Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železniční koridor do Rakouska má šanci

  11:11aktualizováno  11:11
Rychlostní železniční trať z Prahy přes České Budějovice do Rakouska má naději na úspěch. Ačkoliv na začátku roku oznámila Hornorakouská vláda, že nepočítá se touto stavbou v úseku od Lince do Summerau na jihočeskou hranici, v posledních dnech se ledy začínají bořit.

Společné jednání o železničním koridoru plánují obě země na duben v Českých Budějovicích. Zúčastní se ho zástupci ministerstev dopravy.

Průlom očekávají zástupce Českých drah pro Jihočeský kraj Ivan Študlar i jihočeský hejtman Jan Zahradník. Při posledním jednání hejtmanů Jihočeského kraje a Horních Rakous totiž Rakušané projevili ze stavby obavy.

"Mají obavy z ekologických problémů při stanovení nové trasy," řekl hejtman Jan Zahradník.

Rakousko původně chtělo úsek Linec - Summerau jen modernizovat na stokilometrovou rychlost. Dnes jeho politici říkají, že si dovedou představit na tomto místě železniční koridor propojený do Čech.

"Řekl to státní tajemník ministra dopravy Rakouska Helmut Kukačka, který má osobní vztah k Hornímu Rakousku," uvedl Študlar.

Dobro pro náklad i pendlery
"Železniční cesta by byla přínosem pro velkou nákladní dopravu i tisíce pendlerů, kteří cestují dunajskou dráhou do Lince," souhlasí poslanec hornorakouské vlády Gottfried Hirz.

Podle Bernharda Riepla z hornorakouské strany Zelených se v rakouském tisku objevily výroky politiků, že s modernizací železnice od Lince na sever by se mohlo začít už v příštím roce. Jenomže modernizace trati je něco jiného než stavba železničního koridoru, což je společný česko-rakouský projekt.

Dubnové jednání má podle Študlara jednak přesvědčit Rakušany, aby nezvolili na tomto úseku jen rekonstrukci, ale souhlasili s novou stavbou vysokorychlostní dvoukolejné trati. Na celý projekt od Prahy do Rakouska totiž přislíbila podporu Evropská unie. Budějovická schůzka by měla také vybrat společného komisaře, který bude projekt sjednocovat.

Mezinárodní evropské cesty hýbou Evropskou unií a některé projekty si začínají konkurovat. Například trasa ze severu na jih přes Budějovice má konkurenci v plánované trase z Prahy přes Plzeň na Norimberk.

"Železniční koridor s rychlostí vlaků 160 kilometrů v hodině přes Budějovice do Lince je zařazený do seznamu třiceti evropských priorit. Unie může uhradit až polovinu nákladů. Podruhé se už nabídka nebude opakovat," řekl Ivan Študlar.

Autoři: ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz