Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemědělci protestovali, do polí vylili desetitisíce litrů mléka

  10:55aktualizováno  18:12
Zemědělci ve čtvrtek demonstrovali proti nízkým výkupním cenám mléka, kvůli kterým prý musejí snižovat početní stavy krav. Protest zahájili v Ústí nad Orlicí, během dne vylévali mléko na řadě dalších míst Česka. Znehodnotili desítky tisíc litrů mléka.

V Ústí se sešla asi stovka zemědělců, přivezli transparenty, na dodávce vyčnívala molitanová kráva. Na ulici z cisterny vypustili asi tisíc litrů krmného mléka. Před budovu zemního pracoviště ministerstva zemědělství byla k rozebrání hromada brambor.

Zlínští zemědělci vylili přibližně 41 500 litrů mléka, u Lysic na Blanensku skončilo v poli 30 tisíc litrů mléka.

Do akcí u Bořitova, Oslavan a Sudoměřic se zapojily další desítky podniků, které vylijí přibližně třetinu své denní výroby. Podle odhadů to bude zhruba osmdesát tisíc litrů mléka. - o vylévání mléka na Brněnsku čtěte více zde

Farmáři: Ministerstvo se o nás nezajímá

Vylité mléko půdě nijak neuškodí, naopak zafunguje jako hnojivo. "Zemědělci musejí mléko v nejbližších třech dnech zaorat, aby nekvasilo. Na půdu tedy nebude mít naprosto žádný negativní vliv," uvedla mluvčí Agrární komory Eugenie Línková.

Podle Línkové zemědělci nemohli mléko věnovat například dětským domovům, norma jim to prý nedovoluje. "Veterináři by jim dali šílené pokuty, protože to není pasterizované mléko," dodala.

"České zemědělství se musí vyrovnat s tím, že ho veřejnost vnímá často negativně. Ministerstvo zemědělství se o nás nezajímá vůbec," řekl k protestům Jaroslav Vaňous z pražské pobočky Zemědělského svazu.

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se producenti mléka již delší dobu nacházejí. Ministerstvo zemědělství však maximálně podporuje všechny kroky, které mají za úkol tíživou situaci zemědělců produkujících mléko řešit," reagoval na protesty zemědělců mluvčí úřadu Petr Vorlíček.

Dotace příští rok vzrostou o 800 milionů

"Je nám však líto, že už tak problematická situace v sektoru mléka je ještě stupňována protestními akcemi, které podle našeho soudu řešení nepřinášejí a jen znehodnocují drahocennou potravinu," dodal.

Česko podle resortu od roku 2010 například počítá s podporou trhu s mlékem prostřednictvím článku, který umožňuje převést až 3,5 procenta z národních přímých plateb na speciální programy, přičemž mléko bude upřednostněno; dotace jeho producentům by tak měly vzrůst zhruba o 800 milionů korun.

Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč. Podle farmářů by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy zhruba deset korun.

Od roku 1993 v Česku podle údajů Agrární komory klesl počet dojnic z milionu na zhruba 380 tisíc. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka a jeho přebytku na evropském trhu se prý stavy dojnic nadále rychle snižují.

Prezident Agrární komory Jan Veleba v úterý varoval, že za dva až tři roky by se podle některých analýz mohl počet dojnic v Česku snížit až na necelých dvě stě tisíc kusů, což by prý v zemědělství připravilo o práci čtyřicet tisíc lidí. V přidružených oborech, jako jsou míchárny krmiv či veterinární a inseminační služby, by počet pracovníků mohl klesnout o deset tisíc a ve zpracovatelském průmyslu o čtyřiadvacet tisíc.

Protest zemědělců v Puklici na Vysočině. (29. října 2009)

Protest zemědělců v Puklici na Vysočině. (29. října 2009)

Dnešní akce je tak podle farmářů "krokem ze zoufalství".

Zemědělcům vadí, že od roku 1989 Česko ztrácí soběstačnost a potraviny se ve stále větším množství dovážejí z jiných států. Farmáři opakovaně upozorňují na nízké výkupní ceny potravin u jiných komodit. Stěžují si na nízké dotace a na to, že se jim nedaří splácet úvěry, za něž pořídili zemědělskou techniku. Tuzemští farmáři denně vyprodukují 7,3 milionu litrů mléka.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz