Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelené dotace mění pravidla. O peníze za zateplení bude možné žádat i zpětně

  3:21aktualizováno  3:21
Státní fond životního prostředí mění měsíc po spuštění podmínky miliardového programu "Zelená úsporám". Dotaci tak dostanou i ti, kteří měnili okna třeba před pěti lety. Musí ještě zateplit například střechu nebo podlahu a prokázat, že dosáhli státem požadované úspory.
Po změně bude stačit jen zateplit střechu a fasádu a dostanete polovinu nákladů i na okna, která jste měnili třeba před pěti lety. Ilustrační foto

Po změně bude stačit jen zateplit střechu a fasádu a dostanete polovinu nákladů i na okna, která jste měnili třeba před pěti lety. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Ještě o tom bude rozhodovat řídicí výbor programu, ale to je jen formalita. Musíme ještě upravit příslušnou směrnici," řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek. Nové podmínky by měly začít platit během dvou týdnů.

Měsíc od spuštění programu: přišly čtyři žádosti o dotace

Zelené dotace, kterých má podle odhadů ministerstva životního prostředí využít až 250 tisíc domácností, mnoho lidí nelákají. Měsíc po spuštění programu přišly na fond zatím jen čtyři žádosti.

Šéf fondu v tom však nevidí problém, takové číslo po měsíci prý čekal. "Je potřeba mít projekt, to chvíli trvá. Po třiceti různých seminářích, kde jsme lidem program představovali, nemám strach, že by byl o dotace malý zájem," tvrdí Štěpánek.

Ale poradenské firmy program tolik nechválí. Vytýkají mu příliš rychlou přípravu. "Je tam ještě potřeba dost věcí změnit. Věříme, že od Nového roku pak bude program plně funkční," říká například Jindřich Niessner ze společnosti KRP Group.

Zájem o informace o dotacích byl obrovský, řadu lidí však podmínky nakonec odradily. "Lidé jsou často z těch podmínek dost rozpačití, ale to je také i jejich zkreslenými představami," dodal Niessner.

Pomalý start programu ovlivnil i fakt, že seznam odborných firem a certifikovaných materiálů, které musí žadatelé využít, vznikl až dva týdny po jeho spuštění.

Rozjeté není stále ani zapojení bank do programu, kam by lidé pro "zelené peníze" měli chodit. "Dolaďujeme s nimi manuály, některé jsou připraveny zapojit se do programu okamžitě," tvrdí Štěpánek.

Zmírnění podmínek podle Štěpánka není způsobeno malým zájmem o dotace, ale je spíše reakcí na požadavky lidí.

Změna parametrů nenaruší ani čerpání zelených peněz z příjmů od Japonska, které od Česka odkoupilo emisní povolenky. Asijská země si totiž stanovila, že povolenky koupí jen tehdy, když stavby, na něž se dotace vztahují, splní určitá kritéria úspornosti. "Program nezmírňujeme, jen ho otevíráme více lidem. Ti, kteří dostanou peníze za předchozí zateplení zpětně, musí prokázat stejnou úsporu, jako kdyby zateplovali až teď," podotkl Štěpánek.

Kdyby stát podmínky zmírnil, Japonsko by přestalo za kredity platit. Právě z Japonska má na zateplování českých domů přijít do programu nejvíce peněz.

Jak se pravidla pro dotace změní? Jeden konkrétní příklad: pokud jste před dvěma lety měnili okna a letos byste se chystali zateplit ještě střechu a fasádu, dosud by vám stát zaplatil polovinu nákladů jen na střechu a fasádu, navíc byste museli ještě přejít na kotel na biomasu nebo solární panely.

Po změně bude stačit jen zateplit střechu a fasádu a dostanete polovinu nákladů i na okna. "Dům ale musí po rekonstrukci splňovat námi požadované parametry, to se nemění," upozornil Štěpánek. Na výměnu oken musí být zpětně zpracován ještě projekt.

Podle Štěpánka chystá stát další mírné změny v programu a zpřesnění podmínek, na co vše lze žádat. Například pro památkově chráněné stavby, kde lidé nemohou měnit okna za plastová. "Budeme dávat dotace na repasi oken," vysvětlil Štěpánek.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz