Železáři si nechají ateliéry

  • 2
Třinečtí železáři se rozhodli po několika neúspěšných pokusech o prodej filmových ateliérů Barrandov, že si tuto společnost na několik příštích let ještě ponechají. Severomoravská skupina totiž definitivně zavrhla možnost, že by prodala ateliéry některému ze zájemců z veřejné soutěže, kterou vyhlásila loni v létě.

"Ani jedna z nabídek neodpovídala našim představám. Rozhodli jsme se, že si vzhledem ke stabilizované ekonomické situaci naší skupiny filmové ateliéry na dva až tři další roky ponecháme a pokusíme se je dále zhodnotit," uvedl spolumajitel třinecké železářské skupiny Tomáš Chrenek.

Vlastník filmových laboratoří společnost Moravia Steel - za svůj osmdesátiprocentní podíl ve firmě podle neoficiálních informací žádal okolo 1,5 miliardy korun, nabídky zájemců ovšem byly o poznání nižší.

Nejvíce podle dostupných zdrojů nabízela v poslední veřejné soutěži společnost Argus, která byla v minulosti investorem zaniklé televizní stanice TV3. Argus, který ovládá americká pojišťovna Prudential, se při své investici v TV3 spálil.

Jeho dceřiná společnost totiž před dvěma lety chtěla získat polovinu akcií ve společnosti, na niž měl licenci převést její majitel Martin Kindernay. Ten s Američany podepsal o transakci smlouvu, převod licence však zablokovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kindernay nejprve licenci převedl na vlastní firmu a pak ji prodal majiteli televize Prima, GES Holdingu. Američané kvůli tomu před měsícem oznámili ministerstvu zahraničí, že po českém státu budou chtít kvůli údajné diskriminaci ze strany televizní rady náhradu ve výši jedné miliardy korun.

Kdyby přitom Argusu vyšla koupě Barrandova, stal by se majitelem nemovitostí Barrandova, ze kterých vysílá největší tuzemská soukromá televize Nova. Ta za nájem studií Barrandovu ročně platí kolem osmdesáti milionů korun.

"Možná chtěli získat vliv na podnikatelskou skupinu kolem televizí Nova a Prima, ještě loni v létě propojenou, kde byla i licence televize TV3. Ale dávali za Barrandov nejvýše 400 milionů korun," řekl dobře informovaný zdroj.

AB Barrandov měl loni úspěšný rok, zvedl zisk o tři miliony - na 63 milionů korun - a zvýšil i tržby. Firma měla obsazené prostory ze tří čtvrtin, což je v evropských poměrech nadprůměr. Společnost plánuje investice 120 milionů do nových ateliérů.