Zemřel obuvnický magnát Heinz-Horst Deichmann.

Zemřel obuvnický magnát Heinz-Horst Deichmann. | foto: Profimedia.cz

Zemřel miliardář Deichmann, jehož boty nosí i řada lidí v Česku

  • 37
Ve věku 88 let zemřel německý miliardář Heinz Horst Deichmann. Pod svým jménem vybudoval mezinárodní síť prodejen s obuví. Prodejny s tradičním zeleno-bílým logem si oblíbila i řada českých zákazníků.

Po Karlu Albrechtovi, zakladateli potravinářského řetězce Aldi, zemřel letos už druhý významný představitel generace německých podnikatelů poválečné doby. Ve věku 88 let zemřel Heinz Horst Deichmann, který vybudoval ze stejnojmenné prodejny s obuví mezinárodní řetězec. Jen v Česku funguje pod značkou Deichmannn 95 prodejen.

O úmrtí informovala agentura DPA, podle které zemřel miliardář už minulý čtvrtek. Společnost to však oznámila až v úterý.

Deichmann má s Albrechtem více společného, než jen stejný rok skonu v úmrtním listě. Oba během druhé světové války bojovali na východní frontě a oba začínali svou podnikatelskou kariéru v německém Essenu. Oba převzali původní prodejny svých rodičů a vybudovali z nich mezinárodní řetězce především díky tomu, že vsadili na nízké ceny. A oba tím od základů změnili maloobchodní branži.

Deichmann studoval původně teologii a medicínu a několik let skutečně působil jako ortopéd. V roce 1956 však zanechal lékařské praxe a naplno se zapojil se do rodinné firmy, kde zavedl několik nových konceptů. Ve svých prodejnách jako jeden z prvních vsadil na takzvaný rack-room systém, kdy má zákazník obě boty v několika velikostech k dispozici přímo na prodejně v kartonové krabici a nemusí žádat personál o donesení druhé boty či jiné velikosti za skladu. Díky tomu ušetřil na personálních nákladech a mohl nabídnout nižší ceny, což vedlo k rekordním prodejům.

Díky této strategii se dnes podle deníku Handelsblatt každý pátý pár bot v Německu prodá v prodejnách Deichmann a podobně je tomu i v Česku. Podle průzkumu společnosti INCOMA GfK uvedlo 77 procent domácností, že za posledních dvanáct měsíců nakoupilo v prodejnách Deichmann a řetězec tak obsadil první příčku mezi prodejci obuvi. Dnes společnost Deichamnn působí s 3,5 tisíci prodejnami v 23 zemích a zaměstnává přes 35 tisíc lidí. Německý Manager Magazin ocenil jmění rodiny na 3,6 miliard euro, tedy téměř sto miliard korun.

Hluboce věřící křesťan Heinz Horst Deichmann byl však také často oceňován ze své sociální angažmá. V jednom rozhovoru prohlásil, že netuší, kolik ze svého jmění rozdal na charitu. „Na konci mého život se mě Bůh nezeptá, kolik jsem prodal bot. Bude chtít vědět, jestli jsem žil jako opravdový křesťan,“ prohlásil jednou Deichmann. Vedle obuvnického řetězce proto vybudoval také organizaci Wortundtat, která v sedmdesátých letech začala pomáhat malomocným v Indii. Dnes poskytuje pomoc 200 tisíc potřebným nejen v Indii, ale i Moldavsku, Řecku, Tanzanii a domovském Německu.