Zdražování má stát každého 1100 korun

  • 155
Za půl roku se zvednou ceny zhruba čtyř desítek zboží a služeb. S většinou z nich se možná člověk za celý svůj život nesetká, ale částečně zasáhne zdražení každého. Nejcitelnější pro rozpočty rodin bude zvýšení cen za telefonování.

Telekomunikační služby se s řadou dalších přesunou z dnešní pětiprocentní do dvaadvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Změny, které definitivně schválili poslanci, před uvedením do života už nikdo nezastaví. Podpořil je i prezident Václav Klaus, ačkoli s nechutí.

Jen na dražším telefonování by měl státu do pokladny každý člověk v průměru přispět 600 korunami ročně. Celkem dá každý jedenáct set. Alespoň s takovou sumou počítá ministr financí. Skutečnostvšak může být jiná, protože s vyššími cenami lidé omezí telefonování. Podobně tomu bylo i v Evropské unii.

Jak přesně velké bude zdražení, dnes žádná z firem nechce moc komentovat. V řadě případů bude fungovat konkurence, která celkový nárůst o sedmnáct procent může brzdit. "Nepočítáme s tím, že byceny vylétly prostým přepočítáním DPH.

Pohybujeme se na konkurenčním trhu, kde všichni musí o své zákazníky bojovat," říká Martina Kemrová z T-Mobilu.

Zdražení telefonů a dalších služeb, jako jsou právníci či daňoví poradci, se dotkne asi desetiny výdajů domácností.

Druhé kolo zdražování přijde v květnu, se vstupem do Evropské unie. V tomto okamžiku spadnou do vyšší sazby daně služby kadeřníků, kosmetiček, malířů, instalatérů či popelářů.

V tomto případě by však nemuselo být zdražování tak rozsáhlé, protože tyto služby poskytují většinou drobní živnostníci, kteří daň z přidané hodnoty neplatí.

V sérii nepříjemných zpráv je však i jedna lepší. Méně se bude od května zdaňovat čokoláda, káva a filé.