„Kohleausstieg“ má zpoždění, zelená politika Merkelové zdražila elektřinu

  10:00aktualizováno  10:00
Obliba tarifů, které nabízejí takzvanou „zelenou“ elektřinu, v Německu klesá. Ještě nedávno si přitom naši západní sousedé byli ochotni za elektřinu z obnovitelných zdrojů připlatit a podporovat tak politiku spolkové vlády zaměřenou na odchod země od jaderné a uhelné. Země navíc nestíhá plnit své plány na uzavření uhelných a jaderných elektráren.
Jaderná elektrárna v německém Neckarwestheimu (ilustrační snímek)

Jaderná elektrárna v německém Neckarwestheimu (ilustrační snímek) | foto: Reuters

V Německu v současné době roste počet lidí, kteří hledají nového dodavatele elektřiny, a stále víc se jich rozhoduje spíš podle ceny. V minulosti se přitom zajímali i o způsob, jak byla elektřina vyrobena, uvedl tamní deník Wirtschaftswoche. Na vině je drahá elektřina. Německé domácnosti za ni totiž dnes platí nejvíc v celé Evropské unii - téměř dvakrát tolik co české domácnosti - a ceny dále rostou.

Podle spotřebitelská organizace Verifox 60 procent německých zákazníků, kteří v uplynulých letech měnili dodavatele energie, volilo dražší ekologický tarif. Nyní by až pětina dotázaných odběratelů naopak uvítala další využívání jaderné energie, kdyby díky tomu měli nižší účty za elektřinu.

Verifox zároveň varuje před různými ekologicky znějícími tarify, na které celá řada německých dodavatelů láká své zákazníky. Jako krytí pro takový tarif použijí například certifikáty zelené elektřiny nakupované z vodních elektráren v Rakousku nebo Norsku. Zároveň však obchodují i s proudem z německých uhelných a jaderných elektráren.

KVÍZ: Kdo je průkopníkem elektrifikace a kde jsou největší soláry

Německo pokulhává za svými cíli

Německo v současnosti vyrábí téměř 40 procent elektřiny z uhlí a je zároveň největším producentem CO2 v Evropské unii. V důsledku toho je téměř jisté, že země nesplní svůj závazek snížit do roku 2020 emise tohoto skleníkového plynu o 40 procent proti roku 1990.

Spolková vláda proto nyní připravuje rušení nejen jaderných, ale i uhelných elektráren. Speciálně ustavená „uhelná komise“ by měla ještě letos předložit návrh, do kdy by bylo možné odstavit všechny německé uhelné elektrárny.

Podle poradenské společnosti Frontier Economics jsou reálné termíny 2040 nebo 2050. Přijetí toho bližšího by znamenalo zvýšení ceny elektřiny v Německu o 25 eur za megawatthodinu, u vzdálenějšího o 16 eur. V obou případech ale Němci musí počítat také s dalšími náklady, které se odhadují až na téměř 30 miliard eur (asi 770 miliard korun).

Německý institut pro ekonomický výzkum (DIW) podle listu Zeit přišel se studií podle které je odstavení všech uhelných elektráren, pro které se v Německu začíná používat výraz „kohleausstieg“, reálné už v roce 2030. Podle DIW to neohrozí bezpečnost dodávek a dokonce i v extrémních situacích bude možné pokrýt poptávku po elektřině kombinací z dostupných konvenčních a  obnovitelných elektráren, z úložišť energie a také díky evropské energetické burze.

Proti plánům na „kohleausstieg“ se nicméně kromě prakticky všech provozovatelů uhelných dolů v Německu staví i řada zaměstnavatelů v navazujících oborech, ale také odborové svazy a představitelé některých spolkových zemí, zejména Severního Porýní Vestfálska.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Krize skončila, rozhodla ECB. Přestane tisknout peníze do větru

Ilustrační foto

Evropská centrální banka tento měsíc ukončí program nákupu dluhopisů, kterým po několik let podporovala inflaci a...

Růst je u konce. Příští rok zasáhne USA recese, věští američtí manažeři

Finanční krize během pár měsíců vymazala z akciových burz velkou část majetku....

Mezi americkými manažery se šíří negativní nálada. Téměř polovina finančních ředitelů oslovených v průzkumu...

PŘEHLEDNĚ: Hněv Francouzů v pěti ekonomických ukazatelích

Ve Francii vypukly 8. 12. další násilné protesty. Policie v centru Paříže...

Na mnoha místech ve Francii v úterý pokračovaly protesty proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Některé představitele...

Najdete na iDNES.cz