Železárnám a drátovnám Bohumín hrozí konkurs

Návrh na konkurs Železáren a drátoven Bohumín podaly v pátek Třinecké železárny a Moravia Steel. Ta je s podílem 65 procent rozhodujícím akcionářem Třineckých železáren. Informoval o tom předseda dozorčích rad Třineckých železáren a Moravia Steel Tomáš Chrenek. "Důvodem podání návrhu na konkurs je netransparentnost vývoje v ŽDB," uvedl. Skupina nemá jako jeden z klíčových věřitelů ŽDB již delší dobu záruku, že není vývojem v tomto hutním podniku poškozována.

Třinečtí mají přitom dlouhodobě za ŽDB pohledávky řádově ve stovkách miliónů Kč, a to hlavně z dodávek hutních polotovarů.

Třinecké železárny a Moravia Steel rovněž podaly žalobu na neznámého pachatele u Krajského úřadu vyšetřování v Ostravě. Ta se týká vyčlenění závodu Železniční dvojkolí ze ŽDB do a.s. Bonatrans.

Podle mínění třinecké skupiny totiž vyvedením závodu byl snížen majetek ŽDB, a tudíž byli poškozeni věřitelé podniku.

Vyjádření zástupců ŽDB k návrhu na konkurs ze strany Třinecké železárny a Moravia Steel se ČTK nepodařilo získat.

Možnost, že se k návrhu na konkurs připojí také Nová huť nevyloučila mluvčí tohoto ocelářského podniku Sylva Mazurková. "Dosud Nová huť návrh na konkurs nepodala a hodlá zvažovat, zda se případně k tomuto návrhu nepřipojí," uvedla.

Dodala, že o této možnosti řešení pohledávek za ŽDB již zástupci Třineckých železáren a Moravia Steel jednali před několika týdny, přičemž případné vyjádření ostravského ocelářského podniku by mělo vycházet z aktuálního hodnocení situace v ŽDB.

Na ostravském Krajském obchodním soudu podle odborářů ŽDB leží tři návrhy na konkurs od menších věřitelů. Podání návrhu nevyloučily ani odbory ŽDB, a to v případě, když zaměstnanci neobdrží do 1. října odměny na zotavenou, zakotvené v kolektivní smlouvě.

Alternativu konkursu zvažuje také Komerční banka, která patří mezi klíčové věřitelské bankovní domy ŽDB. Samotné vedení bohumínského podniku pak podalo návrh na soudní vyrovnání.

ŽDB se již delší dobu potýká s vážnými ekonomickými potížemi, způsobenými nedostatkem peněz, zadlužeností a spory mezi největšími akcionáři.

To se promítlo i do loňského hospodaření ŽDB, které skončilo s účetní ztrátou 2,523 miliardy korun.

Firma se musí kvůli finančním problémům od počátku letošního roku vyrovnávat rovněž s omezováním výroby, a to i přes dostatečné množství zakázek a oživení poptávky po hutní produkci na světových trzích.

Největším akcionářem ŽDB je od letošního března s podílem 49,66 procenta Moravia Trade Systems, která minulý týden převedla výkon akcionářských práv na firmu Protax.

Ta do ŽDB nastoupila s cílem pokusit se o soudní vyrovnání. Exportní průmyslová spolu s MCI Holding pak vlastní kolem 36 procent akcií ŽDB, tedy blokační minoritu.

Tato skupina přitom byla do března letošního roku rozhodujícím akcionářem ŽDB, kdy část její podílů získala přes nizozemskou firmu Navigata Holding již zmiňovaná Moravia Trade Systems.