Češi ročně za vodu zaplatí přes 36 miliard korun.

Češi ročně za vodu zaplatí přes 36 miliard korun. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Voda zdražila mírněji než loni, vodárny nově ukazují ceny po litrech

  • 74
Mezi položkami inflačního koše je vodné a stočné stálicí: každý rok zdražuje. Letos si za cenu otočení kohoutkem lidé připlatí o 1,57 procenta. Vyplývá to z dat, které ve čtvrtek zveřejnilo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (Sovak), jde o průměr za 13 největších vodárenských společností v Česku, které zásobují přes 6 milionů obyvatel.

Oproti loňskému roku jde o menší nárůst ceny, průměrná cena vodného a stočného za kubík dosáhla 83 korun.

„Jsou i vodárny, kde došlo ke snížení ceny vody,“ řekl Oldřich Vlasák, ředitel Sovaku. Nárůst ceny vody je podle něj adekvátní a cena vody je podle něj stále nízká v porovnání s jinými zeměmi EU.

„Hlavními důvody zdražení jsou inflace, zprovoznění nových technologí s vyššími nároky na energii, vyšší nákup dražší povrchové vody od sttu a zejména potřeba investic pro obnovu vodárenského majetku,“ řekl předseda představenstva Sovak František Barák.

MAPA

Přehlednou mapu o cenách jednotlivých provozovatelů má na svých stránkách server Pravda o vodě. http://pravdaovode.cz/

Nečeká, že bude cena vody v příštích letech výrazně růst ve větších aglomeracích, růst očekává u menších obcí, které mají zastaralé sítě, kde očekává zdražení až o polovinu.

Ke zdražení by mělo dojít podle něj jen kvůli státu, který chystá zdražení poplatku za odběr podzemních vod. (psali jsme zde). Stát chce vyrovnat rozdíly v poplatcích mezi podzemní a povrchovou vodou.

Sovak dlouhodobě kritizuje vysoké zdanění vody: podle něj z každého litru odchází až 41 % na daních zpět státu. Češi ročně za vodu zaplatí přes 36 miliard korun.

Podle vodáren ale lidé neznají skutečnou cenu vody a proto nově Sovak začíná uvádět cenu za litr, tedy 8,3 haléře. Sovak si nechal udělat průzkum veřejného mínění, podle kterého jen 17 % lidí zná cenu vody.

Aby voda nevypadala tak drahá, začal Sovak srovnávat ceny za litr i s jinými tekutinami či potravinami. „Za deset litrů zaplatíme stejně, jako za polovinu rohlíku,“ říká Vlasák.