Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V představenstvu musí být aspoň jedna žena, nařizuje Kalifornie firmám

  17:00aktualizováno  17:00
Zákonodárci v americké Kalifornii schválili ve středu zákon, který tamním společnostem kótovaným na burze ukládá povinnost mít v představenstvu minimálně jednu ženu. Pokud tak do konce příštího roku neučiní, hrozí jim pokuta. Zákon ještě musí podepsat kalifornský guvernér.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ALS-Euro, s.r.o.

Zákon hladce prošel dolní komorou kalifornského parlamentu a momentálně míří do tamního senátu, který již schválil jeho dřívější verzi, uvedl deník The Wall Street Journal. Souhlas horní komory je očekávaný, kdežto postoj guvernéra Jerryho Browna zatím jasný není.

Opatření ukládá společnostem obchodovaným na burze se sídlem v Kalifornii povinnost mít v představenstvu aspoň jednu ženu. Firmy tohoto typu, jejichž vedení tvoří pouze muži, tak budou muset učinit nejpozději do konce příštího roku. Do roku 2021 by pak tyto společnosti měly mít ve vedení dvě nebo více žen, v závislosti na celkovém počtu členů představenstva. Při nesplnění této povinnosti jim hrozí finanční sankce.

„Jedna čtvrtina kalifornských veřejně obchodovaných společností stále nemá v představenstvu ani jednu ženu, navzdory četným nezávislým studiím, které ukazují, že firmy se ženami ve vedení jsou ziskovější a produktivnější,“ řekla listu kalifornská senátorka Hannah-Beth Jacksonová.

„Ženy představují více než polovinu populace a dělají přes sedmdesát procent nákupních rozhodnutí, jejich pohled je rozhodující pro diskuse a rozhodnutí, které ovlivňují korporátní kulturu, činnosti a ziskovost,“ dodala Jacksonová.

Odpůrci varují před diskriminací

Opatření by tak mohlo urychlit diverzifikaci vedoucích pracovníků firem napříč americkým státem. Některé kalifornské společnosti, například výrobce bot značky Skechers, nemají totiž v představenstvu ani jednu ženu. Pokud by zákon prošel, Kalifornie by se stala prvním americkým státem s podobně zavedenou legislativní kvótou.

Některé byznysové skupiny v čele s kalifornskou obchodní komorou zákon kritizovaly. Zatímco vesměs souhlasily se záměrem, s nímž byl zákon předkládán, obávaly se, že by jeho uplatňování mohlo být v rozporu s další kalifornskou legislativou a případně vést k diskriminaci mužských uchazečů o vedoucí pozice.

Tento postoj registruje i Vicky W. Kramerová, autorka přelomové studie o podílu žen v představenstvech velkých firem z roku 2006. „Oponenti argumentují tím, že tlak z kvót povede k nekvalifikovaným ženám ve vedení firem a potenciální diskriminaci mužských kandidátů,“ uvedla Kramerová pro CNN. Pokud ale kvóty nejsou nastaveny, tak podle ní společnosti selhávají v diverzifikaci ve svých řadách.

Mnohé velké společnosti sídlící v Kalifornii mají už dnes v představenstvu více než jednu ženu, například Netflix, Walt Disney Company nebo mateřská společnost Googlu Alphabet.

Evropská legislativa je přísnější

Podle studie poradenské firmy PwC má drtivá většina společností z indexu S&P 500 ve svém představenstvu minimálně jednu ženu. Ovšem pouze ve čtvrtině z nich působí v představenstvu dvě ženy nebo více.

V Evropě jsou zákonné kvóty, které určují minimální podíl žen ve vedoucích pozicích ve firmách, mnohem přísnější. V zemích jako Belgie, Francie a Itálie mohou být společnosti, které kvóty nedodrží, potrestány. Další evropské země jako Německo, Španělsko či Nizozemsko upřednostnily kvóty bez sankcí.

Jednu z nejpřísnějších norem zavedlo v tomto ohledu před deseti lety Norsko. Země přikázala společnostem kótovaným na burze, aby ženy obsadily minimálně čtyřicet procent ředitelských postů. Norové ale zjistili, že opatření příliš nefunguje – některé firmy jej totiž obcházely. Aby nemusely dát prostor ženám, raději se pracovních pozic zbavovaly.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

OBRAZEM: Skulinu v Trumpově celní bariéře našly lidské vlasy i ibuprofen

Léky

Trumpova nejnovější cla na čínské výrobky, která vejdou v platnost příští pondělí, se původně měla dotknout asi 6 000...

Airbnb splní pravidla Evropské unie do konce roku, říká Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

Internetová společnost Airbnb zprostředkující ubytování se zavázala, že do konce roku splní podmínky Evropské unie pro...

Vánoční stromeček v krabici až ke dveřím. Amazon začne rozvážet v listopadu

Na plantáži nad obcí Chomýž roste a voní víc než 200 tisíc stříbrných smrků a...

Americký internetový obchod Amazon vstupuje na trh s živými vánočními stromy. Až dvoumetrové kusy zařadí do nabídky pro...

Najdete na iDNES.cz