Nebezpečné dioxiny se mohly dostat do dalších výrobků při zpracování potravin. Lidé se ale jejich koncentrace bát nemusí.

Nebezpečné dioxiny se mohly dostat do dalších výrobků při zpracování potravin. Lidé se ale jejich koncentrace bát nemusí. | foto: ČTK

Zemědělský expert: panikařit kvůli dioxinům není třeba

  • 56
Němci vyrobili pro svá hospodářská zvířata až 3 tisíce tun krmiva kontaminovaného rakovinotvorným dioxinem. Do obchodů pronikla jedovatá vejce. Úřady zavírají farmy a stahují nebezpečné výrobky z pultů. Zemí se šíří panika a rozpíná se dál. Zemědělský analytik Petr Havel však situaci černě nevidí. Evropské zboží je podle něj mnohem bezpečnější než potraviny ze třetích zemí.

Prezident agrární komory Jan Veleba na tiskové konferenci zopakoval svou výzvu orgánům státní správy, aby zakázaly dovoz vepřového masa a vajec z Německa až do vyšetření celé kauzy. (viz předchozí článek)

Ačkoliv o uzavření hranic členského státu Evropské unie může rozhodnout jen Evropská komise, a takovýto požadavek tedy není ani teoreticky možné splnit, podle Havla jsou takováto prohlášení zbytečná a šíří neodůvodněný strach z německého zboží.

Podle českých i německých úřadů totiž nebezpečná vejce ani maso do Česka přes hranice nepronikly. Mimo Německo putovala pouze jedna zásilka vajec, a to do Nizozemska. 

Dioxiny mohly proniknout do dalších výrobků, ty půjdou vysledovat těžko

Ačkoliv úřady obou zemí mluví pouze o monitoringu masa či vajec z poškozených hospodářských chovů, o dalších produktech vyrobených z těchto surovin se už nezmiňují. Tyto produkty se tak mohly dostat do dalších států a mohly sloužit k výrobě dalších vícesložkových potravin, například sušenek či čokolád.

Tyto výrobky pak už tak lehce vysledovat nelze. Evropská legislativa totiž nenařizuje zveřejňovat na obalech zemi původu surovin. Podle Havla by se k těmto údajům mohla dostat jen německá strana. V ruce totiž drží seznam chovů zásobených kontaminovaným krmivem. "Zjistit to je těžké. České úřady to dělat nemohou a německé by musely jít do dodavatelsko-odběratelských vztahů a nejsem si jist, zda tak daleko jít mohou," popisuje těžkou situaci Havel.

I kdyby však nakonec vejce s vyšším obsahem dioxinů sloužily jako surovina k výrobě dalších produktů, Češi se o své zdraví podle něj přehnaně strachovat nemusí. Podíl škodlivých dioxinů se rozředí a vzhledem k tomu, že přímo neohrožují zdraví člověka, nebude jejich dopad tak závažný.

Strach z dioxinů je přehnaný

"Průmysl obecně znečišťuje životní prostředí. Škodlivé látky jsou ve vzduchu i ve vodě a se strachem se to nesmí přehánět. Kdybychom zvažovali všechna rizika, tak umřeme hlady. Samozřejmě je dobré škodlivé výrobky najít, stáhnout z obchodu, zjistit, jak se do nich mohly dostat, navrhnout lepší pravidla, přísnější kontrolu, případ vyšetřit a potrestat viníky, ale populistická vyjádření nepomohou ničemu," říká Havel.

Evropské země totiž podle něj mají ve srovnání se světem nastavený systém bezpečnosti výroby a prodeje potravin na nesrovnatelně vyšší úrovni než další státy. A rozvojové země si s bezpečností výroby potravin hlavu nelámou skoro vůbec.

"Evropa má obecně tak bezpečné potraviny, až je to nebezpečné. Pravidla jsou přísná a jejich splnění prodražuje výrobu. To navyšuje ceny výrobků a cenově orientovaní spotřebitelé sahají po levnějším neevropském zboží, kde jsou rizika bezpečnosti mnohem vyšší, než která by vyplynula z pár snědených kontaminovaných vajec," dodává Havel.