Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žehlit bez páry je dřina

  11:00aktualizováno  11:00
Chcete si žehlení co nejvíce ulehčit? Pak počítejte s tím, že byste se neměli spokojit s nejlevnějšími žehličkami. Dražší typy totiž většinou zvládají práci snadněji a rychleji. Žehlení sice stále zůstává ruční prací, ale i tady se projevuje pokrok techniky.
Některé žehličky si poradí i s tvrdou vodou

Některé žehličky si poradí i s tvrdou vodou | foto: Profimedia.cz

V široké nabídce typů žehliček lze najít takovou, která tuto nepopulární činnost ulehčí.

Nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhem jsou napařovací žehličky. Jejich cena se pohybuje od 500 korun až po 3000 korun.

Při výběru je důležité si kromě ceny všímat i kvality žehlicí plochy, počtu a umístění parních otvorů, čím je jich více, tím větší množství páry se z žehličky uvolní.

Ani příkon není zanedbatelný: čím vyšší, tím rychleji se žehlicí plocha nahřeje. Zapomínat by se nemělo ani na bezpečnost. Některé přístroje mají funkci automatického vypnutí, která zabrání zahřívání žehličky v době, kdy se s ní nepracuje.

Při výběru pochopitelně záleží na tom, jak často a jaký druh prádla člověk žehlí.

Více páry: lepší výsledek
Většina žehliček má napařování automatické, čím je vyšší teplota žehličky, tím více páry z ní vychází. "U lepších modelů se dá množství páry regulovat ručně, to znamená, že se zvlášť nastavuje množství páry a zvlášť teplota," říká Jiří Klimša ze společnosti Tefal.

Při potřebě vyžehlit hodně zmačkané prádlo je dobré využít funkci intenzivního napařování, takzvaný parní ráz. Některé modely jsou vybaveny i automatickým zastavením tvorby páry. Ta se zastaví, když se teplota žehličky sníží pod hranici možnosti páru vytvořit, a zabrání tak nežádoucímu kapání nebo dokonce vytékání vody.


fotoJAKÉ ŽEHLIČKY DOSTANETE

 

Výrobci ho obvykle uvádějí jako Anti-drip či Drip-stop. Mnoho modelů umožňuje i vertikální napařování. To je výhodné, pokud je potřeba vyhladit záclony, závěsy nebo přímo na ramínku pověšené šaty. Při tomto způsobu je dobré přejíždět žehličkou několik centimetrů od tkaniny, aby se vyrovnala, ale nespálila.

Existují i modely bez šňůry na elektřinu. Patří k těm dražším, stojí přes 2000 korun.

Žehlicí plocha má mnoho podob
Žehlička musí po látce dobře klouzat. To předpokládá povrch její žehlicí plochy hladký a odolný proti poškrábání. Nejméně odolné jsou plochy z hliníku a nerezové oceli; také patří k nejlevnějším.

Kvalitní a dražší modely mají plochu vyrobenou ze slitin těchto kovů a jsou obohaceny o další prvky. Každá firma označuje typy ploch svým názvem (Ultragliss, Saphir, Platinum, Careeza).

Poradí si i s tvrdou vodou
"Některé modely žehliček jsou vybaveny zabudovaným systémem filtrace vody, který pracuje automaticky a zamezuje usazování vodního kamene," říká Pavel Sláma ze společnosti Datart. Do těchto žehliček se může lít voda z kohoutku, do modelů, které odvápňovací systém nemají, je nutné dávat vodu destilovanou.

Většina i levnějších žehliček má také funkci takzvaného samočištění. "To probíhá tak, že nádržku žehličky naplníte vodou po maximum, zahřejete na nejvyšší teplotu a potom, nejlépe nad dřezem, zmáčknete tlačítko parního rázu. Ze dna žehličky začne vystupovat horká pára, a odplaví tak všechny nečistoty," vysvětluje Bohuslav Komín ze společnosti HP Tronic.

Suché žehličky mizí
Zatímco napařovacích žehliček se prodává rok od roku víc, suché žehličky postupně z trhu mizí. Lidé je kupují většinou na chatu či chalupu. Jsou levné, stojí od 200 do 600 korun.

Kromě klasických žehliček jsou v nabídce také menší napařovací žehličky cestovní.

Do domácností, ve kterých se žehlí často velké množství prádla, si lidé stále více kupují moderní systémové žehličky s parním generátorem

***

Co je co

Parní výkon - množství páry, které je žehlička schopna vyvinout za určitou dobu, udává se v gramech za minutu

Parní ráz - intenzivní napařování, po stisknutí tlačítka vyjde naráz větší množství páry odvápňovací systém - v nádržce na vodu je tyčinka nebo kazeta s chemickou sloučeninou, která změkčí vodu a zabrání usazování vodního kamene

Samočištění - žehlička se naplní vodou a při nejvyšší teplotě se pomocí parního rázu odplaví z nádržky usazeniny

Vertikální napařování - schopnost žehličky pracovat ve svislé poloze (vyrovnání záclon)

Zastavení páry - funkce, která při žehlení nízkou teplotou zastaví tvorbu páry a zabrání tak nežádoucímu vytékání vody

Automatické vypínání - žehlička se sama vypne v poloze žehlení za několik vteřin, v poloze odstavné za několik minut

Žehlicí plochy - Nerezová: náchylná k poškrábání, čistit ji lze jen tekutými prostředky. Při vysokých teplotách se napaluje, stářím a poškrábáním se sníží kluznost; Aluminium, Durasteel: hliníkové žehlicí plochy, nejsou tak tvrdé jako slitiny, snadno se poškrábou; Ultragliss: keramická plocha s dvouvrstvým potažením desky, vysoká tvrdost a odolnost proti poškrábání; Platinum: vysoce kvalitní nerezová ocel, tvrdý povrch, velmi odolný proti poškrábání; Careeza: tvrdý a kvalitní povrch, velká kluznost, chrání oděvy před oblýskáním, velice odolná proti poškrábání; Saphir: tvrzená slitina vybrušovaná diamantovým prachem, má ideální kluzné vlastnosti a ochranu proti oblýskání, lze ji čistit drátěnkou.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

TEST DNES: Někde jen vločky, ovoce a ořechy, v jiných tyčinkách až 30 přísad

Ilustrační snímek

Müsli, ořechové, ovocné, proteinové, flapjacky, tyčinky všeho druhu zaplavují obchody. Nepovažujeme je za mlsání,...

TEST DNES: Úplné výsledky testu vanilkových zmrzlin z obchodu

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet značek vanilkových zmrzlin, dortů a sněhu z mrazicích boxů v obchodech. Do výběru jsme...

TEST DNES: Vanilkové zmrzliny z obchodu jsou plné cukru a umělé chuti

Ilustrační snímek

Češi jsou konzervativní, a tak mají pořád nejraději vanilkovou zmrzlinu. Už ji ovšem nekupují jen v létě do kornoutku,...Najdete na iDNES.cz