Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelený: Šrotovné považuji za úlet

  10:47aktualizováno  20. dubna 11:28
Český protikrizový balík nakonec vzešel z dohody ČSSD a vlády v demisi. V zemi tak vedle slev na sociálním pojištění začne zřejmě fungovat i kontroverzní šrotovné. Uznávaný ekonom a profesor newyorské Fordham University Milan Zelený v on-line rozhovoru iDNES.cz označil šrotovné za úlet, který může narušit trh.

Profesor Milan Zelený.

Právě dotazy kolem správnosti zavedení šrotovného byly vedle receptů na řešení krize jedny z nejčastějších.

On-line rozhovor

Odpovědi profesora Milana Zeleného čtěte zde.

Podle Zeleného šrotovací prémie podporuje prodej zboží, které by lidé normálně nekupovali. "Šrotovné je poměrně nesmyslným opatřením donutit lidi, aby koupili to, co by jinak nekoupili. Na průběh krize nemá vliv. V důsledku to narušuje signální schopnosti trhu a zakrývá problémy s cenou, kvalitou a užitečností starých výrobků. Navíc se to platí penězi daňových poplatníků, tedy jen z jedné kapsy do kapsy druhé. Žádná nová přidaná hodnota nevzniká," uvedl.

Zelený, který působí v USA si myslí, že tamní lidé jsou v krizi aktivnější než v Česku, přestože ekonomické potíže jsou u nich citelnější. "Lidé (v USA) nejen nadávají, ale také něco dělají - ovlivňují politiky, využívají internet, brání svůj systém," popsal.

Za šťastná však nepovažuje protikrizová opatření amerického prezidenta Baracka Obamy, který masivně dotuje již dlouho problémové firmy. "Jinak neumí, je pod vlivem clintonovských "makroekonomů", kteří jsou spíše politiky než ekonomy. Osobně stále doufám, že se bude učit, je to inteligentní,ale nezkušený člověk, míní ekonom.

Krize je přirozená

Krize je podle Zeleného přirozený proces, který se snaží očistit ekonomiku od nekonkurenceschopných provozů, produktů a služeb, byrokracie a podvodníků. Je dobré se ni příchod krizí připravit a využít příležitostí.

"Očistné funkce krize však lze podpořit, ne se jim vzpírat. Peníze dát jen tam, kde vznikají nové produkty, nové služby,novépodnikatelské medely - kde vzniká nová přidaná hodnota. V žádném případě nesanovat podniky, které hodnotu ubírají, ne přidávají. Krize je dobrá, když se s ní umí zacházet a její příležitosti k očistě jsou pochopeny. Je to jako v osobním životě: všichni známe pocit "katarze" a očisty a jak jsme po ní "rozkvetli". Ti co ten pocit nikdy nepoznají pouze zatrpknou," dodal Zelený.

V úterý 21. dubna se světově uznávaný profesor zúčastní mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny, které má nastínit další vývoj světové hospodářské krize. Její řešení by se podle Zeleného mělo hledat na úrovni podniků a firem, ne ve státním měřítku.

Na mezinárodním finančním fóru Zlaté koruny vystoupí také odstupující ministr financí Miroslav Kalousek, expremiér Miloš Zeman, člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, jeho slovenský protějšek Ľudovít Ódor nebo profesor ekonomie Michal Mejstřík. O konferenci se více dočtete zde.

On-line videopřenos sledujte zítra od 9:00 na ekonomika.idnes.cz a na www.zlatakoruna.info.

Milan Zelený

Je předním českým ekonomem. Pravidelně obsazuje 1. místo v žebříčku nejcitovanějších českých ekonomů.

Působí jako profesor na Fordham University v New Yorku, přednáší také na Univerzitě Tomáše Bati v Zlíně. Jako hostující profesor pak navštěvuje řadu světových univerzit - přednáší na čínské Xidian University v Xi´anu, Fu Jen University v Tchaj-peji, Indian Institute of Technology v Kanpuru a IBMEC v Rio de Janeiru.

Mezi jeho nejznámější knihy v češtině patří například Cesty k úspěchu a Neučte se z vlastních chyb.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Končí další vysoký státní úředník, ředitelka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová v úterý prostřednictvím své mluvčí oznámila...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, stát by ušetřil, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd se zúčastnili kontrolního dne...

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly podle premiéra v demisi Andreje Babiše sloučit. Paralelní fungování...

Najdete na iDNES.cz