Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelené dotace mění pravidla. O peníze za zateplení bude možné žádat i zpětně

  3:21aktualizováno  3:21
Státní fond životního prostředí mění měsíc po spuštění podmínky miliardového programu "Zelená úsporám". Dotaci tak dostanou i ti, kteří měnili okna třeba před pěti lety. Musí ještě zateplit například střechu nebo podlahu a prokázat, že dosáhli státem požadované úspory.
Po změně bude stačit jen zateplit střechu a fasádu a dostanete polovinu nákladů i na okna, která jste měnili třeba před pěti lety. Ilustrační foto

Po změně bude stačit jen zateplit střechu a fasádu a dostanete polovinu nákladů i na okna, která jste měnili třeba před pěti lety. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Ještě o tom bude rozhodovat řídicí výbor programu, ale to je jen formalita. Musíme ještě upravit příslušnou směrnici," řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek. Nové podmínky by měly začít platit během dvou týdnů.

Měsíc od spuštění programu: přišly čtyři žádosti o dotace

Zelené dotace, kterých má podle odhadů ministerstva životního prostředí využít až 250 tisíc domácností, mnoho lidí nelákají. Měsíc po spuštění programu přišly na fond zatím jen čtyři žádosti.

Šéf fondu v tom však nevidí problém, takové číslo po měsíci prý čekal. "Je potřeba mít projekt, to chvíli trvá. Po třiceti různých seminářích, kde jsme lidem program představovali, nemám strach, že by byl o dotace malý zájem," tvrdí Štěpánek.

Ale poradenské firmy program tolik nechválí. Vytýkají mu příliš rychlou přípravu. "Je tam ještě potřeba dost věcí změnit. Věříme, že od Nového roku pak bude program plně funkční," říká například Jindřich Niessner ze společnosti KRP Group.

Zájem o informace o dotacích byl obrovský, řadu lidí však podmínky nakonec odradily. "Lidé jsou často z těch podmínek dost rozpačití, ale to je také i jejich zkreslenými představami," dodal Niessner.

Pomalý start programu ovlivnil i fakt, že seznam odborných firem a certifikovaných materiálů, které musí žadatelé využít, vznikl až dva týdny po jeho spuštění.

Rozjeté není stále ani zapojení bank do programu, kam by lidé pro "zelené peníze" měli chodit. "Dolaďujeme s nimi manuály, některé jsou připraveny zapojit se do programu okamžitě," tvrdí Štěpánek.

Zmírnění podmínek podle Štěpánka není způsobeno malým zájmem o dotace, ale je spíše reakcí na požadavky lidí.

Změna parametrů nenaruší ani čerpání zelených peněz z příjmů od Japonska, které od Česka odkoupilo emisní povolenky. Asijská země si totiž stanovila, že povolenky koupí jen tehdy, když stavby, na něž se dotace vztahují, splní určitá kritéria úspornosti. "Program nezmírňujeme, jen ho otevíráme více lidem. Ti, kteří dostanou peníze za předchozí zateplení zpětně, musí prokázat stejnou úsporu, jako kdyby zateplovali až teď," podotkl Štěpánek.

Kdyby stát podmínky zmírnil, Japonsko by přestalo za kredity platit. Právě z Japonska má na zateplování českých domů přijít do programu nejvíce peněz.

Jak se pravidla pro dotace změní? Jeden konkrétní příklad: pokud jste před dvěma lety měnili okna a letos byste se chystali zateplit ještě střechu a fasádu, dosud by vám stát zaplatil polovinu nákladů jen na střechu a fasádu, navíc byste museli ještě přejít na kotel na biomasu nebo solární panely.

Po změně bude stačit jen zateplit střechu a fasádu a dostanete polovinu nákladů i na okna. "Dům ale musí po rekonstrukci splňovat námi požadované parametry, to se nemění," upozornil Štěpánek. Na výměnu oken musí být zpětně zpracován ještě projekt.

Podle Štěpánka chystá stát další mírné změny v programu a zpřesnění podmínek, na co vše lze žádat. Například pro památkově chráněné stavby, kde lidé nemohou měnit okna za plastová. "Budeme dávat dotace na repasi oken," vysvětlil Štěpánek.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Najdete na iDNES.cz