Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy mají stále menší platy než muži

  1:00aktualizováno  1:00
Češky a s nimi další Evropanky šlapou na paty mužům, co se týče zaměstnanosti, stále se jim však nedaří vybojovat si za stejnou práci i stejnou odměnu. V platech se ženy mužům za poslední čtyři roky nepřiblížily ani o píď a pořád berou v průměru o 15 procent méně za svoji práci.

Podobně silnou rukou ovládají evropští muži vrcholové pozice ve firmách, jak vyplývá ze studie o rovnosti mužů a žen, kterou zveřejnila Evropská komise.

Češky na tom byly donedávna skoro nejhůře v celé Evropě. Ještě v roce 1998 si odnášely domů o čtvrtinu méně než čeští muži, což byla třetí největší platová propast mezi pětadvaceti nynějšími členskými zeměmi Evropské unie.

Během posledních několika let si však Češky proti mužům aspoň trochu platově polepšily a jejich odměny jsou nyní o 19 procent menší než odměny jejich mužských kolegů. Češky jsou v žebříčku poměru platů mužů vůči ženám na sedmém nejhorším místě v EU.

"Je to často problém žen samotných, takový začarovaný kruh. Ze zkušenosti vím, že žena si vždy řekne míň než muž na stejnou pozici. A když nabíráme muže, vím, že budu muset připlatit, protože za méně by pracovat nešel," říká Kristina Stiefelová z personální agentury Axial.

Komise moc nemůže dělat
Otázka rovnosti mužů a žen spadá v Evropské komisi pod českého komisaře Vladimíra Špidlu, který se ve svém úřadě pyšní největším počtem žen. Evropská komise má v narovnávání platových nerovností omezené pravomoci. Schválila sice směrnici proti diskriminaci, kterou by měly letos převzít i národní parlamenty členských zemí, v mzdových otázkách jsou však pravomoci Bruselu krátké.

"Komise v tom nemůže moc dělat, jen srovnávat zkušenosti a upozorňovat na nejúspěšnější příklady," uvedla Špidlova mluvčí Katharina von Schnurbeinová. Unie navíc plánuje při příležitosti nadcházejícího Mezinárodního dne žen založit Ústav pro rovné příležitosti, který by se právě touto agendou měl zabývat.

Ústav bude mít zřejmě dost práce. Vůbec největší rozdíly panují na Kypru, kde ženy berou o čtvrtinu méně než muži. Hůře placené jsou ve srovnání s muži také Finky, Britky, Němky a Slovenky (rozdíl je 23procent). Naopak největší rovnoprávnost v odměňování mužů a žen vládne na ostrově Malta, kde mají ženy jen o čtyři procenta méně, v Itálii či Slovinsku. V celé unii vychází průměrný rozdíl na 15 procent, konstatovala zpráva Evropské komise o rovném postavení mužů a žen.

Jakkoliv hlasitý je evropský klub zastánců žen a jejich postavení na pracovním trhu, slabé pohlaví zůstává slabým také v manažerských či politických funkcích.

Jen 23 procent parlamentních křesel v EU zaujímají ženy a v zasedacích místnostech představenstev a ve vedení firem jich je k vidění jen o trochu více, 31 procent. Ve výkonných orgánech 50 největších firem obchodovaných na burze je žen jako šafránu, pouhá desetina, a v Polsku je to sotva jedno procento

Nejvíce poslankyní mají severské země, například ve Švédsku jich je téměř polovina, naopak muži nejvíc dominují v maltském parlamentu, kde jich je více než 90 procent. Nejvíce žen-manažerek lze potkat v Litvě, Lotyšsku a ve Francii, naopak v jižních  zemích moc šancí nemají.

Graf ukazuje rozdíly mezi hodinovými mzdami mužů a žen v rámci Evropské unie. (15. února 2005)

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz