Ženám se čekání na důchod prodlouží

  • 38
Čtyřicetiletá žena, která vychovala dvě děti, se má podle nových vládních záměrů dočkat penze o čtyři roky později, než je dnes zvykem. Bude mít díky tomu vyšší důchod? Sotva, leda když si sama něco našetří. Takto by v praxi měly vypadat důsledky změn v důchodovém systému.

Připravovaný odklad důchodového věku až na 63 let se nijak nedotkne těch, kteří už mají do penze blízko. O to víc se nová pravidla projeví v budoucnu, až Špidlova vláda dávno nebude u moci.

Poprvé v roce 2008, naplno v době, kdy do důchodu půjdou dnešní padesátníci. Ti mají strávit v práci o rok navíc.

U žen by současné změny měly největší dopad na narozené kolem roku 1960. Ženy narozené v té době by podle dnešních pravidel měly nárok na penzi v 61 letech, případně dříve podle počtu vychovaných dětí.

Připravovaná změna by je zadržela v práci až do 63 let bez ohledu na jejich plodnost. Právě matky více dětí tak pocítí dnešní změny nejvíce, ačkoli až za dvacet let, kdy si sotva vzpomenou, že o jejich pozdější penzi rozhodovala právě vláda Vladimíra Špidly.

Mladším má pomoci reforma
Ministr práce Zdeněk Škromach hájí svůj plán všeobecně známou skutečností, že se počty nových důchodců kvůli stárnutí populace zvětšují a že na jednoho pracujícího jich bude stále více.

Lidem narozeným po roce 1960 vláda slibuje, že polovinu penze již budou dostávat z nového reformovaného systému.

"Chceme, aby tyto silnější ročníky odcházely do důchodu za nových podmínek," uvedl Škromach.

Nový systém má více zohledňovat výši mzdy a počet odpracovaných let, věk odchodu do důchodu si má každý zvolit sám podle nabídnuté penze. Jak se budou oba systémy kombinovat, je zatím velmi nejasné.

Nový systém je nyní pouhou vládní vizí a jeho zavedení obnáší mnoho složitých kroků. Prodloužení důchodového věku je naproti tomu záležitost jednoho paragrafu v zákoně, takže záměr zavést hranici 63 let je mnohem aktuálnější.

Odbory se zlobí, Škromach se zákonem nespěchá
Odbory, které jsou nyní nejhlasitějším kritikem rozpočtové reformy, vystupují i proti některým chystaným úpravám v důchodech. Odboráři sice v těchto dnech mají jiné priority, v první řadě spor o seškrtání peněz na mzdy státních zaměstnanců, ale na otázku prodlužování důchodového věku se chtějí zaměřit také.

"Chceme vidět analýzy tohoto kroku v situaci, kdy pro půl milionu občanů není práce. Není logické, aby mladí lidé neměli práci a staří byli násilně v práci drženi," uvedl odborový předák Milan Štěch.

Zvláště se mu nelíbí záměr odbourat ženám "bonusy" za vychované děti. Na vyjednávání bude zřejmě dost času. Vládu nyní přednostně zajímají ty části rozpočtové reformy, které přinesou něco do rozpočtu už příští rok. ,

Prodlužování věku odchodu do důchodu začne mít finanční dopad až za pět let, proto není podle Škromacha vhodné dělat si kvůli této věci v parlamentu zle, zvláště v situaci, kdy vláda chce prosadit řadu jiných bolestných škrtů.

"Tyto návrhy nebudou v parlamentu dříve než v příštím roce," uvedl Škromach. A to i přesto, že návrh má dobrou šanci na úspěch: shodly se na něm politické špičky vládní koalice a svou podporu vyjádřili i poslanci ODS.