Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelené dotace startují pomalu, stát opět změní pravidla

  1:00aktualizováno  1:00
Dva měsíce od zahájení zažádalo o zelené dotace zatím jen 42 lidí. Program Zelená úsporám, který má využít během čtyř let až 250 tisíc domácností, proto dostane nová pravidla. Stát chce hlavně odstranit příliš striktní podmínky, které brání žádostem, a chaos v informacích, které žadatelé dostávají.
Pokud stát peníze na zelené dotace nevyužije, vrátí se zejména do Japonska. Ilustrační foto.

Pokud stát peníze na zelené dotace nevyužije, vrátí se zejména do Japonska. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Bude to už definitivní, žádné další změny už nebudou," řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

Ve čtvrtek o změnách jednal fond s ministrem životního prostředí, konečný seznam změn má být vyhlášen v polovině července. Podle Štěpánka bude nutné dosáhnout i do budoucnosti stejných energetických úspor jako nyní, opatření, jak k nim dojít, však nebudou tak striktní.

Například: pokud zjistíte, že izolace střechy je pro vás příliš drahá, ale stejné úspory dosáhnete zateplením fasády, dotaci byste pak měli dostat i bez úpravy střechy.

"Není to změkčení podmínek, ale odstranění některých překážek, které lidem bránily v žádosti o dotaci," řekl Štěpánek. Státu tak bude jedno, jak na požadovanou úsporu tepla lidé dosáhnou. Hlavní bude výsledek.

Na upřesnění se pracuje

Konkrétní upřesnění programu zatím úředníci tají. "Definujeme ještě rozsah uznatelných opatření, a co vše budeme uznávat z minulosti," dodal Štěpánek.

Problémy dotací

Co se na základě stížností lidí má změnit:

Příliš striktní podmínky: mají se změnit, důležitá bude celková úspora tepla, nikoli to, jak se jí dosáhne
Vysoká finanční náročnost: bude možné započítat i některá úsporná opatření z minulosti, navíc banky rozjíždějí speciální programy
Chaos v informacích: zaměstnanci SFŽP podávají rozdílné informace, fond je bude více školit
Omezení na cihlové domy: jedná se o možném rozšíření i na další druhy staveb

Řídící výbor programu analyzoval 14 tisíc dotazů lidí na detaily programu. Z nich vybral nejproblémovější pasáže, které se týkají většinou právě zateplování.

Start programu je velmi pomalý. Většina lidí si zatím dotace rozmýšlí nebo teprve zpracovává projekty. "Věříme, že se vše rozjede. Od projekčních firem máme ohlasy, že zájem je velký a projekty připravují," dodal Štěpánek.

Pokud by Češi peníze nevyužili, stát by je musel vracet do Japonska, odkud nejvíce prostředků přijde. ČR je získala prodejem emisních kreditů.

Dva měsíce fungování Zelené úsporám však přinesly další nepříjemnosti. Sami úředníci přesně nevědí, co mají lidem radit.

"Stalo se nám, že něco jiného řekli klientovi a něco jiného požadovali od nás. Je v tom trošku chaos," uvedl příklad Martin Chládek z poradenské společnosti Alter-eko.

"Hlavně v regionech to dost nezvládají. Myslím, že nejsou dostatečně proškoleni," dodal Petr Cankař ze společnosti Atmos, která patří k největším českým výrobcům kotlů.

Podle Štěpánka SFŽP školí zaměstnance jednou za dva týdny, každý den dostávají novinky o programu. Kvůli příliš striktním podmínkám narůstá tlak na jejich ulehčení. Například některá bytová družstva chtějí program otevřít i panelovým domům, které mohou využít peníze na zateplení jen z programu ministerstva pro místní rozvoj. Ten však dotuje jen úroky na úvěry.

"Pokud by program Zelená úsporám umožňoval například jen výměnu oken, jsme přesvědčení, že zájem veřejnosti o něj by byl masivnější. Vzhledem k tomu, že domácnosti musí splnit několik opatření najednou, je to pro většinu z nich finančně neúnosné," tvrdí předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Ten chce, aby na peníze mohly dosáhnout i firmy. Podle Štěpánka však není možné podmínky programu libovolně upravovat, protože kritéria nastavila už smlouva s Japonskem. Stát ale jedná i s dalšími zeměmi, které by mohly mít už slabší požadavky.

"Dotace i na paneláky se vyloučit nedají, ale o ničem není rozhodnuto," dodal Štěpánek.

Informace ve výpisech

Do programu se už naplno zapojily i banky, které svým klientům začaly nabízet úvěry i vyřízení žádostí. Jejich reakce jsou zatím spíše opatrné.

"Přijali jsme do deseti žádostí, ale je logické, že se klienti chodí nejdříve na program ptát a teprve potom zpracovávají žádost nebo připravují projekt. Zatím je předčasné říci, zda iniciativa splňuje naše očekávání," řekl Ladislav Dvořák z České spořitelny.

Banka například rozešle informaci o programu v červnových výpisech všem svým klientům. Zateplovací program spouštějí i Slováci. Stát nebude lidem vyplácet dotace, ale bude jim dávat bezúročné půjčky. Rozpočet programu je podstatně nižší: 71 milionů eur, tedy necelé dvě miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

SZPI kontrolovala sýry dovezené z ciziny. Neprošel každý čtvrtý

Také nabídka mléčných výrobků je poměrně pestrá – seženete tu jogurty, sýry...

Na základě nevyhovujících výsledků minulých kontrol uskutečnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) další...

Najdete na iDNES.cz