž patří k zemím, kde pacienti čekají na úhradu nových léků nejdéle v Evropě.

Nižší šance na úspěšnou léčbu

„Horší než Česká republika je v tomto ohledu už jen Rusko, Rumunsko a Řecko,“ říká farmakoekonom Tomáš Doležal, který odkazuje na mezinárodní studii.

Podle lékařů tyto průtahy snižují celkovou šanci pacientů na úspěšnou léčbu.

Odborníci poukazují na to, že pacienti mnohdy ani nevědí, že na jejich vážnou nemoc existuje nový a nadějný lék.

Podle právníka Ondřeje Dostála z kanceláře PricewaterhouseCoopers Legal by pacient měl mít právo vědět o všech nových lécích, byť je zatím české pojišťovny nehradí.

Cena za lepší léčbu

A nemocnice by tyto „cenovky“ léků měly ve svých cenících nehrazených výkonů uvádět.

„Například biologické léky pro roztroušenou sklerózu jsou hrazeny až po dvou atakách přeléčených levnější léčbou. Pokud ale pacient nechce dva ataky zažít, má plné právo chtít biologickou léčbu hned, o čemž ho lékař musí poučit. Jen si takový lék pacient zaplatí,“ upozorňuje Dostál.

A jednání lékaře, který by pacienta o možnosti kvalitnější léčby – byť za vlastní peníze – neinformoval a léčil ho jen pojišťovnou hrazenými výkony či léky, by mohlo být žalovatelnou chybou. Lékař by v takové situaci totiž rozhodl za pacienta.

Kolik stojí péče navíc? Orientační ceny výkonů, které si pacienti hradí sami (v korunách)
Lépe vybavený nemocniční pokoj (za den) od 250 do 1 000
Radiofrekvenční léčba křečových žil 15 000
Vícestupňová operační léčba chrápání 7 000
Neinvazivní prenatální screening na Downův syndrom13 000 až 15 000
IVF (umělé oplodnění) u žen nad 40 let (za jeden cyklus)60 000 až 80 000
MESA a TESE (odebrání vajíček z varlat či nadvarlat operativní cestou)od 10 000 do 25 000
Nutriční poradenství (tříměsíční balíček)3 500
Genetické vyšetření schopnosti těla odbourávat lékyod 17 000 do 27 000
Zjištění krevní skupiny na žádost pacienta cca 250
Komplexní preventivní vyšetření na vlastní žádost2 200
Mamografické vyšetření nehrazené pojišťovnou600 až 1 000
Ultrazvukové vyšetření prsou nehrazené pojišťovnou450
Konzultace lékaře k mamografickému vyšetření na žádost pacientky350
Genetické vyšetření rizika rakoviny prsu a vaječníků5 000
Test paternity (otcovství) 5 000 až 7 000
Anonymní sexuologická konzultace (60 minut)1 200
Kontrolní vyšetření na řidičský průkaz po 65 letech250
Echokardiografické vyšetření v rámci sportovní prohlídky rohlídky1 200
Sportovní vyšetření fyzioterapeutem (90 minut)1 100
Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Akciové trhy reagují na Trumpova cla. Prudce se propadly v Asii i v Evropě

Evropské akcie v pondělí pokračovaly v poklesu v reakci na rozsáhlá cla na dovoz do Spojených států, jež minulý týden oznámil americký prezident Donald Trump. Panevropský akciový index STOXX Europe...

7. dubna 2025  9:24,  aktualizováno  19:27

Když nezrušíte odvetná opatření, přijdou cla ve výši 50 procent, pohrozil Trump Číně

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth...

7. dubna 2025  17:45,  aktualizováno  18:04

Disneyho Sněhurka má větší emise než Rychle a zběsile, odhalila analýza

Podle právě zveřejněných dokumentů společnosti Disney vzniklo při natáčení nejnovější Sněhurky více emisí skleníkových plynů než při natáčení posledního filmu Rychle a zběsile. Ten přitom stojí na...

7. dubna 2025

Celní válka dusí americké akcie. Obchodování zahájily prudkým poklesem

Akcie ve Spojených státech zahájily obchodování prudkým poklesem. Hlavní akciové indexy se pohybují nejníže za poslední rok. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a...

7. dubna 2025  16:17,  aktualizováno  16:26

KOMENTÁŘ: Trump geniálně míří na zrušení daně z příjmu, myslí si Okamura

Údajnou celní válku začal Donald Trump ohlášením recipročních cel na Kanadu a Mexiko. Následovala Čína a dnes je to už balíček 180 zemí. Mezitím už se Trump se sousedy dohodl a žádná celní revoluce...

7. dubna 2025  15:43

Sedící zajíček místo velikonočního? řeší zákazníci. Řetězec označení hájí

Německé diskonty Aldi a Lidl začaly ve svých svátečních nabídkách označovat čokoládové velikonoční zajíčky ve svém sortimentu jako sedící zajíčky, a ne jako velikonoční. Změny si povšimli někteří...

7. dubna 2025  14:12

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čtenář Petr vyhrál 10 tisíc v Megahře: Body klikala žena, auto by se nám hodilo

Jarní soutěž Megahra o auto na portálech iDNES.cz a Lidovky.cz má druhého týdenního vítěze. Stal se jím čtenář Petr Stavárek z Frenštátu pod Radhoštěm. „Soutěžit budeme i dál o hlavní výhru. Auto by...

7. dubna 2025

Penze se vyplácejí v nových termínech, změna se týká milionu důchodců

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) změnila od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

7. dubna 2025  13:50

Hrozící globální recese táhne dolů i kryptoměny. Propadá se bitcoin i ethereum

Na cla Donalda Trumpa reagují i kryptoměny. Cena bitcoinu se v pondělí ráno po několika týdnech popadla pod hranici 75 tisíc amerických dolarů, což je asi 1,7 milionů korun. Nedaří se ale ani dalším...

7. dubna 2025  12:02

Kolik dáme za jídlo a o kolik zdraží boty? Američané vyhlížejí dopady cel

Globální cla, která zavedl prezident Donald Trump, způsobí růst cen široké škály potravin, domácích potřeb anebo elektroniky. Zdražení však američtí spotřebitelé nepocítí rovnoměrně. Ceny zboží se...

7. dubna 2025  11:15

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

7. dubna 2025  7:42

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025