Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelené dotace startují pomalu, stát opět změní pravidla

  1:00aktualizováno  1:00
Dva měsíce od zahájení zažádalo o zelené dotace zatím jen 42 lidí. Program Zelená úsporám, který má využít během čtyř let až 250 tisíc domácností, proto dostane nová pravidla. Stát chce hlavně odstranit příliš striktní podmínky, které brání žádostem, a chaos v informacích, které žadatelé dostávají.
Pokud stát peníze na zelené dotace nevyužije, vrátí se zejména do Japonska. Ilustrační foto.

Pokud stát peníze na zelené dotace nevyužije, vrátí se zejména do Japonska. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Bude to už definitivní, žádné další změny už nebudou," řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

Ve čtvrtek o změnách jednal fond s ministrem životního prostředí, konečný seznam změn má být vyhlášen v polovině července. Podle Štěpánka bude nutné dosáhnout i do budoucnosti stejných energetických úspor jako nyní, opatření, jak k nim dojít, však nebudou tak striktní.

Například: pokud zjistíte, že izolace střechy je pro vás příliš drahá, ale stejné úspory dosáhnete zateplením fasády, dotaci byste pak měli dostat i bez úpravy střechy.

"Není to změkčení podmínek, ale odstranění některých překážek, které lidem bránily v žádosti o dotaci," řekl Štěpánek. Státu tak bude jedno, jak na požadovanou úsporu tepla lidé dosáhnou. Hlavní bude výsledek.

Na upřesnění se pracuje

Konkrétní upřesnění programu zatím úředníci tají. "Definujeme ještě rozsah uznatelných opatření, a co vše budeme uznávat z minulosti," dodal Štěpánek.

Problémy dotací

Co se na základě stížností lidí má změnit:

Příliš striktní podmínky: mají se změnit, důležitá bude celková úspora tepla, nikoli to, jak se jí dosáhne
Vysoká finanční náročnost: bude možné započítat i některá úsporná opatření z minulosti, navíc banky rozjíždějí speciální programy
Chaos v informacích: zaměstnanci SFŽP podávají rozdílné informace, fond je bude více školit
Omezení na cihlové domy: jedná se o možném rozšíření i na další druhy staveb

Řídící výbor programu analyzoval 14 tisíc dotazů lidí na detaily programu. Z nich vybral nejproblémovější pasáže, které se týkají většinou právě zateplování.

Start programu je velmi pomalý. Většina lidí si zatím dotace rozmýšlí nebo teprve zpracovává projekty. "Věříme, že se vše rozjede. Od projekčních firem máme ohlasy, že zájem je velký a projekty připravují," dodal Štěpánek.

Pokud by Češi peníze nevyužili, stát by je musel vracet do Japonska, odkud nejvíce prostředků přijde. ČR je získala prodejem emisních kreditů.

Dva měsíce fungování Zelené úsporám však přinesly další nepříjemnosti. Sami úředníci přesně nevědí, co mají lidem radit.

"Stalo se nám, že něco jiného řekli klientovi a něco jiného požadovali od nás. Je v tom trošku chaos," uvedl příklad Martin Chládek z poradenské společnosti Alter-eko.

"Hlavně v regionech to dost nezvládají. Myslím, že nejsou dostatečně proškoleni," dodal Petr Cankař ze společnosti Atmos, která patří k největším českým výrobcům kotlů.

Podle Štěpánka SFŽP školí zaměstnance jednou za dva týdny, každý den dostávají novinky o programu. Kvůli příliš striktním podmínkám narůstá tlak na jejich ulehčení. Například některá bytová družstva chtějí program otevřít i panelovým domům, které mohou využít peníze na zateplení jen z programu ministerstva pro místní rozvoj. Ten však dotuje jen úroky na úvěry.

"Pokud by program Zelená úsporám umožňoval například jen výměnu oken, jsme přesvědčení, že zájem veřejnosti o něj by byl masivnější. Vzhledem k tomu, že domácnosti musí splnit několik opatření najednou, je to pro většinu z nich finančně neúnosné," tvrdí předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Ten chce, aby na peníze mohly dosáhnout i firmy. Podle Štěpánka však není možné podmínky programu libovolně upravovat, protože kritéria nastavila už smlouva s Japonskem. Stát ale jedná i s dalšími zeměmi, které by mohly mít už slabší požadavky.

"Dotace i na paneláky se vyloučit nedají, ale o ničem není rozhodnuto," dodal Štěpánek.

Informace ve výpisech

Do programu se už naplno zapojily i banky, které svým klientům začaly nabízet úvěry i vyřízení žádostí. Jejich reakce jsou zatím spíše opatrné.

"Přijali jsme do deseti žádostí, ale je logické, že se klienti chodí nejdříve na program ptát a teprve potom zpracovávají žádost nebo připravují projekt. Zatím je předčasné říci, zda iniciativa splňuje naše očekávání," řekl Ladislav Dvořák z České spořitelny.

Banka například rozešle informaci o programu v červnových výpisech všem svým klientům. Zateplovací program spouštějí i Slováci. Stát nebude lidem vyplácet dotace, ale bude jim dávat bezúročné půjčky. Rozpočet programu je podstatně nižší: 71 milionů eur, tedy necelé dvě miliardy korun.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

Najdete na iDNES.cz