Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemi původu zboží lze vyčíst i z čárového kódu

aktualizováno 
- S čárovým kódem je to jako s počítačem. U nezasvěcených budí nedůvěru, poučeným však může pomoci. Není totiž jen změtí různě silných linek, které slouží pouze obchodníkům, jeho pomocí lze také vystopovat například zemi původu a výrobce konkrétního zboží.

S čárovým kódem je to jako s počítačem. U nezasvěcených budí nedůvěru, poučeným však může pomoci. Není totiž jen změtí různě silných linek, které slouží pouze obchodníkům, jeho pomocí lze také vystopovat například zemi původu a výrobce konkrétního zboží.
"Podle předloženého kódu dokážeme zákazníkovi říci, kdo se ke zboží hlásí kdekoliv na světě," říká Jaroslav Martinic, ředitel českého střediska EAN, které má na starosti koordinaci čárových kódů v České republice. Zjištění tuzemských údajů je zdarma, informace z ciziny stojí tři sta korun. "Ke zjištění zahraničních firem musíme kontaktovat tamní střediska EAN, a tato procedura obvykle trvá několik dní," upřesňuje jedna z asistentek tuzemského střediska Blanka Vlková a dodává: "Kódy obvykle zjišťujeme na žádost firem, ale jsme schopni je poskytnout i jednotlivým občanům."
Zákazník, který si chce pouze ověřit zemi, odkud zboží pochází, se může orientovat už podle čísel pod čárovým kódem. Většina zboží je označená kódem EAN13, kde zemi označují první dvě až tři číslice. "Další čtyři místa jsou vyhrazena pro označení výrobce, ty přiděluje organizace EAN," objasňuje Antonín Měchura z hodonínské firmy Bartech, která prodává tiskárny i čtecí zařízení čárových kodů. "Číslice vpravo od kódu výrobce označují druh zboží podle soukromých číselníků domluvených mezi obchodníky," uzavírá Antonín Měchura.
"Kód EAN (European Article Numbering) se používá v celé Evropě, v Americe je jeho obdoba UPC a Japonci používají JAP," dodává Tomáš Baloun z konkurenční firmy Ikos v Liberci. Podle něho poslední číslice vpravo nenese žádný význam a slouží pouze pro kontrolu správného načtení kódu například v pokladnách supermarketů.

Zjištění zahraniční firmy trvalo necelý týden
Na vyzkoušení, jak systém EAN a čárový kód funguje, sloužily obyčejné papírové kapesníčky. Jejich původ označovala slova Made in EU.
Pro přesnější informace stačilo v roli obyčejného zákazníka kontaktovat sdružení EAN Česká republika a poslat objednávku na zjištění čárového kódu. Po pěti dnech přišla odpověď. Jeho zaměstnanci poslali klientovi přesný název výrobní firmy, její adresu, telefon a fax. Dokonce byla udána i kontaktní osoba, na kterou je možné se obracet s dotazy.
Vše stálo tři sta korun.

V některých prodejnách si zákazníci mohou sami díky strojkům na čtení čárového kódu ověřit více informací o tom kterém výrobku.

Autor:


Témata: Test iDNES.cz, UPC

Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

Stát chce napadnout slevovou akci Kauflandu, vadí mu mléko za korunu

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství chce poprvé podat podnět antimonopolnímu úřadu kvůli slevovým akcím v obchodních řetězcích....

TEST DNES: Úplné výsledky testu mozzarell

Ilustrační snímek

MF DNES testovala sýry mozzarella, které jsou běžně dostupné v obchodech a mají 15 až 20 procent tuku. Porota hodnotila...

OBRAZEM: Myší trus, špína, jídlo na záchodě. Hrůzy, které našli inspektoři

Kontroly SZPI v provozovnách, které nakládají s potravinami.

Co (zákazníkovy) oči nevidí, to srdce nebolí. Zásada, kterou se řídí řada provozovatelů obchodů, hospod a dalších...

Najdete na iDNES.cz