(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Firma z Plzeňska dodávala produkty s toxickým fipronilem, teď je stahuje

  • 46
Veterináři poprvé zachytili v Česku vaječné produkty s toxickým fipronilem. Firma Zeelandia z Plzeňska, která zásobuje pekaře a cukráře, je dovezla z Německa a dodala je více než stovce svých zákazníků. Podle veterinářů mělo jít o sedm tun zboží. Vaječné žloutky a vejce ve formě takzvaných melanží dovezla z Německa. Zbytky nyní stahuje z trhu.

MF DNES o tom informovala pracovnice Krajské veterinární správy v Plzni Irena Holická. Zeelandia sídlí v Kožlanech v Plzeňském kraji a v Malšicích v jižních Čechách.

Podle Holické přijala firma 3. srpna osm tisíc kilogramů pasterovaných celých vajec nebo žloutků, následně německý dodavatel oznámil, že na základě laboratorního vyšetření v nich zjistil nadlimitní fipronil. „Bylo tam asi čtyřikrát vyšší množství než je povolený limit,“ uvedla Holická.

Zeelandia

Společnost Zeelandia (původně Lactoprot Bohemia) na českém trhu působí od roku 1990. Během let se vypracovala mezi nejvýznamnější dodavatele surovin a přípravků pro pekaře a cukráře na našem trhu.

V roce 1993 svou činnost rozšířila i o oblast gastronomie. Její ambicí je stát se silnou potravinářskou firmou nejen v rámci České republiky, ale i v celé střední Evropě.

Podle Státní veterinární správy ho firma distribuovala více než 130 provozovatelům, uvedl mluvčí (SVS) Petr Vorlíček. Šlo o hotely, restaurace, pekárny, cukrárny a jídelny.

Když pak zhruba před týdnem dostala informaci o nadlimitním fipronilu, zahájila stahování produktů z trhu.

„To znamená, že všechny odběratele informovala o tom, co se děje,“ uvedla Holická. Firma podle ní zjišťovala i to, jestli už jsou vaječné produkty zpracované do potravin. V případě, že jim něco zbylo, tak se vše musí vrátit do Německa nebo zlikvidovat v Česku,“ uvedla Holická. Stahují se z trhu i výrobky z vaječných polotovarů.

„Chci pochválit Zeelandii, která ihned reagovala na oznámení německého výrobce a okamžitě výrobky začala stahovat,“ dodala Holická.

Zeelandie: Distribuci výrobků jsme okamžitě zastavili

Marketingový ředitel Zeelandie Zdeněk Zábranský uvedl, že firma po zjištění výskytu fipronilu zastavila distribuci příslušných produktů.

„Jakmile jsme od dodavatele dostali oznámení o výskytu Fipronilu a laboratorní rozbor, okamžitě jsme dodávky těchto šarží vaječných polotovarů našim dodavatelům zastavili a zahájili jsme stahování již dříve prodaného zboží z trhu,“ řekl Zábranský.

Dodal, že firma od zhruba 10. srpna, kdy se o problémech s fipronilech v belgických chovech dozvěděla, aktivně spolupracovala s krajskou veterinární správou. „Vždy jsme jednali dle jejího doporučení. Naše firma tedy nikterak nepochybila, ani se neprovinila proti českým zákonům nebo jakýmkoli doporučením orgánů státní správy,“ doplnil Zábranský.

Pracovníci Krajské veterinární správy, kteří případ řeší od pondělí, teď kontrolují provozy, jestli tam nemají potraviny, do kterých se vaječné produkty s fipronilem použily.

Kontrolují i to, zda firma plní své povinnosti, mezi které patří informovat všechny odběratele a stahovat zbytky a produkty z trhu. Podle informací MF DNES ale většina melanží už byla po informaci německého výrobce přetavena do produktů. Jedná se totiž o vaječné polotovary s krátkou dobou trvanlivosti.

Co je fipronil

Fipronil je součást přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Do běžného užívání se dostal v roce 1993.

Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický.

Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí, ale mohou také poškodit ledviny, játra nebo štítnou žlázu.

Příznaky se mohou projevit od hladiny 0,72 mg/kg, dospělý člověk o hmotnosti 70 kilogramů musí sníst 15 vajec, aby pocítil nějaké negativní účinky.

U dítěte o hmotnosti 15 kilogramů by však při hladině 0,72 mg/kg stačila jen tři vejce.

Veterináři dostali varování před těmito produkty systémem rychlého varování od kolegů z Německa.

„Státní veterinární správa od začátku kauzy odebírá namátkové vzorky zahraničních i domácích vajec a kuřecího masa. Doposud provedla zhruba 270 vyšetření na fipronil. Vyšetřovala se vejce, vaječné výrobky a drůbeží maso, a to jak ze zahraniční, tak od českých producentů. V žádném z vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna,“ řekl Vorlíček.

Stále se také prověřují Zlaté žloutkové věnečky od společnosti Mondelez. Výsledky by mohly být v pátek.

Veterináři ve středu rozšířili povinné kontroly dovezených vajec a vaječných výrobků na insekticid fipronil ze všech členských států Evropské unie. Dříve museli dovozci testovat pouze vejce z Nizozemska a Belgie. Do obdržení výsledků osvědčujících nezávadnost nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

Ve středu oznámili nález nadměrného obsahu jedovatého insekticidu fipronil také slovenští veterináři. Nález byl ve vařených loupaných vejcích, která byla vyrobena v Česku. Informovala o tom slovenská státní veterinární a potravinová správa (SVPS). Jméno výrobce ani to, zda vejce pocházejí z českých chovů, úřad neuvedl. Analýza odhalila ve zkoumaném vzorku čtyřnásobné překročení povoleného limitu látky.

Insekticid byl ve vejcích odhalen ve 40 zemích světa, včetně 24 z celkem 28 členských zemí Evropské unie.

Z evropských supermarketů již byly staženy miliony vajec. Regulační úřady některých zemí však vyjádřily obavu, že mnoho kontaminovaných vajec vstoupilo do potravinového řetězce, především prostřednictvím zpracovaných produktů, jako sušenek, koláčů a salátů.

Mluvčí Evropské komise v úterý agentuře DPA potvrdil, že jedinými členskými zeměmi EU, které zatím skandál neovlivnil, jsou Litva, Portugalsko, Kypr a Chorvatsko. Ze států mimo EU byla kontaminovaná vejce odhalena mimo jiné v USA, Rusku, Jihoafrické republice a Turecku.

,