Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelené dotace i pro paneláky, stát výrazně zmírní podmínky

  10:30aktualizováno  10:30
Na zelené dotace dosáhne podstatně více lidí než dosud. Peníze půjde v některých případech čerpat například nově jen na výměnu oken, nebude tedy nutné investovat obří částky do zateplení celého domu.

Z dotačního programu Zelená úsporám navíc půjde získat více peněz než nyní. Převratnou změnou je možnost získat dotaci na zateplení také pro panelové domy. Stát bude dotovat nově i projekty.

Slabý zájem a jen zhruba dvě stovky podaných žádostí přinutily ministerstvo životního prostředí se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) necelé čtyři měsíce po startu programu zcela změnit jeho podmínky.

"Podporu pro panelové domy ještě dolaďujeme, ostatní změny začnou platit od září," řekl ředitel SFŽP Petr Štěpánek. Změny již podepsal ministr životního prostředí. Ve hře je celkem 25 miliard, které Česká republika získala nebo ještě získá prodejem emisních kreditů, převážně do Japonska.

Lidé, kteří se žádostí uspějí, dostanou i více peněz než dosud. "Dotace se navýší podle typu opatření o deset až dvacet procent," řekl Štěpánek.

Podle něj stát reaguje i na obavy lidí, kteří se nechtěli do zateplování pouštět kvůli vysoké finanční náročnosti a obavám ze zadlužení. Proto bude možné pro získání dotace například jen vyměnit okna, která splní předepsané požadavky. A dosáhne-li se tím požadované úspory, získají lidé dotaci na ně. "Je to pro ty, kteří už dělali částečné zateplení v minulosti nebo si netroufali zateplit celý dům," dodal Štěpánek.

Na dotaci dosáhne více lidí

Na dotace by tak pravděpodobně mělo dosáhnout mnohem více lidí než původně plánovaných 250 tisíc domácností.

Jednodušší má být i podpora na instalaci obnovitelných zdrojů energie, například kotle na biomasu nebo solárních panelů. Až dosud stát dával procento z kupní ceny, teď bude dávat paušál bez ohledu na to, kolik bude například kotel stát.

Lidé, kteří si už o dotaci zažádali a případně ji už mají i potvrzenou, podle Štěpánka budou mít šanci jet podle nových, výhodnějších pravidel.

Novinkou je i příspěvek na projektovou dokumentaci a energetické výpočty, který může dosáhnout až dvaceti tisíc korun. "Pro lidi jsou výdaje za projekt psychologickou bariérou, protože pak neměli ani jistotu, že když zaplatí projekt, na dotace dosáhnou," dodal Štěpánek.

Požádáte po zmírnění podmínek o zelenou dotaci na dům?

celkem hlasů: 4025

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

Ne 1951
Ano 1292
Nevím 782
Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Kde zrušit pobočky? Firmám radí startup, který vytváří „chytré mapy“

Nový koncept přináší i další zásadní změny v modelech obsluhy. Klienti se pod...

Když se před třemi lety v České spořitelně rozhodli, že je třeba zmenšit kvůli přesunu lidí na internet pobočkovou síť,...

Najdete na iDNES.cz