Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železný: Pomůžu evropským vinařům

  16:13aktualizováno  16:13
Poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný bude v Bruselu bojovat za vína. Vadí mu přílišná omezení, a rozhodl se proto vinařům pomoci. Kromě uvolnění regulace má ještě jeden cíl: rád by prosadil česká vína i v parlamentní restauraci.

"Druhého nebo třetího března máme setkání, kam vezu na ochutnání moravská vína," řekl Železný v Lovosicích, kde s  setkal s novináři a nezávislými politiky v rámci tzv. Žlutého týdne. To je období, kdy se evropští poslanci mají vracet do svých zemí.

Železný navštívil také Znojmo, Olomouc a Hlinsko. Sice působí v jedné z nejvýznamnějších institucích EU, je k unii je čím dál víc skeptický.

"Inicioval jsem vznik meziskupiny pro víno a vinohradnictví. Chci pomoci českým vinařům, ale také třeba italským," prohlásil.

"Evropská unie je mimořádně nepružná a neefektivní struktura," nešetří Železný kritikou a klade si ambiciózní cíl: reformu unie, na kterou se chystá s dalšími poslanci stejného smýšlení. Bývalému šéfovi televize Nova vadí obrovské množství omezení evropských výrobců.

Právě vinaři jsou jedněmi z těch, kteří na unii doplácejí. Nelíbí se mu například návrh, aby na každé lahvi vína byl stejný nápis o škodlivosti, jako je tomu u tabákových výrobků.

S ochutnávkou na Brusel
Aby bylo v Bruselu jasné, o jaká vína se jedná, chce je Železný v Bruselu představit. Rád by prosadil, aby se pak v poslanecké restauraci pilo také víno z České republiky. V 98 procentech případů by se podle Železného slov jednalo o vína z Moravy.

"Jsou tam k dostání jen vína francouzská a španělská nebo italská," nelíbí se Železnému.

Česká vína má celkem rád
Železný převážně oceňuje také vína z Čech. "Žernosecké je velmi fajnové, když se vyvede rok. Udržuje si kvalitu. Roudnické víno se zlepšuje asi nejrychleji z české produkce," hodnotil Železný.

"Chrámecké ale nepiju. Je nepolknutelné," kritizuje víno z Mostecka. Přestože v Čechách se vína pěstuje méně, má podle něj výrazný charakter.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...Najdete na iDNES.cz