Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žehličky nové generace ušetří čas

  11:00aktualizováno  11:00
Žehličky s parním generátorem, říká se jim také systémové, začínají být dostupné i pro běžné české zákazníky. Zatímco před několika lety, kdy se objevily jako novinka, stály kolem 10 000 korun, dnes jsou nad touto hranicí jen ty nejdokonalejší.
Klasické žehličky nenapařují při nízkých teplotách

Klasické žehličky nenapařují při nízkých teplotách | foto: Profimedia.cz

Jednodušší modely se dají pořídit už za méně než 4000 korun. Peníze vložené do tohoto systému se vrátí v podobě daleko menší námahy při žehlení a hlavně úspory času. Obchodníci zaznamenávají poslední dobou o tento typ žehličky zvýšený zájem.

Generátor je nádoba na vodu (bojler), která zároveň slouží jako podstavec pro žehličku. Když žehličku na generátor postavíme, pára otvory vnikne do žehličky. Takže při každém odložení žehlička současně nasaje páru.

"Dříve byly žehličky s parním generátorem inzerovány jako poloprofesionální, vhodné i pro malé provozovny," říká Renata Miloševičová z krejčovství U Štíra v Praze.

"Vyzkoušeli jsme je také, ale nevydržely denní mnohahodinovou zátěž. Proto jsme přešli k žehličkám výhradně profesionálním. Do domácnosti, kde se žehlí hodně prádla, ale ne moc dlouho v jednom zátahu, bych je doporučila, do profesionálních provozů ne."

Jsou pohodlnější, ušetří až třetinu času
Parní generátory přinášejí do žehlení zcela novou kvalitu. "Oddělená nádržka s vodou přináší dvě výhody: rychlost a pohodlí při žehlení," říká Bohuslav Komín ze společnosti HP TRONIC. Je ověřeno, že se dá žehlením s parním generátorem ušetřit až 30 procent času především tím, že se voda nemusí tak často doplňovat.

"Nádrže na vodu v parních generátorech mají zpravidla kapacitu jeden litr, bojler je schopen připravit dávku páry už za dvě minuty," pokračuje Bohuslav Komín. Odpadá tak čekání, než se v žehličce doplněná voda ohřeje, žehlička je lehčí než klasická s nádržkou vody a pohyb s ní je snadný.

Podstatný rozdíl mezi běžnou žehličkou a systémovou je v parním výkonu. Žehličky s generátorem napařují běžně tak silně, že stačí prádlo pro úplné vyhlazení přejet žehličkou jen jednou. To je další úspora času.

Napařují i při nižší teplotě
Klasické žehličky nemohou napařovat při nižší teplotě. Když se na citlivé látky sníží teplota žehlicí plochy, klesne i teplota vody, ta se nemůže přeměnit v páru a z žehličky potom kape, nebo dokonce vytéká. U modelů s generátorem nemá nastavená teplota žehlení vliv na tvorbu páry, takže lze pohodlně žehlit i hedvábí nebo jiné, na teplo citlivé látky.

Žehličky s generátorem jsou vybaveny podobně jako nejlepší klasické modely nejkvalitnějšími žehlicími plochami.

Samozřejmostí jsou odvápňovací systémy, do bojleru se může lít obyčejná voda z kohoutku.

"Jako u všech spotřebičů, i u nákupu těchto žehliček se vyplatí vybrat si z modelů osvědčených značek," radí Bohuslav Komín. A Renata Miloševičová dodává: "Rozhodně bych žehličku nekupovala na dálku, ale jen v odborných obchodech, kde nejen poradí, ale je zaručen i kvalitní servis."

I žehlicí prkno je důležité


Výškový rozsah
Vyzkoušejte si, zda lze prkno nastavit tak, abyste u něj mohli zaujmout přirozený postoj těla. Budete-li se nad prknem hrbit, vysloužíte si jedině bolení zad.
Manipulace
Snadné rozložení a složení prkna a nastavení výšky žehlicí desky není pravidlem. Manipulaci s prknem si v obchodě vyzkoušejte.
Velikost žehlicí desky
Bude-li prkno sloužit i pro žehlení velkých kusů prádla (cíchy, prostěradla nebo závěsy), měla by jeho deska být dostatečně dlouhá a široká.
Provedení žehlicí desky
Používáte-li napařovací žehličku, je výhodnější volit desku, jejímž základem je paropropustný rošt. Pára se odvádí pryč a prádlo znovu nenavlhá.
Konstrukce a stabilita
Prkno by se při žehlení nemělo kývat a jeho deska nemá pružit. Bude-li prkno stát na hladké podlaze (parkety, linoleum, dlaždičky), vybírejte takové, jehož nohy jsou opatřeny koncovkami z gumy.
Potah
Výhodnější je snímatelný potah - rychleji vyschne po napařování, může se prát. U textilního potahu by vždy měly být připojeny informace o materiálovém složení a symboly údržby.
Odkladač žehličky
Vyzkoušejte si, zda je odkladač dostatečně pevný a stabilní. Používáte-li napařovací žehličku, musí umožnit její odložení ve vertikální poloze (aby stála na své odstavné ploše); v opačném případě z ní stále bude vycházet pára. Tvar odkladače by měl pamatovat i na leváky.
Příslušenství
Držák elektrického kabelu žehličky, zásuvka s kabelem, odkladač pro prádlo, rukávník -uvažte, co z toho by určitě mělo být v příslušenství právě vašeho žehlicího prkna.

Pramen: Občanské sdružení spotřebitelů TEST, www.dtest.cz
Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Instantní kakao tvoří ze tří čtvrtin cukr, pro dítě je i jeden hrnek moc

Instantní kakaový nápoj (ilustrační snímek)

Instantní kakaa obsahují v průměru 75 procent cukru a jen 21 procent drahého kakaového prášku, upozorňuje...

Ovesné vločky jsou náchylné na plísně, v testu uspěly i ty nejlevnější

Ovesné vločky se před přidáním směsi nasucho na pánvi lehce opečou.

Ovesné vločky jsou levnou a oblíbenou surovinou pro přípravu ovesných kaší a müsli. Mezi jejich oceňované přednosti...

Stravenky od Lidlu a Kauflandu budou i elektronické

Lidl začal vydávat vlastní stravenky, zatím je dostávají je zaměstnanci...

Lidl a Kaufland spouští ve spolupráci s ČSOB a Mastercard stravenkovou platební kartu. Jde o elektronickou verzi...

Najdete na iDNES.cz