Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemědělci protestovali, do polí vylili desetitisíce litrů mléka

  10:55aktualizováno  18:12
Zemědělci ve čtvrtek demonstrovali proti nízkým výkupním cenám mléka, kvůli kterým prý musejí snižovat početní stavy krav. Protest zahájili v Ústí nad Orlicí, během dne vylévali mléko na řadě dalších míst Česka. Znehodnotili desítky tisíc litrů mléka.

V Ústí se sešla asi stovka zemědělců, přivezli transparenty, na dodávce vyčnívala molitanová kráva. Na ulici z cisterny vypustili asi tisíc litrů krmného mléka. Před budovu zemního pracoviště ministerstva zemědělství byla k rozebrání hromada brambor.

Zlínští zemědělci vylili přibližně 41 500 litrů mléka, u Lysic na Blanensku skončilo v poli 30 tisíc litrů mléka.

Do akcí u Bořitova, Oslavan a Sudoměřic se zapojily další desítky podniků, které vylijí přibližně třetinu své denní výroby. Podle odhadů to bude zhruba osmdesát tisíc litrů mléka. - o vylévání mléka na Brněnsku čtěte více zde

Farmáři: Ministerstvo se o nás nezajímá

Vylité mléko půdě nijak neuškodí, naopak zafunguje jako hnojivo. "Zemědělci musejí mléko v nejbližších třech dnech zaorat, aby nekvasilo. Na půdu tedy nebude mít naprosto žádný negativní vliv," uvedla mluvčí Agrární komory Eugenie Línková.

Podle Línkové zemědělci nemohli mléko věnovat například dětským domovům, norma jim to prý nedovoluje. "Veterináři by jim dali šílené pokuty, protože to není pasterizované mléko," dodala.

"České zemědělství se musí vyrovnat s tím, že ho veřejnost vnímá často negativně. Ministerstvo zemědělství se o nás nezajímá vůbec," řekl k protestům Jaroslav Vaňous z pražské pobočky Zemědělského svazu.

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se producenti mléka již delší dobu nacházejí. Ministerstvo zemědělství však maximálně podporuje všechny kroky, které mají za úkol tíživou situaci zemědělců produkujících mléko řešit," reagoval na protesty zemědělců mluvčí úřadu Petr Vorlíček.

Dotace příští rok vzrostou o 800 milionů

"Je nám však líto, že už tak problematická situace v sektoru mléka je ještě stupňována protestními akcemi, které podle našeho soudu řešení nepřinášejí a jen znehodnocují drahocennou potravinu," dodal.

Česko podle resortu od roku 2010 například počítá s podporou trhu s mlékem prostřednictvím článku, který umožňuje převést až 3,5 procenta z národních přímých plateb na speciální programy, přičemž mléko bude upřednostněno; dotace jeho producentům by tak měly vzrůst zhruba o 800 milionů korun.

Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč. Podle farmářů by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy zhruba deset korun.

Od roku 1993 v Česku podle údajů Agrární komory klesl počet dojnic z milionu na zhruba 380 tisíc. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka a jeho přebytku na evropském trhu se prý stavy dojnic nadále rychle snižují.

Prezident Agrární komory Jan Veleba v úterý varoval, že za dva až tři roky by se podle některých analýz mohl počet dojnic v Česku snížit až na necelých dvě stě tisíc kusů, což by prý v zemědělství připravilo o práci čtyřicet tisíc lidí. V přidružených oborech, jako jsou míchárny krmiv či veterinární a inseminační služby, by počet pracovníků mohl klesnout o deset tisíc a ve zpracovatelském průmyslu o čtyřiadvacet tisíc.

Protest zemědělců v Puklici na Vysočině. (29. října 2009)

Protest zemědělců v Puklici na Vysočině. (29. října 2009)

Dnešní akce je tak podle farmářů "krokem ze zoufalství".

Zemědělcům vadí, že od roku 1989 Česko ztrácí soběstačnost a potraviny se ve stále větším množství dovážejí z jiných států. Farmáři opakovaně upozorňují na nízké výkupní ceny potravin u jiných komodit. Stěžují si na nízké dotace a na to, že se jim nedaří splácet úvěry, za něž pořídili zemědělskou techniku. Tuzemští farmáři denně vyprodukují 7,3 milionu litrů mléka.

Autoři: , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Najdete na iDNES.cz