Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel otec moderního managementu Peter Drucker

  14:23aktualizováno  14:23
Zakladatel moderního managementu Peter F. Drucker v 95 letech zemřel. Jeho úmrtí oznámila americká univerzita Claremont Graduate, kde Drucker po dlouhá léta působil. Zůstaly po něm desítky knih o řízení podniků a také teorie, že pro úspěch každé firmy jsou klíčoví její zaměstnanci.

Peter Drucker | foto: APČTK

Drucker si získal věhlas díky svým vizionářským schopnostem a umění předpovědět zásadní změny ve společnosti a ve světové ekonomice dlouho předtím, než se odehrály. Přitom vždy tvrdil, že každý podnik, pokud chce být úspěšný, se musí nejprve zaměřit na marketink a inovaci, a teprve potom si dělat starosti s financemi a dalšími problémy.

Druckerovými motivačními technikami se nechala inspirovat celá řada věhlasných manažerů v Americe, kteří vedli firmy jako je Intel nebo Sears, Roebuck & Co. Drucker získal četná uznání ve finančních magazínech Forbes, Business Week a dalších a roku 2002 se dočkal Prezidentské medaile svobody, kterou mu udělit americký prezident George Bush.

Drucker se narodil ve Vídni, kde získal i vzdělání. V době, kdy pracoval jako novinář ve Frankfurtu, získal doktorát z mezinárodního práva a v Německu pak setrval až do roku 1933. Když mu nacistický režim zakázal jeden z esejů, odešel do Londýna, kde pracoval jako ekonom v bance. Roku 1937 odešel do Spojených států, kde už zůstal. Ve 40. letech minulého století si Druckera najala automobilka General Motors, aby se zaměřil na vnitřní vztahy ve firmě.

Výsledkem byla první Druckerova kniha s názvem Koncept podniku, která vyšla v roce 1946. Celkem je Drucker autorem 39 knih, jeho poslední práce vyjde v roce 2006. Drucker předpověděl i několik významných momentů na newyorské burze a předem věděl i to, že burza v říjnu 1987 projde hlubokým propadem.

"Ty dva roky předtím byly nechutným divadlem. Když vidíte, jak se prasata cpou žrádlem u koryta, je to vždy nechutné divadlo," řekl tehdy Drucker a naznačil tak souvislost mezi pádem akciových trhů a morálkou obchodníků.

"Když nastane situace, že obchodníci vydělávají víc peněz než investoři, tak víte, že to nebude dlouho trvat. Mýdlová bublina v průměru vydrží 26 vteřin, u spekulativního šílenství je to zhruba 18 měsíců," řekl.

"On je zcela jednoznačně tím nejdůležitějším, kdo rozvinul efektivní řízení a efektivní veřejnou politiku 20. století," řekl bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

Bývalý ředitel Intelu Andy Grove na Druckerovi ocenil schopnost jednoduchým jazykem vysvětlovat složité věci. "Ovlivňoval mě celá léta," řekl Grove.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Najdete na iDNES.cz