Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zemědělská půda v Česku loni rekordně zdražila. Zájem o ni mají i církve

  • 31
Farmáři, podnikatelé i spekulanti si loni rekordně připláceli za investice do zemědělské půdy. Metr čtvereční zdražil o více než 16 procent na průměrných 16,26 Kč. Na hektaru si tak připlatili přes dvacet tisíc korun, vyplývá z dat společnosti Farmy.cz, která sleduje trh se zemědělskou půdou.

Loni se zemědělská půda prodávala nejčastěji za ceny od 13 do 23 korun za metr. Nejkvalitnější ornice se nabízela i dráž - ceny překročily i třicet korun.

Průměrná tržní cena stoupla z 13,95 na 16,26 Kč za metr. To je skok směrem vzhůru o 16,46 procenta. Jde o rekordní růst, cenový skok u zemědělské půdy nikdy nebyl vyšší. „Meziroční růst byl doposud nejvyšším za sledované období od roku 2004,“ uvedl Jaroslav Urban z portálu Farmy.cz.

Půdu navíc prodražuje i přenesení daně z nabytí nemovitosti z prodávajícího na nabyvatele. Pokud se vezme v potaz tato úprava, zdražila loni půda dokonce v průměru o 17,5 procenta.

Nejvíce se loni s půdou obchodovalo ke konci roku. Největší poptávka byla tradičně po pozemcích o rozloze 5 až 50 hektarů. Tyto pozemky se prodávaly za vyšší ceny. V některých lokalitách zvyšují ceny bioplynové stanice, pro které je nutné zajistit dostatečné množství surovin.

Do zemědělské půdy investují farmáři, dlouhodobí nezemědělští investoři a spekulanti. Třetí skupina, která se snaží nakoupit a rychle prodat s vysokým ziskem, však tvoří jen jedno procento všech investorů. Zemědělci pak zhruba polovinu.

Významným hráčem mezi dlouhodobými nezemědělskými investory jsou církve, které často pořizují zemědělskou půdu z finančních náhrad vyplácených na základě zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

„Nebude-li nákup půdy nezemědělským subjektům legislativně zkomplikován, lze i v budoucnu počítat s církvemi jako významným hráčem na trhu se zemědělskou půdou,“ dodal Urban.

Zemědělci v Česku mají v průměru největší farmy v EU. Průměr v tuzemsku činí 133 hektarů, v Evropské unii je to 16 hektarů. S odstupem za Českem je Velká Británie s rozlohou 94 hektarů a Slovensko s 81 hektary.