Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemědělci mohou přijít o část dotací kvůli přestupkům

  13:01aktualizováno  13:01
Znělo to jako jeden z mála rozumných návrhů EU. Když už dotovat masivně zemědělce, budou hospodařit šetrně k přírodě a svému okolí pod hrozbou, že se jim dotace zkrátí.
Veřejnost se však konkrétní výši sankce nedozví, protože stát tento údaj nesleduje. Ilustrační foto.

Veřejnost se však konkrétní výši sankce nedozví, protože stát tento údaj nesleduje. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zemědělci by tak měli přijít až o desítky milionů korun ročně, které by stát ušetřil. Alespoň podle výsledků loňských kontrol, jež ještě s krácením dotací nepočítaly.

Systém fungující od počátku letošního roku však má vadu na kráse. Veřejnost se konkrétní výši sankce nedozví, protože stát tento údaj nesleduje. "Evidence sankcí v korunách bohužel nevyplývá z žádného nařízení, proto je fond nikde neeviduje," potvrdil Vilém Frček, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který dotace vyplácí.

Lidé se tedy nemohou dozvědět, jak byl ten který podnik či farmář potrestán, když například zamořoval své okolí zápachem nebo jej jinak znečisťoval.

Firmy švindlují

Fond vydá pouze počet přestupků a prohřešek. Loni se tak na "index" dostalo 95 firem. Ty například švindlovaly tím, že rozoraly meze, louky nebo pastviny, aby rozšířily pěstební plochu. A to nesmí.

Nezveřejňuje se také, kdo, kde a jak překročil přísně zakázané pěstování širokořádkových plodin (kukuřice, brambory a řepy) na kopcích s průměrnou svažitostí přes dvanáct stupňů. Zní to možná legračně, ale právě tento zákaz má chránit nezastupitelný výrobní prostředek - zemědělskou půdu - před erozí a vyplavováním živin z polí.

Tohoto přestupku se přitom loni dopustily podniky v jedenadvaceti případech z 595 namátkových kontrol. Zemědělci přitom v ČR hospodaří v průměru na devíti hektarech z deseti v pronájmu, tedy na cizím.

Už příští čtvrtek se mají přitom do Prahy kvůli návštěvě evropské agrární komisařky Mariann Fischer Boellové sjet tisíce zaměstnanců zemědělských firem, kteří chtějí podpořit své šéfy v boji za vyšší dotace.

Čeští zemědělci totiž ve srovnání s kolegy z původní evropské patnáctky nedostávají jejich plnou výši. A to berou jako nespravedlnost. Na demonstraci proto zazní kritika vlády. Ta totiž podle agrární komory nedělá pro české zemědělce dost pro to, aby přečkali hospodářský propad bez úhony.

Zemědělci nejsou konkurenceschopní

Kritická je podle agrárníků situace na trhu s mlékem, jehož cena se oproti loňsku propadla o více než polovinu, kdy byla ovšem v rekordních výšinách. Část zemědělských podniků poslala ministru zemědělství Petru Gandalovičovi otevřený dopis, v němž ho obviňuje z nečinnosti.

"Odmítáme tento konfrontační způsob komunikace otevřeným dopisem v situaci, kdy jsou jasně dané možnosti podpory mléčného sektoru a zemědělská veřejnost je o těchto nástrojích průběžně informována,“ hájil se včera ministr.

Vláda už zvýšila garance úvěrů a dotace úroků z úvěrů přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na úroveň 2,8 miliardy korun. V programu rozvoje venkova je podle Gandaloviče připraven start programu podpory malých producentů mléka. EU také zvýšila exportní dotace na mléčné výrobky. To je však podle komory stále málo.

Zemědělci loni vydělali necelých deset miliard korun, což je skoro o polovinu méně než v roce 2007. Na dotacích od státu a EU dostali téměř padesát miliard, takže skoro čtyřicet prodělali. "Pokud se na obor díváme jako na celek, tak naši zemědělci mají prostě příliš vysoké náklady a nízkou konkurenceschopnost," uvedl ekonom Jiří Schwarz z Vysoké školy ekonomické.

Také šéf komory Jan Veleba by dotace zrušil. "Kdyby nebyly ve všech zemích, tak bychom na tom byli dobře. Ale Francouzi a Němci to nedopustí."

Kolik loni dostali na dotacích přední členové Agrární komory

ZD Krásná Hora 34 665 175 Kč

AGPI Písek 21 946 553 Kč

Zemědělské a obchodní družstvo Kámen 21 549 763 Kč

AGRO & Kombinát Dolní Žandov 20 893 901 Kč

AGRO Jesenice 19 449 200 Kč

Kralovická zemědělská 17 935 534 Kč

PROAGRO Radešínská svratka 17 527 219 Kč

Zemědělská společnost Dobříš 17 319 698 Kč

PIAS Suchdol 17 024 225 Kč

Žihelský statek 16 979 581 Kč

Pramen: Ministerstvo zemědělství

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz