Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy vydělávají méně než muži

  1:00aktualizováno  1:00
České ženy jsou placeny podstatně hůř než jejich kolegyně v Evropě. Zatímco na Maltě pobírá žena přes 96 % platu mužského kolegy, Češka si v průměru vydělá necelých 75 procent. V tom, jak se platy mužů a žen liší, zaujímá Česko v Evropě předposlední místo. Hůř jsou na tom jen Němky.

O něco lépe jsou na tom ženy, když se srovnává jejich plat za stejnou práci. Ten už není o 25 procent nižší jako při srovnání průměrných výdělků, ale o 19 procent.

DOPORUČUJEME:
Názor Jany Bendové:
Naši drazí muži a laciné ženy - ZDE

Vysvětlení rozdílů je prosté, ale řešení složité. Jedním z hlavních důvodů nižších výdělků je péče o děti a domácnost, která v tuzemsku spočívá z valné části na slabším pohlaví.

"Už je to tady tak zažité," shodují se sociologové. Ženy jsou proto mnohem řidčeji k nalezení ve vedoucích funkcích, a když už tam jsou, berou většinou méně. "Ženy v Česku tvoří pouze jednu třetinu ze všech vedoucích a řídících pracovníků a jen málo z nich zastává skutečně top pozice," říká socioložka Marie Čermáková.

Jako začarovaný kruh se zdá, že ženy jsou na nižších stupíncích i kvůli tomu, že samy se výše tlačit nechtějí.

Z letošní studie Výzkumného ústavu práce "Harmonizace rodiny a zaměstnání" vyplývá, že jen každá čtvrtá žena by souhlasila s tím, aby doma s dětmi zůstal partner a ona šla vydělávat. Nahrává tomu i dlouhá rodičovská dovolená, které většina žen zpravidla využívá do plných tří let věku dítěte a během níž má nárok na sociální dávky.

Větší zájem o rychlejší návrat do zaměstnání a kariéru mají vysokoškolačky, z nichž by své místo na rodičovské dovolené přepustilo partnerovi 40 procent.

Barbora Matějková z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí k tomu dodává, že právě ženy-šéfky jsou v porovnání s muži oceňovány nejméně. Berou jen 55 procent mužské mzdy. "Žena je více než muž odpovědná za péči o děti a tím je pro zaměstnavatele do značné míry méně perspektivním zaměstnancem," říká Matějková.

Nicméně podle zákona je diskriminace podle pohlaví zakázaná. Všechny firmy proto shodně tvrdí, že ženy dostávají na stejné pozici stejný plat jako mužský protějšek.

K rozdílům mezi platy obou pohlaví přispívá i to, že ženy dominují několika oborům, jako je školství, zdravotnictví či obchod, a v nich jsou výdělky podprůměrné.

Konkrétně jsou společnosti jen málo ochotné zveřejnit, jaký plat u nich mají v průměru ženy a jaký muži. Jednou z výjimek jsou Železárny a drátovny Bohumín. Muži tam berou v průměru 19 tisíc a ženy 13 900 korun. "Nejde o žádnou diskriminaci, ale o to, že ženy dělají především v administrativě nebo jednoduché a úklidové práce," vysvětluje za ŽDB Tomáš Želazko. Muži podle něho naopak dělají v rizikových provozech.

Podobné vysvětlení má i Česká pošta, kde ženy tvoří 80 procent zaměstnanců. "Značná část žen pracuje jako doručovatelky či na přepážce," říká mluvčí pošty Ladislav Vančura. Žen pracujících na vyšších pozicích je podle něj jen velmi málo.

 

Výdělky žen v Evropě
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Najdete na iDNES.cz