Prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš na jednání tripartity na Úřadu vlády. | foto: František Vlček, MAFRA

Zeman podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí, stejně jako odbory

  • 137
Prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách podpořil při jednání s vládou, odboráři a zaměstnavateli prezident Miloš Zeman. „Dříve nebo později k prolomení limitů dojde,“ řekl Zeman. K otázce by podle něj mělo být krajské referendum. Prolomení limitů těžby podpořil i šéf odborové centrály Josef Středula.

„My budeme požadovat prolomení limitů,“ řekl Středula. Podpořil to i s ohledem na to, že Ústecký kraj je dlouhodobě postižen velkou nezaměstnaností.

„Něco jiného je prolamovat limity tam, kde nikdo nebydlí, a něco jiného v Horním Jiřetíně,“ prohlásil šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Premiér Bohuslav Sobotka, který stál na tiskovce po jednání s prezidentem vedle něj, se k tomu, zda je on sám pro prolomení limitů, nevyjádřil.

Vláda vytváří atmosféru důvěry ve společnosti, míní prezident

Prezident Zeman podpořil při jednání s ministry, odboráři a zástupci velkých zaměstnavatelů růst minimální mzdy a pochválil vládu Bohuslava Sobotky za to, že podle něj vytváří atmosféru důvěry ve společnosti.

„Lidé jsou ochotni více investovat a utrácet,“ řekl Zeman. Je rád, že vláda klade ve svém programu důraz na investice. „Lidé začínají vidět světlo na konci tunelu,“ přitakal prezidentovi šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

„V celé řadě profesí je část mzdy vyplácena načerno,“ řekl Zeman k tomu, proč je podle něj správné zvýšení minimální mzdy, které schválila vláda od ledna příštího roku. Minimální mzda vzroste z dosavadních 8 500 korun o sedm stovek měsíčně. „Z jednání jsem měl dobrý dojem,“ prohlásil prezident.

Pro prezidenta to byla už druhá návštěva na společném jednání vlády se zástupci odborů a zaměstnavateli. Při té první loni v červnu podpořil zvyšování minimální mzdy. To ještě vládl kabinet Jiřího Rusnoka (více zde)

Zemana ministři, zaměstnavatelé a odboráři přizvali k projednávání plánu na podporu hospodářského růstu. To je téma, které prezident dlouhodobě akcentuje. Mluví přitom o nutnosti investic, zejména do infrastruktury. To se, jak je prezident přesvědčen, zemi v budoucnu vrátí a ještě přitom více lidí dostane práci.

Ministři se spolu s odboráři a zaměstnavateli bavili o připravované elektronické evidenci tržeb, což chystá ministr financí Andrej Babiš. Vláda tím chce zlepšit výběr daní.

Sobotka i prezident si vzali na paškál Kalouska

Jak premiér, tak prezident se ohradili proti výtkám bývalého ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 proti návrhu rozpočtu na příští rok.

„Ze strukturálního hlediska se jedná o nejhorší návrh rozpočtu za posledních pět let. Je výsměchem nejen rozpočtové odpovědnosti, ale i hlavním vládním slibům – šetřit a investovat. Vláda nešetří a místo investování projídá budoucnost,“ vytkl vládě Kalousek.

„Ač navyšuje výdaje o desítky miliard, navyšuje pouze provozní výdaje státu a sociální výdaje. Na investice navrhuje mnohem méně prostředků, než investovala vláda TOP 09 a ODS v době nejhlubší krize. Klesají rovněž výdaje na vědu a výzkum,“ vytkl vládě bývalý ministr financí.

Schodek má proti letošku klesnout o 12 na 100 miliard korun. Jde o první návrh rozpočtu současné vlády. Podle premiéra Bohuslava Sobotky není divu, že se Kalousek zlobí. „Změnili jsme rozpočtovou politiku. Orientujeme se na podporu hospodářského růstu. Zvyšujeme investice do dopravní infrastruktury, do služeb státu i do platů,“ řekl předseda vlády.

„Chápu, že je mu líto, že už není ministrem financí,“ komentoval Kalouskovu kritiku prezident Zeman. Řekl, že má na rukou tak trochu jeho krev, protože odmítl jmenovat pravicovou vládu, když padl kabinet Petra Nečase. Politika, kterou prosazoval Kalousek ještě jako ministr financí, zaškrtila českou ekonomiku, řekl Zeman.

Prezident Zeman podporuje prolomení limitů dlouhodobě. Takhle se vyjádřil loni v říjnu:

21. února 2013

.