Zemědělci využili neúrody ke zdražení

  • 38
Letošní úroda obilí a brambor byla kvůli nepřízni počasí špatná. Proto musíme zvýšit ceny produktů, tvrdí zemědělci a výrobci potravin. Dražší už je dnes v obchodech pečivo, brambory, kuřecí maso, vejce a některé mléčné výrobky. Třeba kilo kuřete stojí o osm korun víc než před čtyřmi měsíci.

Počátkem listopadu obchodníci zvýšili také ceny chleba a rohlíků.

Dávat poslední růst cen zcela za vinu špatné úrodě však nejde. "Kromě dražších surovin hrálo roli i zaokrouhlování cen po zrušení desetníků. Nastala situace, kdy se mohlo beztrestně zdražit, a toho využili jak výrobci potravin, tak obchodníci," říká šéf Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.

Nejprve začali ještě před sklizní bít na poplach zemědělci, že letos bude úroda v porovnání s loňskem o třicet procent nižší. Zástupci Agrární komory i dalších zemědělských svazů vyjma soukromníků tvrdili, že bude nutné otevřít státní rezervy. Skutečnost však nakonec není tak dramatická.

Podle konečného odhadu českých statistiků letošní úroda obilovin klesne o necelých šestnáct procent. Agrární komora však už předtím vyzvala zemědělce, aby neprodávali tunu pšenice pod čtyři tisíce, ačkoliv tržní cena byla o pět set korun nižší. To byl jeden z hlavních důvodů zdražení mouky a pečiva. Pekařům stouply náklady a kvůli tomu většina zdražila své výrobky.

Od listopadu je doporučená cena rohlíku 1,50 koruny a 17 korun za chleba. Postup pekáren sice zkoumá antimonopolní úřad, ale výrobci pečiva se brání právě chováním zemědělců.

Po chlebu a rohlících přitom přijde na řadu ještě další pečivo. "Očekáváme, že dojde ke zdražení i zbývajících druhů pečiva," říká Kateřina Černá z tiskového oddělení Aholdu s tím, že s výrobci jsou nadále vedena jednání o nákupních cenách. Chleba už dnes prodejny Alberta a Hypernovy prodávají za 16,90, rohlík za 1,50 a koblihu za 4,90 koruny.

Kromě obilí byla letos nižší i sklizeň brambor, a to o pětinu. Jejich úroda je nejhorší za posledních deset let. "Jejich zdražení přijde i kvůli jejich nedostatku v celé Evropě. Zahraniční obchodníci jezdí do Česka brambory nakupovat, tím jejich cena roste," dodává šéf Globusu Petr Vyhnálek.

Další potraviny, vejce a kuřecí maso zdražily hned po prázdninách vzápětí po prudkém pádu cen kvůli konkurenci mezi obchodníky. Některé chovy zkrachovaly, ostatním mnoho kuřat uhynulo vzhledem k vysokým teplotám v létě. Kvůli počasí zvedly ceny sýrů či másla i mlékárny. Parné léto totiž zavinilo menší dojivost a nižší tučnost mléka.