Paul Samuelson

Paul Samuelson | foto: Profimedia.cz

Zemřel ekonomický guru 20. století Samuelson

  • 263
Jeden z klíčových ekonomů 20. století a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Samuelson zemřel v neděli ve svém domě v americkém Belmontu v USA. Zesnul po krátké nemoci ve věku 94 let. O jeho úmrtí informoval Massachusettský technologický institut, kde strávil většinu svého profesionálního života a byl zde emeritním profesorem.

Snad nikdo neovlivnil ekonomickou teorii druhé poloviny dvacátého století tak, jako on.

Samuelson je autorem knihy Ekonomie, nejúspěšnější ekonomické učebnice všech dob, která se stala biblí pro miliony studentů univerzit na celém světě. Kniha vyšla poprvé v roce 1948. Samuelson v ní popisuje, jak funguje ekonomie v každodenním životě. Přeložena byla do 27 jazyků, v České republice vyšla poprvé v roce 1991.

"Paul Samuelson proměnil vše, čeho se dotkl: teoretické základy svého oboru, způsob, jakým se ekonomie vyučuje po světě, étos a vývoj svého oddělení, investiční činnost Massachusettského technologického institutu (MIT) a životy svých kolegů a studentů," uvedla ve svém prohlášení šéfka MIT Susan Hockfieldová.

Samuelson začal učit na MIT v roce 1940 a o šest let později se stal řádným profesorem. Tři z jeho studentů, Lawrence Klein, George Akerloff a Joseph Stiglitz, později získali Nobelovu cenu.

"Jeho práce, a to bez nadsázky, byla revoluční v mnoha oblastech, včetně veřejných financí, mezinárodního obchodu a makroekonomie," řekl další z jeho bývalých studentů a místopředseda Federálního rezervního systému USA Alan Blinder.

Samuelson získal v roce 1970 Nobelovu cenu. Byl prvním Američanem, který si prestižní ocenění za obor ekonomie odnesl.

Paul samuelson

Samuelson se narodil 15. května 1915 v americkém státě Indiana. Vystudoval Hyde Park High School v Chicagu, kde získal v roce 1935 bakalářský titul. O rok později začal studovat na Harvardu, kde v roce 1941 obdržel doktorský titul.

Do Massachusettského technologického institutu nastoupil v roce 1940 a strávil v něm většinu svého pracovního života. Byl členem týmu ekonomických poradců dvou amerických prezidentů - Johna Fitzgeralda Kennedyho a Lyndona Johnsona.