Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelený: Šrotovné považuji za úlet

  10:47aktualizováno  20. dubna 11:28
Český protikrizový balík nakonec vzešel z dohody ČSSD a vlády v demisi. V zemi tak vedle slev na sociálním pojištění začne zřejmě fungovat i kontroverzní šrotovné. Uznávaný ekonom a profesor newyorské Fordham University Milan Zelený v on-line rozhovoru iDNES.cz označil šrotovné za úlet, který může narušit trh.

Profesor Milan Zelený.

Právě dotazy kolem správnosti zavedení šrotovného byly vedle receptů na řešení krize jedny z nejčastějších.

On-line rozhovor

Odpovědi profesora Milana Zeleného čtěte zde.

Podle Zeleného šrotovací prémie podporuje prodej zboží, které by lidé normálně nekupovali. "Šrotovné je poměrně nesmyslným opatřením donutit lidi, aby koupili to, co by jinak nekoupili. Na průběh krize nemá vliv. V důsledku to narušuje signální schopnosti trhu a zakrývá problémy s cenou, kvalitou a užitečností starých výrobků. Navíc se to platí penězi daňových poplatníků, tedy jen z jedné kapsy do kapsy druhé. Žádná nová přidaná hodnota nevzniká," uvedl.

Zelený, který působí v USA si myslí, že tamní lidé jsou v krizi aktivnější než v Česku, přestože ekonomické potíže jsou u nich citelnější. "Lidé (v USA) nejen nadávají, ale také něco dělají - ovlivňují politiky, využívají internet, brání svůj systém," popsal.

Za šťastná však nepovažuje protikrizová opatření amerického prezidenta Baracka Obamy, který masivně dotuje již dlouho problémové firmy. "Jinak neumí, je pod vlivem clintonovských "makroekonomů", kteří jsou spíše politiky než ekonomy. Osobně stále doufám, že se bude učit, je to inteligentní,ale nezkušený člověk, míní ekonom.

Krize je přirozená

Krize je podle Zeleného přirozený proces, který se snaží očistit ekonomiku od nekonkurenceschopných provozů, produktů a služeb, byrokracie a podvodníků. Je dobré se ni příchod krizí připravit a využít příležitostí.

"Očistné funkce krize však lze podpořit, ne se jim vzpírat. Peníze dát jen tam, kde vznikají nové produkty, nové služby,novépodnikatelské medely - kde vzniká nová přidaná hodnota. V žádném případě nesanovat podniky, které hodnotu ubírají, ne přidávají. Krize je dobrá, když se s ní umí zacházet a její příležitosti k očistě jsou pochopeny. Je to jako v osobním životě: všichni známe pocit "katarze" a očisty a jak jsme po ní "rozkvetli". Ti co ten pocit nikdy nepoznají pouze zatrpknou," dodal Zelený.

V úterý 21. dubna se světově uznávaný profesor zúčastní mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny, které má nastínit další vývoj světové hospodářské krize. Její řešení by se podle Zeleného mělo hledat na úrovni podniků a firem, ne ve státním měřítku.

Na mezinárodním finančním fóru Zlaté koruny vystoupí také odstupující ministr financí Miroslav Kalousek, expremiér Miloš Zeman, člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, jeho slovenský protějšek Ľudovít Ódor nebo profesor ekonomie Michal Mejstřík. O konferenci se více dočtete zde.

On-line videopřenos sledujte zítra od 9:00 na ekonomika.idnes.cz a na www.zlatakoruna.info.

Milan Zelený

Je předním českým ekonomem. Pravidelně obsazuje 1. místo v žebříčku nejcitovanějších českých ekonomů.

Působí jako profesor na Fordham University v New Yorku, přednáší také na Univerzitě Tomáše Bati v Zlíně. Jako hostující profesor pak navštěvuje řadu světových univerzit - přednáší na čínské Xidian University v Xi´anu, Fu Jen University v Tchaj-peji, Indian Institute of Technology v Kanpuru a IBMEC v Rio de Janeiru.

Mezi jeho nejznámější knihy v češtině patří například Cesty k úspěchu a Neučte se z vlastních chyb.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Turisty v Praze trápí hluk. V lékárnách nejvíce kupují špunty do uší

Hluk (ilustrační foto)

Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do uší. Jen v lékárně na...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Najdete na iDNES.cz