Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdražení energií pocítí lidé až v létě

  1:00aktualizováno  1:00
Ceny plynu a tepla vyletěly zhruba o 17 procent vzhůru, ale řada domácností zdražení pozná až za několik měsíců. Většina dodavatelů energií měsíční zálohy na platby měnit nebude a se zákazníky bude účtovat jako obvykle až za celý rok.

Plynový sporák, vařič | foto: Profimedia.cz

"Vyúčtování děláme jednou ročně, jde to postupně podle místa bydliště," říká mluvčí Pražské plynárenské Dagmar Hartmanová.

Stejný postup předpokládají i ostatní distributoři, takže některé domácnosti dostanou složenky s doplatkem ve výši několika tisíc korun až v létě. Ceny plynu vzrostou domácnostem podle spotřeby od stokoruny až po téměř pět tisíc korun za rok, a dostanou se tak na vůbec nejvyšší úroveň v historii.

Nejvíce pocítí růst cen lidé žijící v rodinném domě, kteří plynem i topí. Jejich roční účet se vyšplhá ke zhruba 30 tisícům korun proti dosavadním 25 tisícům.

"S plynem jsme začínali před deseti lety. Tehdy jsem platil zálohy šest set měsíčně, dnes je to dva tisíce šest set," popisuje situaci svou i lidí v okolí Jaromír Kotěra, starosta Černožic na Královéhradecku.

Lidé, kteří si v domech ponechali možnost přitápět dřevem nebo uhlím, to nyní podle něj opět využívají.

Kromě plynu zdražilo domácnostem o víkendu i teplo, a to v případě, že je jejich dodavatelem kotelna nebo elektrárna spalující plyn. Monopolní dovozce plynu RWE Transgas elektrárnám zvýšil ceny o desítky procent. "Zdražení pro domácnost může dosahovat až kolem tří set korun měsíčně," říká Pavel Kaufman z Teplárenského sdružení.

Celkový roční účet pro rodinu v šedesátimetrovémbytě napojeném na centrální teplo se tak zvýší z nynějších 14,6 tisíce korun téměř o 4 tisíce. Zdražení ohlásila o víkendu například firma MVV Energy, která prodává teplo v šesti českých a moravských městech, a to o deset až čtrnáct procent.

"Například v Opavě teplo podraží o 13,9 procenta, ale v Uherském Hradišti, kde se teplo částečně vyrábí i z uhlí, lidé zaplatí jen o sedm procent víc," řekla pro ČTK mluvčí firmy Šárka Vacínová.

Pražská teplárenská oznámila zvýšení cen o 16 procent pro domácnosti, které jsou napojeny na plynové zdroje, což jsou domy na levém břehu Vltavy.

"Průměrné domácnosti vzrostou náklady na tepelnou energii o 246 korun měsíčně," sdělila mluvčí firmy Šárka Drobná. Podle ní nákupní ceny plynu stouply o 25 procent. V lednu příštího roku domácnostem podraží o zhruba deset procent také elektřina, a to i přesto, že si lidé budou moci vůbec poprvé sami vybrat jejího dodavatele.

Trh s proudem z osmdesáti procent ovládá elektrárenská společnost ČEZ a žádný z ostatních výrobců či obchodníků zatím neoznámil, že bude o nové zákazníky z řad domácností usilovat.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz