Zdražení je letos větší než loni

- První leden znamená každoročně nejen změnu letopočtu o jednotku, ale také růst cen u řady důležitých položek v rodinném rozpočtu. Jde většinou o takové zboží a služby, do jejichž cen má právo mluvit vláda - například telefonní hovory, jízdenky v autobusech, elektřina, plyn, poštovní či dálniční známky. Tyto položky přitom tvoří téměř pětinu všech výdajů domácností. V roce 2000, který právě začal, by se měly domácnosti připravit na to, že zdražování bude větší než loni.
Až začnou v únoru chodit první účty, za leden, mnohé rodiny by mohly nepříjemně překvapit vyšší ceny plynu a elektřiny, zdražení měsíčního paušálu za telefon, dražší vodné a stočné. Například plynárny a elektrárny, které loni nezdražily vůbec, mají letos už od prvního ledna ceny o 15 procent vyšší.

Průměrná rodina, která používá elektřinu jen na běžné spotřebiče, jako je pračka, vařič, televize či lustr, si tak bude muset za jejich užívání každý měsíc připlatit o roli loňsku zhruba 68 korun. Kdo na vaření používá plyn, dá měsíčně navíc v průměru 14 korun.

Ovšem rodinám, které využívají elektřinu nebo plyn i na vytápění celého bytu či domku, vystoupá měsíční účet za energii o jednu až dvě stovky korun. Ti, kdo odebírají teplo z centrálních tepláren, mohou očekávat zdražení o něco mírnější maximální povolené zvýšení cen za odebírané teplo je 3,5 procenta.

Také účty za telefon budou ve většině rodin od Nového roku tučnější, než bylo loni zvykem. Zvláště pokud nevolají do zahraničí. Podle odhadu ministerstva financí průměrná rodina každý měsíc utratí za telefon o 13 korun víc než loni. Daleko dřív, než začnou chodit měsíční účty, si však zřejmě většina lidí všimne zvýšení cen jízdenek v autobusech i v městské hromadné dopravě.

Kdo nejezdí veřejnou dopravou, ale raději vlastním autem, tomu by však náklady letos nemusely příliš vzrůst. Povinné ručení pro příští rok zřejmě moc nevzrostou, dálniční známky pro osobní auta nezdražily a znalci odhadují, že ceny pohonných hmot, které na konci loňského roku šplhaly prudce vzhůru, letos spíše klesnou.

To se ale ještě může změnit v opak, pokud vláda a parlament schválí růst spotřebních daní z benzinu a nafty. Naopak při návštěvě pošty by si měli lidé zcela jistě připravit o pár korun víc, než jsou zvyklí. Známky na dopis i na pohled jsou od Nového roku dražší, o dvě koruny víc bude stát i posílání peněz přes poštovní poukázky.