Ze starých továren budou nákupní parky

  • 4
Tvář průmyslových měst Ústeckého a Moravskoslezského kraje by se měla brzy zkrášlit. Staré a nefunkční tovární haly zvané brownfields, které hyzdí jejich centra, by se během deseti let měly změnit v nákupní či společenská střediska. Příslušné projekty pomůže financovat Evropská unie.

Výběrové řízení na detailní analýzu stavu opuštěných objektů vyhrála britská společnost Parsons Brienckerhoff.

Firma má během třinácti měsíců vytipovat v každém kraji deset lokalit a z nich nejméně u dvou zpracovat veškerou dokumentaci pro jejich rekonstrukci za peníze z fondů EU.

Na konci projektu za 1,75 milionu eur (asi 55 milionů korun) se na stole mají objevit projekty na obnovu a využití těchto chátrajících a opuštěných výrobních hal a skladů.

Stará továrna uprostřed města by se tak mohla proměnit v nákupní, společenské, nebo sportovní centrum.

Projekt je podle Hany Chlebné z vládní agentury CzechInvest koncipován tak, aby poskytl vládě a krajů střednědobé a  dlouhodobé plány na regenerací bývalých průmyslových areálů. 

"Projekty regenerace se budou zpracovávat podle výsledků detailního průzkumu trhu s nemovitostmi tak, aby zhodnocení areálů bylo co největší," dodává Chlebná.

Slabinou celého plánu je skutečnost, že města mají jen málo nástrojů, jak majitele areálů zkrachovalých firem přinutit k jejich proměně.

"V tom můžeme městům pomoci svým stavebním úřadem. Právě stavební úřady jsou jedinou cestou ke změně. Jmenuje se to pokuty, pokuty, pokuty," tvrdí zástupce hejtmana kraje Jaroslav Foldyna, který je členem řídící skupiny projektu za Ústecký kraj.