Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Želetavský sýr Apetitto zmizí z trhu

  11:38aktualizováno  11:38
Několik let se vlekoucí spor o Apetito zřejmě končí. Společnost Bel Sýry Česko oznámila, že značku Apetitto stahuje z trhu. Zda její rozhodnutí souvisí se spory s hodonínskou mlékárnou, která používá pro svůj sýr označení Apetito s jedním "t", firma neuvedla.

Apetitto | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Mlékarna zatím neupřesnila ani to, zda se počítá pouze se změnou značky a nebo stažení sýru jako takového. Bližší informace chce podat na úterní tiskové konferenci.

Spor o sýr, který vypadá prakticky shodně a stejně i chutná, se táhne už několik let. Původně ho vyráběla želetavská mlékárna, tehdy národní podnik Lacrum. Na trhu se Apetito objevil v roce 1973. O rok později, se výroba rozšířila i do závodu v Hodoníně, který tehdy rovněž patřil pod Lacrum.

Ke kolizi došlo, když oba podniky koupili cizí výrobci. Želetavská mlékárna nyní patří do skupiny Bel Sýry Česko, hodonínská společnost firmě TPK, dceři Bongrain Europe.

Obě společnosti jsou nástupci Lacrumu a v obou se téměř dvacet let vyráběl identický sýr. Lišit se začaly po privatizaci obou závodů v roce 1994, od kdy si jak Bel tak TPK recepturu i technologii vyvíjejí nezávisle na sobě.

I tak jsou si ale sýry podobné, oba používají i snadno zaměnitelnou modrou krabičku, který se na první pohled liší právě oním "t".

Označení s dvěma "t" začala používat želetavská mlékárna, když zjistila, že s registrací známky "Apetito" zaspala. Značku začala používat mlékárna v Hodoníně. Před privatizací totiž známka nijak chráněna nebyla a získal ji ten, kdo přišel první.

I po stažení Apetitta ale společnosti Bel zůstane celá řada známých značek. V Česku kromě želetavských sýrů prodává i značku Veselá kráva. V minulých letech převzala značky bývalé Mlékárny Klatovy, jako Matador,Olympic, Vintíř a Rodinka, připomněla ČTK.
 

APETITO VERSUS APETITTO


vlakVÝROBCI

Apetitto vyrábí v Želetavě Bel Sýry Česko
Apetito vyrábí v Hodoníně TPK z Bongrain Europe


HISTORIE VÝROBY
Sýr vznikl pod značkou Apetito v roce 1972 v želetavské sýrárně. O rok později se dostal na trh, o dva roky později se začal vyrábět i v Hodoníně. V obou závodech se vyrábí dodnes, od roku 1994 se však mírně liší, protože obě firmy si po privatizaci upravují výrobu samy.

PODSTATA SPORU
Značka Apetito se užívá od počátku sedmdesátých let, kdy želetavský podnik sýr vyvinul. V devadesátých letech se ale původní podnik Lacrum rozdělil na dvě společnosti. Známku ale zaregistrovala hodonínská firma. Želetavští poté začali užívat označení s dvěma "t".

VÝVOJ KAUZY
První žalobu v únoru 2000 podala TPK z Hodonína. Žádala po firmě Bel Sýry Česko, aby přestala užívat známku Apetito a Apetitto. Argumentovala ochrannou známkou, která je registrována na TPK. Želetavští v prosinci 2000 zažalovali TPK, aby firma přestala používat na svých výrobcích slovo "ORIGINÁL"
Krajský soud v Brně rozhodl obě kauzy. V roce 2001 zamítl žalobu TPK. Žalobě společnosti Bel Sýry Česko vyhověl. TPK se proti oběma verdiktům odvolala s tím, že soud spor posuzoval výhradně z hlediska nekalé soutěže a nezohlednil právo na ochrannou známku.
Vrchní soud v Olomouci oba rozsudky v roce 2004 zrušil a vrátil do Brna
Krajský soud v Brně rozhodl o žalobě TPK znovu a dal jí za pravdu.
Zdroj: BSČ
Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Hyundai v Nošovicích opět zvýšil mzdy, láká i na jízdné zdarma

Továrna Hyundai v Nošovicích.

Zaměstnancům nošovické automobilky Hyundai se od 1. července zvýšily mzdy o pět procent. Je to druhé letošní navýšení,...

Strnadovo průmyslové impérium zvýšilo tržby a zisk o více než 50 procent

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Provozní zisk holdingu Czechoslovak Group loni meziročně vzrostl o 52 procent na 2,78 miliardy korun. Tržby se zvýšily...

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Najdete na iDNES.cz